Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Slovenskom sa preženie metelica, dajte si pozor na cestách

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Sledujeme spolu s vami situáciu na slovenských cestách aj železničných trasách.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Keď v advente je iňavica (inovať) na stromoch, bude veľa ovocia - tak znie pranostika ku dnešnému dňu. Piatok bude polooblačno až oblačno, miestami môžeme očakávať snehové prehánky. Teploty dosiahnu 0 až 5 stupňov Celzia.

Následky nepriaznivého počasia v Žilinskom kraji odstraňovalo 105 hasičov



Tridsaťkrát zasahovali hasiči v Žilinskom kraji v súvislosti s nepriaznivým počasím od 14. hodiny vo štvrtok 1. decembra do dnešnej 13. hodiny. TASR o tom informoval Michal Kypus z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline.

Doplnil, že hasiči zasahovali pri odstraňovaní spadnutých stromov na cestné komunikácie, železničnú trať, telekomunikačné vedenie i vozidlá, pri strhnutých strechách a elektrických vedeniach a pri skrížených vozidlách na cestných komunikáciách. "Na zásahoch sa zúčastnilo 105 hasičov s 35 kusmi techniky. V dôsledku mimoriadnej situácie bola ľahko zranená jedna osoba," uviedol Kypus.

"V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto zasahovali šesťkrát, v okresoch Dolný Kubín a Tvrdošín štyrikrát, v okrese Liptovský Mikuláš štyrikrát, v okresoch Martin a Turčianske Teplice jedenkrát, v okrese Námestovo dvakrát, v okrese Ružomberok trikrát a v okresoch Žilina a Bytča desaťkrát," dodal Kypus.

Všetky cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné



Na území Žilinského kraja sú všetky cesty zjazdné. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík.

Podľa cestárov sú diaľnice a rýchlostné cesty mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu do dvoch centimetrov a cesty I. triedy mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu od jedného do päť centimetrov. Cesty II. triedy sú mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu od jedného do päť centimetrov alebo s utlačeným snehom do desať centimetrov. Cesty III. triedy sú mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu do jedného centimetra.

V Žilinskom kraji sú celú zimu pre nákladné autá s dĺžkou viac ako 12 metrov zatvorené horské priechody Semeteš, Rovná Hora, Huty a Príslop. Z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej ani cez Rovnú Horu medzi Terchovou a Zázrivou nesmú v zime jazdiť kamióny nad 7,5 tony. Pre vozidlá dlhšie ako desať metrov je celú zimu zatvorená aj cesta I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom.

Cestári vyhlásili prvý kalamitný stupeň pre oblasť Poprad



Tatranské úseky ciest tretej triedy Štrba – Šuňava, Lučiná, Štrba – Važec sú uzavreté pre silný vietor, ktorý vytvára záveje. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) z tohto dôvodu vyhlásila dnes predpoludním pre oblasť Poprad prvý kalamitný stupeň. TASR to potvrdil Jaroslav Štofko, analytik odboru prevádzky SÚC PSK.

Ostatné cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, prevažne po chemickom posype mokré, vo vyšších polohách s kašovitou alebo ujazdenou vrstvou snehu od jedného do troch centimetrov.

"Momentálne máme na cestách 40 kusov techniky, ktorými posýpame a pluhujeme vozovky hlavne v severných častiach kraja – okolie Popradu, Spišskej Magury, Starej Ľubovne, Bardejova a Medzilaboriec," konkretizoval Štofko. Vodičom odporúča sledovať webstránku zjazdnost.sk, na ktorej nájdu aktuálny stav ciest.

Čertovica a Donovaly sú už prejazdné aj pre nákladnú dopravu



Horské priechody Donovaly na ceste I/59 v okrese Banská Bystrica a Čertovica na ceste I/72 v okrese Brezno sú už v súčasnosti prejazdné aj pre nákladnú dopravu. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

„Obidva horské priechody sú v súčasnosti plne prejazdné pre osobnú i nákladnú dopravu,“ uviedla hovorkyňa, podľa ktorej tak už pominul stav spred poludnia, kedy sa dopravná situácia predovšetkým na Donovaloch menila každú chvíľu.

