Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii s názvom Odkaz pre Ústavný súd SR predseda združenia Nová Generácia Tomáš Smutný.
Ďalej dodal, že od dnešného dňa organizácia spúšťa webovú stránku www.zrusmeamnestie.sk, prostredníctvom ktorej budú môcť občania posielať odkazy priamo ÚS SR. "Všetky odkazy doručíme Ústavnému súdu SR ešte pred zasadnutím vo veci amnestií. Okrem webovej stránky sme pripravili aj špeciálnu pohľadnicu, ktorú budeme distribuovať verejnosti a ktorú budú môcť posielať priamo na Ústavný súd do Košíc," uviedol predseda Tomáš Smutný.
Zároveň vyzval ÚS SR, aby po 20 rokoch od vraždy Roberta Remiáša a taktiež po smrti exprezidenta Michala Kováča potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií a "učinili tak spravodlivosti zadosť".
Poslanci Národnej rady SR v stredu 5. apríla zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu nedávna zmena Ústavy SR.
Ústavnému súdu (ÚS) SR začala 7. apríla plynúť 60-dňová lehota, počas ktorej by mal rozhodnúť o ústavnosti uznesenia Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi. Elektronickým systémom prideľovania spisov bola vec vo štvrtok 6. apríla pridelená sudcovi spravodajcovi Ladislavovi Oroszovi.
Pri rozhodovaní Ústavného súdu v konaní môžu nastať štyri možnosti. Plénum ÚS môže v danej lehote vysloviť súlad alebo nesúlad uznesenia NR SR s ústavou. V treťom prípade môže byť plénum pri hlasovaní rozdelené tak, že pre žiadnu z alternatív nebude dosiahnutá nadpolovičná väčšina všetkých sudcov (minimálne sedem hlasov). V takom prípade sa konanie zastaví. Pri ďalšej možnosti ÚS v lehote 60 dní nerozhodne a konanie sa taktiež zastaví. Podľa zmeny ústavy pritom, ak súd neprijme v lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.