Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

POLLÁK: Z eurofondov budeme financovať tých, ktorí zamestnajú Rómov

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Foto: TASR/Martin Baumann

Úrad splnomocnenca vlády už rozbehol spolu s neziskovou organizáciou EPIC pilotný projekt, do ktorého sa doteraz zapojilo 20 obcí a miest. V rámci neho sa doteraz podarilo zamestnať 32 Rómov.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Obce a mestá by mali pri verejnom obstarávaní zákaziek financovaných z verejných zdrojov okrem ceny zohľadňovať aj počet nových pracovných miest, ktoré sú schopné ponúknuť ľuďom evidovaným na úradoch práce viac ako šesť mesiacov. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák na dnešnom brífingu v Bratislave avizoval, že tento aspekt bude úrad povinne uplatňovať pri čerpaní prostriedkov z eurofondov.

"Využijeme povinnosť uplatňovania sociálneho aspektu pri ďalších európskych peniazoch, ktoré prídu na to, aby sme zmenili život Rómov na Slovensku. Bude sa to vzťahovať na všetky peniaze, ktoré pôjdu či už do výstavby komunitných centier, materských škôl, vodovodov, kanalizácií v rómskych osadách. Samosprávy, ktoré sa budú chcieť o tieto zákazky uchádzať, budú povinné tento sociálny aspekt zohľadniť. Som presvedčený, že ide systémový krok," zdôraznil Pollák.

Úrad splnomocnenca vlády už rozbehol spolu s neziskovou organizáciou EPIC pilotný projekt, do ktorého sa doteraz zapojilo 20 obcí a miest. V rámci neho sa doteraz podarilo zamestnať 32 Rómov. Dnes už, ako podotkol Pollák, nejde o riešenie problému vo filozofickej rovine. "Hovoríme o konkrétnych rozbehnutých aktivitách. Urobme všetko pre to, aby dnes títo ľudia, ktorí sú v systéme nezamestnaných za verejné zdroje, ktoré sa používajú na opravu školy, zamestnali sa práve na takýchto zákazkách. Takto sa eurofondy využijú viacdopadovo. Nielen na výstavbu, ale aj na zamestnanie tých, ktorí sa ťažko dostanú na pracovný trh," zdôraznil. Pripomenul situáciu v rómskych komunitách, keď sú na úradoch práce títo ľudia evidovaní aj viac ako päť rokov.

Sociálny aspekt spočíva v tom, že okrem ceny bude dôležitý aj počet ľudí, ktorých zamestná víťaz verejného obstarávania. Pollák pripomenul, že európska aj slovenská legislatíva už dnes umožňuje pri verejných zákazkách sociálny aspekt využiť. Napriek tomu sa na Slovensku doteraz táto možnosť nevyužívala. Ako povedal TASR, bude sa snažiť ako poslanec presadiť ho aj do zákona ako povinnosť.