Na spomínanom horskom priechode podľa slov Erika Piatera, vedúceho operatívno-technického oddelenia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Banská Bystrica, v noci zasahovali i hasiči, keďže tam uviazli desiatky nákladných a osobných áut a niekoľko autobusov. Situáciu sa im podarilo vyriešiť po polnoci.

Horský priechod Čertovica bol dnes ráno úplne neprejazdný, keďže na strane z Liptova sa podľa Faltániovej vyskytol problém s nákladným vozidlom, ktoré cestu zablokovalo. Predpoludním bol priechodný len pre osobnú dopravu.

Cesty na severe Slovenska sú aj napriek intenzívnemu sneženiu zjazdné



Pokračujúce mrazivé počasie a intenzívne sneženie dnes zatiaľ výrazne neskomplikovalo prejazdnosť cestných komunikácií v Liptove a na Orave. Menšie problémy mohli spôsobiť v niektorých častiach regiónu len popadané stromy.

"Počas uplynulej noci a dnešného dňa sa vyskytli len menšie problémy s množstvom snehu, no všetky cesty sú zjazdné a dajú sa udržať. Dopravu skomplikovalo niekoľko popadaných stromov najmä v okolí Vyšnej Boce, no tie sme priebežne odstraňovali. Horšia situácia je skôr z opačnej strany Čertovice, teda smerom od Brezna," povedal pre TASR riaditeľ liptovského závodu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja Martin Kögel.

Podobná situácia panuje aj na susednej Orave. "Cesty, o ktoré sa staráme sú v poriadku. Rýchlostná cesta a cesty prvej triedy sú mokré, na cestách druhej a tretej triedy sa môže vyskytnúť vrstva kašovitého snehu do troch centimetrov. Popadané stromy sme odstraňovali v okolí Oravského Podzámku, Pribiša či Zázrivej, no všetky úseky boli aj sú zjazdné," skonštatoval Jozef Oršuliak, riaditeľ závodu Orava Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja.

Meškajú aj vlaky Regiojetu



Dopravná situácia je na Slovensku pre nepriaznivé počasie a neprejazdnosť trate v podtatranskom úseku medzi Liptovom a Popradom veľmi komplikovaná a cestujúci sa musia pripraviť na dlhé meškania, upozorňuje súkromný dopravca RegioJet.

"Mrzí nás to, robíme maximum, ale podmienky sú skutočne veľmi nepriaznivé," zhodnotil hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj. Nočný spoj dopravcu z Prahy a rovnako aj ranný spoj z Košíc do Bratislavy majú podľa jeho slov meškanie v rozsahu troch až štyroch hodín.

Na snímke policajný pyrotechnik za pomoci zrkadla prehľadáva podvozok IC vlaku spoločnosti RegioJet v ktorom anonym nahlásil umiestnenie bomby na hlavnej vlakovej stanici v Poprade vo štvrtok 31. marca 2016.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


"Pri obidvoch týchto spojoch bola v úseku Liptovský Hrádok - Štrba - Poprad-Tatry zavedená náhradná autobusová doprava," opísal hovorca. Súpravy oboch spojov sa podľa jeho slov premenili, aktuálne by teda mali pokračovať v jazde, avšak budú mať uvedené meškanie pri príjazde do cieľových staníc.

To podľa Ondrůja ovplyvní tiež jazdu ďalších spojov, na ktoré súpravy prechádzajú. Oneskorený je tiež ranný spoj dopravcu z Košíc do Prahy s odjazdom pred 8.00 h, ktorý by zatiaľ podľa doterajších predpokladov mal odchádzať z Košíc v čase odjazdu spoju po 11.00 h, a to v spojenej súprave vezúcej spoje RJ 404 z Košíc do Bratislavy a RJ 1012 z Košíc do Prahy.

"Cestujúcich informujeme SMS správami, odporúčame im priebežne sledovať informácie o odjazdoch a príjazdoch spojov, prípadne cestovať odklonovou trasou aj s inými dopravcami," doplnil Ondrůj. Napríklad cez Zvolen či Banskú Bystricu.

