Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

Pred 15 rokmi vyvraždili v Dunajskej strede desať členov podsvetia

Policajný záber na jednu z obetí streľby 25. marca 1999 v dunajskostredskom bare Fontána Foto: TASR/archív

Obeťami boli členovia miestnej mafie a boss dunajskostredského podsvetia a údajný vodca slovenského podsvetia Tibor Pápay.

Dunajská Streda/Bratislava 25. marca (TASR) - Obyvatelia Dunajskej Stredy, ale aj celého Slovenska si v utorok 25. marca pripomenú 15. výročie najväčšej masovej vraždy v kriminálnom podsvetí Slovenska.

V bare Fontána bolo postrieľaných desať členov kriminálnej skupiny, vrátane šéfa dunajskostredského podsvetia.

Obvinenými boli v tejto kauze bratia Czaba a Szilárd Raiszovci, Árpád Szamaránszky a údajný objednávateľ vraždy Ľudovít Sátor. Ďalším z aktérov kauzy vyvraždeného pápayovského gangu bol Andrej Reisz. Všetci sa napokon stratili bez stopy okrem Arpáda Szamaránskeho, ktorý zahynul v roku 2005 pri autonehode.

Súd 2. októbra 2011 zastavil trestné stíhanie bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov, ktorí boli obžalovaní z podielu prípravy vyvraždenia gangu pápayovcov. Krajský súd v Trnave rozhodol o zastavení stíhania, keďže súrodenci zomreli.

Výberová chronológia súdnej kauzy prípravy a vykonania hromadnej vraždy

25. marca 1999 - Do baru Fontána v Dunajskej Strede vtrhli po 19.15 h traja maskovaní muži a v priebehu niekoľkých minút postrieľali desať mužov. Na mieste zahynulo deväť osôb, desiata obeť zomrela neskôr v nemocnici. Obeťami boli členovia miestnej mafie a boss dunajskostredského podsvetia a údajný vodca slovenského podsvetia Tibor Pápay, ktorý bol kedysi zápasníkom a pracoval pre bývalého šéfa slovenského podsvetia Miroslava Sýkoru. Tragickému koncu sa vyhol len Norbert Kocsis, ktorý krátko pred streľbou z reštaurácie odišiel. Neskôr sa ho viackrát pokúsili zabiť. To sa podarilo v prípade Tibora Premusa, ktorý zomrel práve po streľbe v Trsticiach.

Policajný záber na jednu z obetí streľby 25. marca 1999 v dunajskostredskom bare Fontána
Foto: TASR/archív


10. augusta 2000 - Vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania v Trnave vzniesol obvinenie proti Ľudovítovi Sátorovi, Czabovi Raiszovi, Szilárdovi Raiszovi a Árpádovi Szamaránszkemu pre trestné činy vraždy formou účasti a nedovoleného ozbrojovania formou spolupáchateľstva. Obvinený Ľudovít Sátor mal podľa záverov vyšetrovania požiadať Czabu Raisza a Szilárda Raisza o pomoc pri fyzickej likvidácii členov konkurenčnej skupiny podsvetia nebohého Tibora Pápaya. Ľudovít Sátor chcel takto ovládnuť záujmové prostredie Dunajskej Stredy a vyriešiť nezhody s Pápayovou skupinou. Polícia zadržala dvoch obvinených - bratov Csabu a Szilárda Raiszovcov.

11. augusta 2000 - Obvinení Csaba Raisz a Szilárd Raisz, ktorých začali stíhať pre trestný čin vraždy formou účasti a nedovoleného ozbrojovania formou spolupáchateľstva, využili svoje právo a odmietli k veci desaťnásobnej vraždy v Dunajskej Strede vypovedať.

16. septembra 2003 - Čítaním obžaloby sa za múrmi leopoldovskej väznice začal súdny proces s bratmi Csabom a Szilárdom Raiszovcami a Arpádom Szamaránszkym.

24. novembra 2003 - Súd s údajnými vrahmi klanu pápayovcov pokračoval čítaním obžaloby a výpoveďou obžalovaného Szilárda Raisza. K štvorici obvinených pribudli Richard Veréb, Sándor H. a Kristián K.

1. marca 2004 - Súdne pojednávanie v kauze vraždy pápayovcov predseda senátu Krajského súdu v Trnave Pavol Sládok odročil. Dôvodom už tretieho odročenia bola "strata dôvery" medzi obžalovaným Szilárdom Raiszom a jeho obhajcom Svetozárom Chabadom.

