Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. február 2025Meniny má Eleonóra
< sekcia Slovensko

Pred 20 rokmi zomrel prvý šéfredaktor denníka SME Karol Ježík

Karol Ježík, archívna snímka. Foto: TASR/Archív

Karol Ježík sa narodil 2. decembra 1953 v Modranke, dnes časť Trnavy. Vzťah k žurnalistike získal od svojho otca, športového dopisovateľa mnohých slovenských denníkov.

Bratislava 14. decembra (TASR) - Od úmrtia novinára a prvého šéfredaktora mienkotvorného denníka SME Karola Ježíka uplynie v piatok 14. decembra 20 rokov.

V januári 2018 pri príležitosti 25. narodenín denníka SME si na Karola Ježíka zaspomínal aj riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek, podľa ktorého bol prvý šéfredaktor motorom denníka.

"Súboj o povahu slovenskej spoločnosti a verejného života urobil z Ježíka žurnalistickú legendu. Pamätám sa, ako sme sa tešili v roku 1998, tesne pred jeho smrťou, z víťazstva demokratických síl, pričom sme nechceli uveriť tomu, že Vladimír Mečiar prehral voľby, a že Slovensku sa azda opäť otvorí cesta do Európy," uviedol pre TASR riaditeľ vydavateľstva.

Karol Ježík sa narodil 2. decembra 1953 v Modranke, dnes časť Trnavy. Vzťah k žurnalistike získal od svojho otca, športového dopisovateľa mnohých slovenských denníkov. Už ako stredoškolák sa stal externým dopisovateľom Československej tlačovej kancelárie (ČSTK). Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave vyštudoval žurnalistiku a od roku 1978 pracoval v ČSTK ako športový redaktor. Reportoval napríklad aj zo Zimných olympijských hier (ZOH) v Sarajeve v roku 1984 a aj z Letných olympijských hier (LOH) zo Soulu v roku 1988.

Po novembri 1989 začal Karol Ježík pôsobiť najskôr ako zástupca šéfredaktora denníka Smena a od roku 1990 pôsobil v denníku ako šéfredaktor. Pod jeho vedením sa Smena sa vyprofilovala ako nezávislý denník kritizujúci silnejúce nacionalistické a nedemokratické tendencie na Slovensku.

Rozhodnutím Ministerstva školstva SR bol Karol Ježík 3. januára 1993 odvolaný z funkcie šéfredaktora. Na protest spolu s ním odišlo z redakcie denníka 50 redaktorov. Spoločne založili denník SME, ktorého prvým šéfredaktorom sa stal práve Karol Ježík. Prvé číslo vyšlo 15. januára 1993 a pod Ježíkovým vedením sa denník stal druhým najčítanejším mienkotvorným denníkom na Slovensku.

V júni 1995 SME uzavrelo s upadajúcim denníkom Smena a týždenníkom Smena na nedeľu licenčnú zmluvu o prenájme značky a od septembra 1995 začal vychádzať už len spoločný denník SME/Smena.

Karol Ježík zomrel 14. decembra 1998 vo veku 45 rokov na následky poranenia hlavy, ku ktorému došlo za nevyjasnených okolností. Ježík skolaboval 7. decembra večer v Dome kultúry Zrkadlový háj, kde sa zúčastnil na koncerte jubilujúceho speváka Pavla Hammela. Po lekárskom vyšetrení ho prepustili domov, kde však 8. decembra v skorých ranných hodinách upadol do bezvedomia. Na bratislavskej Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou akademika L. Dérera sa podrobil operácii. Jeho stav však ostal kritický a následkom poranenia nakoniec podľahol.

Denník SME niekoľko rokov nezávisle informoval o autoritatívnom režime bývalého slovenského premiéra a predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. V období Mečiarovej vlády dával priestor aj opozícii. Mnohí z reportérov denníka čelili hrozbám a za svoje články boli prenasledovaní.

Od roku 1999 denník SME každoročne organizuje Memoriál Karola Ježíka v sálovom futbale. Mesto Trnava mu udelilo v roku 1999 in memoriam čestné občianstvo.

Pri príležitosti Dňa Ústavy SR udelil prezident SR Rudolf Schuster 3. septembra 2000 štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy novinárovi Karolovi Ježíkovi in memoriam. Cenu Slovenského syndikátu novinárov Mercurius veridicus ex Slovakia za celoživotné dielo v oblasti žurnalistiky in memoriam mu udelili v roku 2010.