"Tým, ktorí nemusia cestovať, umožňujeme bezplatné storno ich lístka alebo prerezervovanie na iný dátum," vysvetlil. Samozrejme, hneď ako sa Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR) podarí zaistiť zjazdnosť trate, bude dopravca podľa hovorcu robiť všetko pre to, aby situáciu čo najskôr uviedol do normálu. "Cestujúcim sa za spôsobené komplikácie ospravedlňujeme. Robíme maximum pre minimalizáciu následkov zastavenia prevádzky, ale dosahy na pohodlie a včasnosť jazdy spojov sú aj napriek všetkému úsiliu zásadné," uviedol Ondrůj.

Komplikácie v Leo Express



Aj ďalšiemu súkromnému dopravcovi Leo Express v noci na Slovensku výrazne skomplikovala dopravu kalamitná situácia v úseku Kráľová Lehota - Východná. "Vďaka modernej technike našich súprav a ústretovosti manažéra infraštruktúry ŽSR dokázali naše spoje prejsť problematickým úsekom trate bez čakania na pomocnú lokomotívu," opísala spoločnosť. V súčasnosti je teda oneskorený len spoj LE 1358 na trase medzi Košicami a Prahou, a to o tri hodiny.

Na viacerých železničných úsekoch je prerušená doprava



Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú cestujúcich, že v dôsledku nepriaznivého počasia, výdatného sneženia, silnej víchrice a popadaných stromov na trať je úplne alebo čiastočne prerušená železničná doprava na viacerých úsekoch Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

"Najvážnejšia je situácia v úseku Východná – Kráľova Lehota. Cestujúci v úseku Košice – Žilina – Bratislava preto musia počítať počas celého dňa s výrazným meškaním vlakov. ŽSR majú na odstraňovanie následkov nepriaznivého počasia nasadené všetky sily a prostriedky. Za vzniknuté meškanie sa cestujúcim ospravedlňujú," uviedla hovorkyňa, pričom komplikácie sa začali počas uplynulej noci v dôsledku nárazu medzinárodného rýchlika do popadaných stromov. Pre cestujúcich z osobných vlakov je zabezpečená náhradná autobusová doprava.

Sneh komplikuje situáciu aj na Tatranskej elektrickej a ozubnicovej železnici (TEŽ). "V úsekoch Poprad Tatry TEŽ – Štrbské Pleso, Štrba Ozubnicová železnica (OŽ) – Štrbské Pleso OŽ, Starý Smokovec – Tatranská Lomnica TEŽ bola potrebná snehová fréza na sprejazdnenie týchto úsekov. Frézovanie sa začalo včera krátko pred polnocou a pokračovalo až do dnešného rána," spresnila Pavliková.

Od 5.27 h je v dôsledku spadnutých stromov na trať úplne prerušená aj železničná doprava v úseku Smolenice – Dúbrava a od 8.25 h aj v úseku Čadca – Kysucké Nové Mesto.

Sneh komplikuje situáciu aj na tatranských železniciach



Sneh komplikuje situáciu aj na Tatranskej elektrickej a ozubnicovej železnici (TEŽ). Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavliková.

V úsekoch Poprad Tatry (TEŽ) – Štrbské Pleso, Štrba – Štrbské Pleso (ozubnicová železnica), Starý Smokovec – Tatranská Lomnica (TEŽ) bola potrebná jazda snehovej frézy na sprejazdnenie týchto úsekov. Frézovanie začalo ešte vo štvrtok 1. decembra krátko pred polnocou a pokračovalo až do dnešného rána.

VIDEO: Cestu zo Šuňavy do Štrby pre záveje uzavreli





Bratislavskí hasiči zasahovali v noci 22-krát



Počas štvrtkového (1.12.) večera a uplynulej noci zasahovali hasiči v súvislosti so silným vetrom najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Bratislavskí hasiči boli vyslaní k 22 takýmto prípadom, hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku absolvovali deväť výjazdov a príslušníci Hasičského a záchranného útvaru 13. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Išlo najmä o odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest, miestnych komunikácií a osobných motorových vozidiel, spadnutých stĺpov elektrického vedenia, telefónnych stĺpov, strhnutých striech. Niektoré štátne cesty v okrese Malacky boli úplne neprejazdné. Celkom zasahovalo 86 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 23 kusmi hasičskej techniky," spresnila Farkasová.

