Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. január 2025Meniny má Vincent
< sekcia Slovensko

Pred sudcu ŠTS sa postavil poslanec NR SR Milan M., vinu odmieta

Na snímke poslanec Milan M. (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko). Foto: TASR - Michal Svítok

Počas celodenného procesu postupne vypovedali štyria svedkovia, okrem moderátora rádia i bývalý priateľ obžalovaného ešte z detstva.

Banská Bystrica 26. februára (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR za Kotlebovu ĽSNS Milan M. sa v pondelok postavil pred samosudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, aby čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom majú byť jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus. Obžalovaný svoju vinu odmietol, označil to za "politický proces".

"Som nevinný v plnom rozsahu," vyhlásil na súde poslanec NR SR Milan M. Odmietol vypovedať a tiež reagovať na akékoľvek otázky pred súdom. On ako aj jeho obhajoba považuje žalobu za nedôvodnú, podľa nich je založená na špekuláciách, skutok nenapĺňa žiadne znaky trestného činu, navyše všetky dôkazy vraj boli vykonané v rozpore s trestným poriadkom.

Počas celodenného procesu postupne vypovedali štyria svedkovia, okrem moderátora rádia i bývalý priateľ obžalovaného ešte z detstva. Ten konštatoval, že v časoch, keď končili základnú školu a začínali strednú, sa mal Milan M. vyjadrovať, že "cigáni vyberajú odpadkové koše, robia bordel a sú špiny". Holokaust údajne popieral a v súvislosti s Hitlerom mal pochybovať o tom, či je všetko pravda o ňom, čo sa hovorí. Obžalovaný uviedol, že je to lož.

Milan M. sa obhajoval časťou svojho vystúpenia v rozprave v NR SR, a to ešte v časoch pred rozhlasovým vysielaním, z ktorého má jasne vyplývať, že neútočí na rasu. Pozná "množstvo slušných cigánov" na východe Slovenska, žije s touto menšinou od narodenia a nemá s ňou žiadne problémy. Jeho slová sa vraj týkali "asociálov, ktorí si ako spôsob obživy zvolili parazitovanie na sociálnom systéme".

Ako svedok vystúpil pred ŠTS aj poslanecký asistent Milana M. Podľa neho každý má právo na slobodu slova a poslanec vraj povedal iba to, čo si myslia mnohí občania. Pred súdom chcel citovať slová premiéra Roberta Fica na sneme Smer-SD v Prešove v roku 2016, ktoré sú údajne podobné. Ako tvrdí, ak stojí pred súdom Milan M., mali by byť potom stíhaní aj ostatní politici. Samosudca to zamietol a upozornil svedka, aby sa držali predmetu obžaloby.

ŠTS ešte pred pondelňajším procesom odsúdil poslanca NR SR trestným rozkazom na peňažný trest 5000 eur. Podľa Milana M. skutočným trestom pre neho by však bola strata poslaneckého mandátu, ktorý získal v riadnych demokratických voľbách. Voči trestnému rozkazu podal odpor a ten podal aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, pretože trest sa mu zdal byť nízky. Sudca preto nariadil hlavné pojednávanie.

Na ňom sa zúčastnili niektorí poslanci NR SR za ĽSNS, ďalších okolo 300 prívržencov stáli od rána pred budovou ŠTS v centre mesta so slovenskými vlajkami i transparentmi a skandovali: Miňo sme s tebou!, Sloboda slova!, Hanba! alebo Policajný štát!, čo bolo počuť až do zaplnenej súdnej siene a tiež hymnu, ktorú si niekoľkokrát počas dňa pustili. Popoludní sa ich rady preriedili. Medzi protestujúcimi bol i poslanec NR SR a predseda ĽSNS Marian Kotleba.

SLEDUJEME: Schôdzu k odvolávaniu ukončili bez hlasovania

Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne.

,aktualizované 

- Futbalisti AS Monaco vyhrali v utorkovom zápase 7. kola základnej fázy Ligy majstrov nad Aston Villou 1:0.

- Obžalobná komora v belgickom meste Lige v pondelok rozhodla, že nepripustí trestné oznámenie proti predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej vo veci netransparentnosti nákupov vakcín proti chorobe COVID-19.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava nastúpili na svoj siedmy zápas hlavnej fázy Ligy majstrov s VfB Stuttgart v bráne s Dominikom Takáčom.

- Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše.

- Dvaja vyšetrujúci sudcovia vo Francúzsku vydali nový zatykač na zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podozrivý zo spoluúčasti na bombovom útoku v sýrskom meste Dará z roku 2017.

- Agresii v školách by sa dalo predchádzať, chýbajú však školské podporné tímy. Upozornila na to prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková v súvislosti s nedávnym útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.

- Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu diskutovali o údajnom sledovaní predstaviteľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v Maďarsku. Tí tam pred rokmi skúmali aj firmu zaťa premiéra Viktora Orbána.

- Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým územím. Povedal to v utorok grónsky premiér Múte Egede. Reagoval tak na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose v súvislosti s bezpečnosťou Európy zdôraznil, že treba zaistiť, aby žiadna európska krajina nebola závislá od jediného dodávateľa energonosičov.

- Aktivistom organizácie Greenpeace sa v utorok v Davose - dejisku Svetového ekonomického fóra (WEF) - aj napriek prísnym bezpečnostným kontrolám podarilo zorganizovať krátky protest proti klimatickým zmenám.

- Opozícia hodila biely uterák do ringu a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR diskutovať. Na tlačovej konferencii to uviedli koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).

- Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream).

- Okresný súd v Prešove v pondelok (20. 1.) zamietol žalobu rómskeho dievčaťa namietajúcu diskrimináciu v prístupe k vzdelaniu počas pandémie COVID-19.

- Vodca izraelskej opozície Jair Lapid vyzval premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu, aby podali demisiu. Lapidova výzva súvisí s demisiou, ktorú podal náčelník generálneho štábu izraelských ozbrojených síl Herci Halevi.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v utorok opatrný optimizmus ohľadom nemecko-amerických vzťahov po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok uviedol, že prvé rozhovory s jeho administratívou boli dobré.

- Slovensko nachádza podporu aj zo strany Maďarska pri hľadaní možností dodávok plynu z južného smeru cez plynovod TurkStream. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po utorkovom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre otázky západného Balkánu Miroslavom Lajčákom.

- Opozícia chce zozbierať podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR na odvolanie vlády. Informoval o tom predseda PS Michal Šimečka s tým, že všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.

- Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) môže byť v spolkovej krajine Sasko na východe krajiny označovaná za pravicovú extrémistickú skupinu, vyplýva z utorkového rozhodnutia krajinského odvolacieho súdu.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu navštívi sídlo Slovenskej informačnej služby (SIS). Chce sa oboznámiť so všetkými relevantnými informáciami v súvislosti so správou, ktorá bola v utorok predmetom rokovania Národnej rady (NR) SR.