V rámci súťaže Novinárska cena vyhlasovanej Nadáciou otvorenej spoločnosti sa od roku 2004 každoročne udeľuje Cena otvorenej spoločnosti venovaná pamiatke Karola Ježíka.

R. Fico vzdal v USA úctu seržantovi Strenkovi pôvodom zo Slovenska

Premiér tiež uviedol, že nesmieme zabúdať na to, že najväčšie obete pri porážke nacistického Nemecka podľa neho priniesli národy bývalého Sovietskeho zväzu a vojaci Červenej armády.

- Slovenské futbalové reprezentantky vstúpili víťazne do 1. skupiny C-divízie Ligy národov. Slovenky v Trnave potvrdili úlohu favoritiek a zdolali Faerské ostrovy 3:0.

- Argentínska metropola Buenos Aires vysvietila na počesť svojho rodáka pápeža Františka svoj Obelisk, ktorý je symbolom mesta.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok vyhlásil, že Európa je odhodlaná chrániť suverenitu Ukrajiny.

- V priestore medzi veľvyslanectvom USA a pamätníkom holokaustu v berlínskej štvrti Mitte zatiaľ neznámy páchateľ alebo páchatelia vážne zranili nožom jednu osobu.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok počas pracovnej cesty v USA vzdal úctu Michalovi Strenkovi, rodákovi z rusínskej obce Jarabina, ktorý v marci 1945 vztýčil počas bojov na kopci Suribači na japonskom ostrove Iwo Džima americkú vlajku.

- Siedme výročie vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si v piatok pripomenuli aj Slováci žijúci v zahraničí.

- Zdravotný stav pápeža Františka sa síce zlepšil a nenachádza sa v ohrození života, stále však nie je mimo nebezpečenstva.

- V západnej Etiópii vypukla epidémia cholery, pre ktorú tento mesiac zahynulo doposiaľ 15 osôb a ďalších viac ako 200 ľudí sa nakazilo, uviedol v piatok regionálny zdravotnícky úrad.

- V niektorých okresoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja treba počas sobotňajšej (22. 2.) noci počítať s nízkymi teplotami. Klesnúť môžu až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Slovenská atlétka Viktória Forsterová získala na halových M-SR v Ostrave double. Po štvrtkovom triumfe na 60 m zvíťazila v piatok aj na 60 m prek. časom 8,12. Pripísala si v tejto disciplíne štvrtý triumf za sebou.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že nepovažuje za nevyhnutné, aby sa jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj zúčastnil na rokovaniach o ukončení takmer tri roky trvajúcej vojny Ruska na Ukrajine.

- Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy došlo v piatok podvečer k dopravnej nehode auta, ktoré narazilo do zvodidiel. Na mieste sú ľahko zranení.

- Nemecká vláda v piatok opätovne zdôraznila svoju podporu pre Ukrajinu v ozbrojenom konflikte s Ruskom.

- Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Mike Waltz v piatok vyhlásil, že Kyjev dohodu o nerastných surovinách na Ukrajine podpíše v najbližšej dobe.

- Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú zhromaždenia pri príležitosti siedmeho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

- Nemecká polícia v piatok uviedla, že zadržala 18-ročného muža z Čečenska pre podozrenie z plánovania politicky motivovaného útoku v hlavnom meste Berlín.

- Pri zrážke autobusu s nákladným autom v brazílskom štáte Sao Paulo na juhovýchode krajiny zahynulo 12 univerzitných študentov a ďalších najmenej 21 utrpelo zranenia, informovali v piatok brazílske úrady.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR vyhlásilo stredajšie (19. 2.) výberové konanie na riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) za neplatné. Dôvodom je zistený konflikt záujmov jedného z členov výberovej komisie. Vyhlási nové výberové konanie.

- Domáca lyžiarka Federica Brignoneová triumfovala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v talianskom Sestriere.

- Futbalistov Fenerbahce Istanbul aj s kapitánom slovenskej reprezentácie Milanom Škriniarom čaká v osemfinále Európskej ligy konfrontácia so škótskym Glasgowom Rangers. Víťaz ligovej fázy Lazio Rím sa stretne s Viktoriou Plzeň.