V Trnavskom kraji mali hasiči podľa nej 14 výjazdov. Odstraňovali spadnuté stromy z cestných komunikácií a uvoľnenú strechu na prístrešku. "Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Trnave zasahovali štyrikrát, dunajskostredskí hasiči boli vyslaní k siedmim udalostiam, galantskí k dvom a piešťanskí zasahovali raz. Celkom bolo v teréne 49 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 14 kusmi hasičskej techniky," uviedla Farkasová.

Dnes po 6. hodine vyslali hasičov do detského hospicu v obci Ľubica v okrese Kežmarok, kde došlo pre zlú poveternostnú situáciu k prerušeniu dodávky elektrickej energie. Hasiči podľa Farkasovej okamžite poskytli zariadeniu elektrocentrálu, ktorá už viac ako tri hodiny zabezpečuje činnosť zdravotníckych prístrojov.

OBRAZOM: Takto zdevastovala veterná smršť Národný cintorín v Martine



Národný cintorín v Martine zasiahla v noci zo štvrtka (1.12.) na piatok (2.12.) veterná smršť, ktorá vyvrátila niekoľko stromov a tie poškodili od 30 do 60 hrobov. TASR o tom informoval primátor Martina Andrej Hrnčiar.

"Vyčísľujeme škody a zisťujeme ich rozsah. Sú poškodené aj národné kultúrne pamiatky, ako napríklad hrob Svetozára Hurbana Vajanského. Momentálne je Národný cintorín z dôvodu bezpečnosti uzatvorený pre verejnosť," povedal Hrnčiar.



Doplnil, že na pondelok je zvolaná mimoriadna komisia Národného cintorína. "Už budeme vedieť predbežný rozsah škôd a začneme s ich odstraňovaním. Na Národný cintorín nemajú možnosť prístupu mechanizmy, čiže všetko sa bude musieť odstrániť ručne. Takže asi to chvíľu potrvá. Ale urobíme všetko pre to, aby bol Národný cintorín sprístupnený verejnosti v čo najkratšom čase," zdôraznil martinský primátor.

Národný cintorín, na ktorom je pochovaných viac ako 400 národných dejateľov, založili koncom 18. storočia pôvodne ako mestský cintorín. Pretože Martin sa neskôr stal centrom národnej kultúry Slovákov, posledné miesto odpočinku na ňom našli postupne mnohí národovci, a tak získal celonárodný význam. V roku 1967 vyhlásili Národný cintorín za národnú kultúrnu pamiatku.

Vo vysokých polohách Tatier hrozia lavíny



Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier sa vplyvom intenzívnej periódy sneženia a extrémne silného vetra vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Ilustračná snímka
Foto: TASR / Pavol Ďurčo


"Celkovo pripadlo 60 až 120 centimetrov nového suchého snehu, ktorý je však veľmi nerovnomerne rozložený. Najviac snehu je na záveterných svahoch, pod sedlami a v žľaboch vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov," uviedol s tým, že uvoľnenie lavíny na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení, vyskytnúť sa však môžu aj stredne veľké spontánne lavíny z nového snehu.

V Malej Fatre a v Nízkych Tatrách sa v nadmorskej výške nad 1700 metrov vytvorilo mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň. Vplyvom doznievajúceho sneženia a silného vetra je však tendencia lavínového nebezpečenstva mierne stúpajúca.

Na horách trvajú seriózne zimné podmienky. Teplota vzduchu sa ráno pohybovala v rozmedzí od mínus 15 do mínus troch stupňov Celzia. Vo vysokých polohách fúkal extrémne silný severozápadný vietor s rýchlosťou sedem až 20, v nárazoch na hrebeňoch 30 až 35 metrov za sekundu. Za poslednú periódu sneženia pripadlo v oblasti Tatier a Malej Fatry ďalších 15 až 40 centimetrov nového suchého snehu. V Nízkych Tatrách a vo Veľkej Fatre od 10 do 20 centimetrov.

Mestskí policajti v Bratislave zasahovali pre silný vietor



Mestskí policajti v Bratislave počas noci zo štvrtka (1. 12.) na piatok (2. 12.) zasahovali na viacerých miestach v hlavnom meste pre silný vietor. TASR informoval hovorca mestskej polície v Bratislave Peter Pleva.

