Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

R. Fico: Dlhy veľkých firiem nezaniknú, veritelia majú vymáhať až 100%

Mimoriadna tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica o vyvodení politickej zodpovednosti a definitívnom riešení pre veriteľov v prípade Váhostav. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico. V Bratislave 15. apríla 2015. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Pôvodne pritom vláda navrhovala, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 % pohľadávok.

Bratislava 15. apríla (TASR) – Malí veritelia by si mohli od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 % dlhovaných peňazí. Dlhy firiem by sa tak v budúcnosti nemali vymazať. Túto novinku chce zaviesť kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Zmeny ohlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.

"Pokiaľ sa v reštrukturalizácii rozhodne, že miera uspokojenia malých nezabezpečených veriteľov by bola schválená menej ako 100 %, tak navrhujeme, aby zostatok do 100 % zostal nepremlčateľný a aby si živnostník mohol zvyšok do tých 100 % vymáhať od firmy zo ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem," priblížil premiér.



Pôvodne pritom vláda navrhovala, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 % pohľadávok. V aktuálnom prípade Váhostavu-SK chcel dlhy v tejto hodnote štát od podnikateľov odkupovať cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB).



Po novom vláda navrhuje zvýšiť aj výšku pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Podiel má stúpnuť na 50 % z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu. "Z tohto odvodu zoberieme peniaze bankám, dáme ich do záručnej banky a tá ponúkne malým veriteľom odkúpenie. Štát je pripravený cez záručnú banku dať za pohľadávku 50 %," vysvetlil Fico.

Zároveň má byť podľa neho vyvodená zodpovednosť aj voči majiteľom spoločností, ktoré sa dostanú do reštrukturalizácie. "Ak by sa rozhodli živnostníci dať štátu pohľadávky za 50 %, tak by si štát kapitalizoval svoje pohľadávky voči firme, ktorá je v reštrukturalizácii, teda by vstupoval do vlastníckych práv, čo by výrazne začalo obmedzovať a limitovať vlastníka takejto spoločnosti," avizoval predseda vlády.

Podľa neho sú tieto návrhy férové. Parlament by mal zmeny schváliť v skrátenom režime na aktuálnej mimoriadnej schôdzi. "Reštrukturalizácia nie je proces, ktorý je riadený vládou. Smer nepotrebuje sponzorov. Strana získala po posledných parlamentných voľbách taký príspevok, že si bez problémov platí náklady a ešte máme odložené aj peniaze na volebnú kampaň," dodal Fico.