Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Slovensko

A. KISKA: Musíme pracovať na obnovení dôvery občanov v inštitúcie EÚ

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenský prezident dnes rokoval s predsedom Európskeho parlamentu.

Brusel 4. marca (TASR) - Druhý deň oficiálnej návštevy v inštitúciách EÚ začal dnes slovenský prezident Andrej Kiska rokovaním s predsedom Európskeho parlamentu (EP) Martinom Schulzom. Ťažiskom rozhovorov bola súčasná situácia v Európe, dôvera občanov v inštitúcie EÚ, realizácia Junckerovho investičného plánu a otázky slobodného pohybu v rámci schengenskeho priestoru.



Predseda EP poďakoval Slovensku za prejavy solidarity pri poskytovaní podpory pre iné členské krajiny v EÚ a v eurozóne, postihnuté finančnou a dlhovou krízou. Vyše 300-miliardový investičný plán by mal byť podľa neho stimulom pre hospodárske oživenie a veľkou šancou aj pre malé a stredné podniky.

Schulz pripomenul, že Ukrajina je súčasťou politiky východného susedstva EÚ, a uvítal ochotu SR pomáhať pri reformách zameraných na ekonomické oživenie Ukrajiny. V otázke Schengenu sa obaja politici zhodli na tom, že pri otázkach o posilňovaní bezpečnosti EÚ nesmie byť za žiadnych okolností ohrozená sloboda pohybu jej občanov.

Kiska aj pred predsedom EP zopakoval, že EÚ sama o sebe nie je problémom, ale riešením problémov európskych občanov, či už z hľadiska investícií do budúcnosti alebo znižovania nezamestnanosti.

"Je dôležité z pohľadu EÚ ako takej, že potenciál, ktorý v sebe má, musia lídri využiť v prospech toho, aby dokázali riešiť otázky, ktoré nás trápia," uviedol Kiska.

Prezident SR dodal, že so Schulzom sa zaoberali aj témou poklesu dôvery občanov vo vzťahu k euroinštitúciám, a priznal, že na Slovensku je táto dôvera pomerne vysoká, ale začína klesať.

Na otázku TASR, ako zabezpečiť, aby Slovensko z hľadiska účasti voličov nebolo na poslednom mieste v eurovoľbách, ako sa to stalo v troch posledných voľbách do EP, prezident uviedol, že ide o spoločnú zodpovednosť Slovenska a europarlamentu.

Kiska priznal, že vlaňajšia trinásťpercentná účasť Slovákov na eurovoľbách je naozaj slabý výsledok. Podľa jeho slov je paradoxom, že sa ľudia vzďaľujú euroinštutúciám, hoci tie čoraz viac ovplyvňujú náš každodenný život.

"V dnešnom rozhovore so Schulzom som povedal, že úlohy sú na oboch stranách. Z pohľadu Slovenska je to úloha prezidenta, vlády a parlamentu, ako dostatočne komunikovať s verejnosťou o tom, aké dôležité sú v skutočnosti európske inštitúcie a aký majú dopad na bežný život slovenského občana," uviedol Kiska. Na druhej strane je tu podľa neho aj úloha samotného Európskeho parlamentu a našich europoslancov, aby túto dôležitosť vedeli odkomunikovať širšej verejnosti.

Na otázku novinárov o tom, či Grécko stojí pred ďalším záchranným balíkom v hodnote niekoľkých desiatok miliárd eur, predseda EP reagoval, že je to otázka na gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa. Jeho vláda musí predovšetkým dodržať dané sľuby a vytvárať vhodnú klímu pre investície vedúce k hospodárskemu rastu a znižovaniu nezamestnanosti mladých ľudí, upozornil Schulz. Naznačil tiež, že veľkou šancou pre Grécko je účasť na budovaní energetickej únie, kde táto krajina môže na rozdiel od iných ponúknuť obrovský potenciál v podobe investícií do slnečnej a veternej energie.



Kiska pri tejto otázke pripomenul, že pre záchranu Grécka padla na Slovensku jedna vláda, a zopakoval, že dohody, ku ktorým sa Gréci zaviazali, sa musia plniť.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.