Bar Fontána v centre Dunajskej Stredy, miesto vražednej masakry 25.marca 1999
Foto: TASR


7. apríla 2004 - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na neverejnom zasadaní vylúčil z prejednávania kauzy hromadnej vraždy v Dunajskej Strede senát Krajského súdu v Trnave pod vedením predsedu Pavla Sládoka a dvoch náhradných sudcov. NS SR tak vyhovel sťažnosti dvoch obžalovaných Arpáda Szamaránszkého a Szilárda Raisza, ktorí opakovane namietali zaujatosť celého senátu, ako i jeho predsedu Sládoka. Zo súdneho spisu vyplynulo, že došlo k antedatovaniu rozhodnutí o námietkach obžalovaných a k ďalším pochybeniam.

20. mája 2004 - Najvyšší súd SR vyhovel vlastnej námietke predsedu senátu Krajského súdu v Trnave Vladimíra Tencera. Ten namietal, že nemôže súdiť obžalovaných v prípade najväčšej mafiánskej popravy v dejinách európskej kriminalistiky, vraždy "pápayovcov", keďže sa osobne poznal s jedným zo zavraždených údajných príslušníkov podsvetia Zoltánom G. V poradí druhý senát tak zostal bez predsedu a o kauze nemal kto rozhodnúť.

23. septembra 2004 - Najvyšší súd SR predĺžil na neverejnom zasadaní väzbu obžalovanému Csabovi Raiszovi do 23. júna 2005 a jeho bratovi Szilárdovi Raiszovi do 10. augusta 2005. Tretí spoluobžalovaný Arpád Szamaránszky musel byť nasledujúci deň po piatich rokoch väzby prepustený na slobodu. Skončila sa totiž maximálna doba vyšetrovacej väzby, počas ktorej Krajský súd v Trnave nedokázal jeho trestnú vec uzatvoriť.

19. mája 2005 - Pri dopravnej nehode v obci Orechová Pôtoň tragicky zahynul Arpád Szamaránszky, jeden z obžalovaných v kauze vraždy gangu pápayovcov.

údajný objednávateľ vraždy Ľudovít Sátor
Foto: TASR


23. júna 2005 – Na slobodu sa dostal Csaba Raisz, bránu leopoldovského Ústavu na výkon väzby opustil po uplynutí maximálnej päťročnej lehoty vyšetrovacej väzby, počas ktorej Krajský súd v Trnave nedokázal jeho trestnú vec uzatvoriť.

10. augusta 2005 - Po piatich rokoch prepustili z väzby vo väznici v Leopoldove posledného podozrivého z účasti na vražde dunajskostredského mafiánskeho gangu pápayovcov Szilárda Raisza, pretože mu uplynula zákonná lehota väzby.

Po piatich rokov väzby prepustili 10. augusta 2005 z väznice v Leopoldove posledného podozrivého z účasti na vražde dunajskostredského mafiánskeho gangu pápayovcov Szilárda R. /na snímke/.
Foto: TASR/Henrich Mišovič


23. mája 2006 - Čítaním bodov obžaloby sa začalo na Krajskom súde v Trnave hlavné pojednávanie s obžalovanými vo veci vraždy gangu pápayovcov. Na pojednávaní sa zúčastnili traja zo štyroch obžalovaných, bratia Csaba a Szilárd Raiszovci a Richard Veréb. Štvrtý obžalovaný Andrej Reisz na pojednávanie neprišiel, v priebehu pojednávania poslal ospravedlnenie pre obličkovú koliku.

24. mája 2006 - Na Krajskom súde v Trnave pokračovalo hlavné pojednávanie vo veci vraždy pápayovcov. Pred súdom vypovedal poškodený Ján H., ktorého na jeseň roku 1999 postrelila, uniesla a následne týrala skupina údajných kukláčov. V prípravnom konaní svedok uviedol, že v skupine spoznal po hlase a podľa postavy obžalovaného Csabu Raisza, Andreja Reisza a už nebohého, pôvodne rovnako obžalovaného Árpáda Szamaránszkého. Spoznal tiež Ľudovíta Sátora i ďalšieho člena skupiny, ktorí si mali sňať dokonca kukly z tvárí. Pred súdom si ale Ján H. na nič nepamätal, nebol si istý ani svojimi pôvodnými výpoveďami a svoju neistotu ani nedokázal racionálne vysvetliť.

25. mája 2006 - Výpoveďami súdnych znalcov pokračovalo na Krajskom súde v Trnave hlavné pojednávanie vo veci vraždy členov klanu pápayovcov. Znalci uviedli, že ani jeden zo zavraždených v bare Fontána v Dunajskej Strede nemal šancu na prežitie, nepomohla by ani okamžitá lekárska pomoc.

