Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

FICO: Pokým budem predsedom vlády, tá sa nebude otáčať baníkom chrbtom

Na snímke vľavo premiér SR Robert Fico po vyfáraní z ťažobného úseku v Bani Nováky, ktorú navštívil pri príležitosti osláv Dňa baníkov 10. septembra 2016. Foto: TASR/Alexandra Moštková

Premiér dnes podľa svojich slov navštívil úsek v nováckej bani, ktorý vláda podporila v roku 2009 významnou štátnou dotáciou a ktorý dnes predstavuje základ ťažby v baniach.

Nováky 10. septembra (TASR) - Pokiaľ budem predsedom vlády, moja vláda sa nebude nikdy otáčať baníkom chrbtom. Uviedol to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Bani Nováky, kde sfáral pri príležitosti osláv Dňa baníkov.

Premiér dnes podľa svojich slov navštívil úsek v nováckej bani, ktorý vláda podporila v roku 2009 významnou štátnou dotáciou a ktorý dnes predstavuje základ ťažby v baniach. "Som veľmi rád, že táto spolupráca baní a štátu priniesla svoj efekt, a veľmi ma teší, že perspektíva baníctva tu na hornej Nitre je stále veľmi vysoká. Predsa len je to niekoľko tisíc ľudí, ktorí tu robia, a preto chcem zagarantovať, že pokiaľ budeme mať veci pod kontrolou, budeme robiť všetko, bez ohľadu na to, či budú ťažšie, alebo ľahšie časy, aby ťažba uhlia Nováky, Handlová, Cigeľ pokračovala ďalej," zdôraznil.

Predseda vlády sa podľa svojich slov rozprával s baníkmi aj o vernostnom príspevku, ktorý je dnes zdaňovaný a platia sa z neho odvody, pričom vláda má záujem ho riešiť. "Nie je to nejaký veľký dopad na štátny rozpočet, myslím si, že baníci si to za tú ťažkú robotu, ktorú robia, zaslúžia," poznamenal s tým, že vláda prijala zákon, ktorý sa dotýka aj osobitného príspevku pre baníkov, ako aj rozhodnutia o podpore výroby elektriny z hnedého uhlia do 2030, ktoré sa podľa neho napĺňa.

Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), a. s., vyťažili a predali počas baníckeho roku (od 1. júla 2015 do 30. júna 2016) z troch ťažobných úsekov Nováky, Handlová a Cigeľ viac ako 1.791.000 ton odbytových sortimentov uhlia. Pri príprave nových ťažobných kapacít vyrazili razičské osádky 9887 metrov banských diel. "Uplynulý banícky rok hodnotíme pozitívne. Zámery, ktoré sme mali, sme naplnili predovšetkým v tej hlavnej činnosti, a to je banská činnosť, čiže v ťažbe uhlia a zároveň aj v razení, ktoré je pre nás veľmi dôležité," skonštatoval generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec. Počas uplynulého baníckeho roka podľa neho bane stabilne zamestnávali 4200 zamestnancov a plnili si všetky záväzky voči ich odberateľom a záväzky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni.

Na snímke vpredu generálny riaditeľ HBP, a.s. Peter Čičmanec po vyfáraní z ťažobného úseku v Bani Nováky 10. septembra 2016.
Foto: TASR/Alexandra Moštková


HBP, ako ďalej ozrejmil Čičmanec, sa v uplynulom baníckom roku posunuli v rozvoji ďalších nebaníckych aktivít, a to je rybia farma, uzavretý systém pre chov rýb, kde už v súčasnosti pracuje viac ako 80 ľudí, pričom počítajú ďalej s jej rozširovaním. "V nadväznosti na rozhodnutie o podpore výroby elektriny z hnedého uhlia, čo je objem ťažby 1,8 milióna ton pre Elektrárne Nováky, sme pristúpili k akvizícii Bane Čáry. Baňa Čáry je veľmi zaujímavá z hľadiska zásob uhlia, je tam 56 miliónov ton biologických zásob, z toho vyťažiteľných je 26 miliónov. Sú to podmienky také, v ktorých dokážeme ťažiť," priblížil.

Spoločnosť plánuje aj razenie v 12. poli, kde v súčasnosti prebiehajú rokovania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. S razením počíta po roku 2022 alebo 2023, v nadväznosti na Baňu Čáry však bude tieto aktivity podľa Čičmanca upresňovať. "Ak prídu Hornonitrianske bane s návrhmi, ktoré budú ekonomicky zaujímavé, nevidím žiadny dôvod, prečo by sme ich nepodporili. Tak ako sme podporili aj iných investorov. Je to klasická investícia, udržanie pracovných miest, nové miesta," reagoval premiér na otázku o vládnej podpore ťažby v 12. poli.