"Mestským policajtom boli nahlásené viaceré mimoriadne udalosti, keď popadané stromy a reklamné pútače spôsobovali problémy najmä v doprave," uviedol Pleva.

V Karlovej Vsi na ulici Nad Dunajom spadol strom, ktorý museli odstrániť hasiči. "Krátko pred štvrtou hodinou ráno po telefonáte z mestskej polície hasiči smerovali aj na Agátovú ulicu v Dúbravke. Tu hliadka mestskej polície pomáhala hasičom pri odstraňovaní spadnutého stromu z cesty," doplnil Pleva.

V Petržalke ráno na Osuského ulici vietor po okolí rozfúkal zatepľovací materiál zo stavby a na Einsteinovej ulici jedna z hliadok musela z cesty odstrániť spadnutý reklamný pútač.

Prešovskí hasiči odstraňovali v noci popadané stromy, pomáhali aj v hospici



Veterné počasie v Prešovskom kraji komplikovalo v noci život hasičom hlavne v severných okresoch ako Kežmarok, Poprad, Svidník, Levoča, Stropkov, Medzilaborce, Sabinov. Zo štvrtka na piatok (1. – 2. decembra) mali 13 výjazdov. V teréne bolo 37 hasičov s 13 vozidlami, odstraňovali predovšetkým popadané stromy.

Dnes ráno krátko po šiestej hodine pomáhali hasiči v hospici v Ľubici (okres Kežmarok), kde vypadol elektrický prúd. Priviezli im elektrický agregát, aby deti napojené na prístroje mohli dostať potrebnú starostlivosť. Okolo 8.00 h elektrikári poruchu odstránili a elektrina už funguje v celom meste.

Aktuálne hasiči zasahujú v Levoči, kde na jednej budove vietor poškodil strechu. Ráno sa stalo aj niekoľko dopravných nehôd, ktoré sa zaobišli bez vážnejších zranení.

TASR informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru.

Výstrahy pred vetrom



Výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom vydal v Banskobystrickom, Nitrianskom, Trnavskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Výskyt silného vetra môže krátkodobo dosiahnuť v nárazoch 80 až 100 km/h. "Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," upozorňujú meteorológovia.

Výstraha, SHMÚ
Foto: www.shmu.sk


Na horách bude vietor ešte intenzívnejší, ustať by mal v piatok podvečer. Výstrahu prvého stupňa pred silným vetrom vydali v Trenčianskom a Košickom kraji.

Snehové záveje by sa v piatok mali tvoriť v niektorých častiach Žilinského, Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického a Prešovského kraja. Asi 25 až 45 centimetrov nového snehu môže napadnúť v niektorých oblastiach Banskobystrického a Prešovského kraja.

Meteorológovia varujú taktiež pred snežením a to predovšetkým v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, kde vydali výstrahu prvého stupňa.

Slovenská správa ciest varuje pred prevažne vlhkým až mokrým povrchom vozoviek. Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné. "Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je v južných častiach Slovenska suchý až mokrý, inde sú vozovky mokré alebo pokryté vrstvou čerstvého až utlačeného snehu do 3 centimetrov, na Orave miestami do 4 až 5 centimetrov, na cestách nižších kategórií najmä na Orave, Kysuciach a hornom Považí do 4 až 5 centimetrov, miestami až do 10 centimetrov," uvádza na webe zjazdnosť.sk.

Víkend bude predovšetkým na severe Slovenska aj naďalej veterný s hrozbou snehových jazykov a závejov.

Predpoveď počasia


Počasie v regiónoch:
Na západnom Slovensku prevažne oblačno, prehánky dažďa so snehom. Najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C.
Na strednom Slovensku prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty 2 až -3 a najvyššie denné 0 až 4 stupňov C.
Na východnom Slovensku prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty 2 až -2 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Počasie na horách:
Vo výške 1000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -4 a najvyššia denná -2 stupne C.
Vo výške 1500 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -7 a najvyššia denná -5 stupňov C.
Vo výške 2000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -10 a najvyššia denná -8 stupňov C.


Podrobnú predpoveď počasia nájdete na počasie Teraz.sk.