19. júna 2006 - Prizvaní odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie sa vyjadrili k osobnostiam obžalovaných bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov a Richarda Veréba.

11. apríla 2007 - Výpoveďami svedkov pokračovalo v Trnave hlavné pojednávanie. Pred senát predstúpil svedok Ján V., ktorý senátu popísal skutočnosti streľby na osobný automobil v roku 1999, pri ktorej mali byť účastní dvaja z obžalovaných. Svedok krátko po skutku vo svojej výpovedi v roku 1999 nevedel útočníkov identifikovať, o rok neskôr ich však presne označil. Na súde vypovedali aj dvaja z obsluhujúceho personálu, ktorí boli v čase vraždy v reštaurácii Fontána. Ani jeden z nich však nevidel strieľajúcich mužov, nevideli ani vraždu, pretože sa stala na poschodí zariadenia.

13. júna 2007 - Po dvojmesačnom odročení pokračovalo pred Krajským súdom v Trnave hlavné pojednávanie vo veci vraždy desiatich členov gangu pápayovcov. Nové skutočnosti do prípadu vniesla výpoveď stolára Ladislava K., ktorý vypovedal v prospech Szilárda Raisza. Jeho výpoveď mala potvrdiť, že obžalovaný sa nezúčastnil na streľbe na osobné auto s členmi gangu pápayovcov, ktorá sa odohrala pol roka po vražde vo Fontáne a zahynul pri nej jeden človek.

19. septembra 2007 - Výpoveďami svedkov pokračovalo na Krajskom súde v Trnave hlavné pojednávanie. Na lavicu obžalovaných si sadli bratia Szilárd a Csaba Raiszovci a Richard Veréb. Pred senát sa dostavilo deväť z celkových 15 predvolaných svedkov, z toho jedného predviedla pre predchádzajúce opakované neospravedlnenie sa pre neúčasť policajná eskorta.

28. novembra 2007 - Hlavné pojednávanie v kauze vraždy členov dunajskostredského klanu pápayovcov senát odročil.

23. januára 2008 - Pojednávanie vo veci vraždy členov klanu pápayovcov musel senát Krajského súdu v Trnave odložiť na neurčito. Dôvodom bola neprítomnosť obhajcov obžalovaných Szilárda a Csabu Raiszovcov a Richarda Veréba. Ich obhajcovia boli v Bratislave na pojednávaní s Volodymyrom Y.

20. septembra 2008 - Viaceré slovenské denníky priniesli správu, že bratia Csaba a Szilárd Raiszovci z Dunajskej Stredy sú od 17. septembra 2008 nezvestní. Naposledy ich videli pred dunajskostredským obchodným centrom Max. Druhý deň ich nezvestnosť nahlásili ich partnerky. Obaja údajne nastúpili do terénneho mercedesu a na základe telefonického dohovoru odišli do obce Vrakúň pri Gabčíkove, kde sa mali stretnúť so Zsoltom N. (blízky človek Ľudovíta Sátora). Odvtedy boli ich telefóny vypnuté.

22. novembra 2008 - Hovorkyňa PZ v Trnave Martina Kredatusová potvrdila, že Andrej Reisz sa stal ďalším z aktérov kauzy vyvraždeného pápayovského gangu, ktorý sa stratil bez stopy. Nezvestný zostal aj pravdepodobný objednávateľ vraždy Tibora Pápaya a jeho ľudí Ľudovít Sátor.

9. marca 2011 - Masmédiá na Slovensku priniesli správu, že v spustnutom areáli družstva v osade Čófta - súčasti Dunajskej Stredy sa našli telesné pozostatky dvoch mužov. Malo ísť o telá nezvestných bratov Csabu a Szilárda Raiszovcov, ktorí figurovali v najväčšej mafiánskej poprave v SR.

23. marca 2011 - Polícia obvinila Ľudovíta Sátora z úkladnej vraždy bratov Raiszovcov, ktorých telá našli zakopané pri Dunajskej Strede. Po Ľudovítovi Sátorovi bolo vyhlásené medzinárodné pátranie, polícia už zaistila všetkých jeho najbližších spolupracovníkov a stačila ho obviniť aj za pestovanie marihuany na pozemku, na ktorom našli telá bratov. Polícia ho nikdy nechytila, aj keď sa pohyboval po Slovensku.

2. októbra 2011 - Súd zastavil trestné stíhanie bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov, ktorí boli obžalovaní z podielu prípravy vyvraždenia gangu pápayovcov. Krajský súd v Trnave rozhodol o zastavení stíhania keďže súrodenci zomreli.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.