Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Poslanci rokujú tajne, na stole majú správy tajných služieb

Na snímke hore vľavo podpredseda NR SR a šéf KDH Ján Figeľ, zľava dole poslanci Eugen Jurzyca (SaS), Martin Chren zo Slovenskej občianskej koalície (SKOK), Jozef Kollár (SKOK), Pavol Zajac (KDH), Juraj Miškov (SKOK) a Daniel Krajcer (SKOK) počas diskusie k tajnej voľbe nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Hovorca SIS Branislav Zvara pre TASR potvrdil, že tajná služba ešte dnes odtajní časť správy o svojej činnosti za minulý rok, a to na webovej stránke SIS v sekcii Pre vás.

Bratislava 3. júla (TASR) - Správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a Vojenského spravodajstva (VS) zamestnávajú poslancov NR SR v úvode 12. rokovacieho dňa 53. schôdze parlamentu. Toto rokovanie je tradične pre verejnosť a novinárov každý rok neprístupné.

Hovorca SIS Branislav Zvara pre TASR potvrdil, že tajná služba ešte dnes odtajní časť správy o svojej činnosti za minulý rok, a to na webovej stránke SIS v sekcii Pre vás. Riaditeľ spravodajskej služby Ján Valko ešte v roku 2012 rozhodol o každoročnom zverejňovaní správ o činnosti.

SIS vo verejnosti prístupnej časti výročnej správy za rok 2014 podľa Zvaru približuje zameranie činnosti spravodajskej služby a jej priority, na ktoré počas roku 2014 sústredila svoju pozornosť. "Ide najmä o boj proti terorizmu, extrémizmu, organizovanému zločinu či ekonomickej a daňovej trestnej činnosti, ale i o analytické zhodnotenie zahraničných politických a ekonomických udalostí, ktoré v priebehu roka 2014 mali vplyv na bezpečnosť a hospodársku stabilitu Slovenskej republiky," povedal hovorca.

Novinkou podľa jeho slov je, že na základe dohody riaditeľa spravodajskej služby, predsedu parlamentu a členov parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS bude výročná správa za rok 2014 zverejnená už teraz v júli 2015, a nie koncom roka, ako tomu bývalo v minulosti.

Poslanci dnes prerokujú aj správu o činnosti prokuratúry, ktorú už vo verejnom režime prednesie generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Keď so správou oboznamoval členov Ústavnoprávneho výboru NR SR, politikov pokarhal za podobu súčasného zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ako aj za skutočnosť, že na Slovensku stále nie je zavedená trestná zodpovednosť právnických osôb (PO) a nemáme ani detenčný ústav.

"Nemám vo zvyku sa tváriť, že všetko je v poriadku, keď to tak nie je. Chýba tu dobrý zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Slováci sú šikovní a vedia ho obchádzať. Nie je v ňom totiž stanovené, ku ktorému momentu sa má dokazovať pôvod majetku. Dnes sa dostane prípad na súd a zistí sa, že dotyčný svoj majetok rozdelil. Súd to následne zastaví, lebo majetok už nedosahuje zákonnú výšku," povedal Čižnár s tým, že je to na smiech. Podľa jeho slov by sa vôbec nemalo prihliadať, aký je aktuálny majetok podozrivého, ale aký bol pôvodne. "Tento zákon potrebuje absolútne zmeny," apeloval.

Poslancov Čižnár ďalej kritizoval, že stále nezaviedli trestnú zodpovednosť právnických osôb. "Fascinuje ma, že to stále nemáme. Bude nás to veľmi mrzieť a mrzí nás to už teraz. Podnikateľské prostredie sa vraj obáva, že sa budú čistiť firmy. Ak sa budú čistiť legálne, práve to je dôvod na schválenie trestnej zodpovednosti a nie na jeho odďaľovanie. Mám dojem, že o tom, či to bude prijaté, sa nerozhoduje tam, kde sa má, ale v kruhu podnikateľov," povedal generálny prokurátor.

Plénum dnes definitívne rozhodne aj o novele zákona o verejnom obstarávaní. Hlavným cieľom právnej normy je zaviesť povinný register konečných užívateľov výhod vo firmách, ktoré sa hlásia do verejných tendrov. Novela zároveň rozširuje Elektronické trhovisko aj na nadlimitné zákazky.