Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Slovensko

Andrej Kiska rokoval v Bruseli s predsedom Európskeho parlamentu

Martin Schulz Foto: TASR/AP Photo

Napriek dojmu, akoby Európska únia mala viac problémov, ako ich dokáže zvládať, považuje Kiska Európsku úniu za ekonomickú veľmoc.

Bratislava 4. marca (TASR)- Vysoká dôvera občanov Slovenska voči Európskej únii rezonovala v rozhovore Andreja Kisku s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom v Bruseli. Napriek dojmu, akoby Európska únia mala viac problémov, ako ich dokáže zvládať, považuje Kiska Európsku úniu za ekonomickú veľmoc, ktorá však potrebuje viac sebavedomia a vždy, keď prejavuje súdržnosť a solidaritu, dokáže sa posunúť ďalej.



"Tak ako po včerajšom rokovaní s predsedom Európskej komisie aj dnes zopakujem, že mňa osobne veľmi znepokojuje, že v Európe pribúdajú politici, ktorí hovoria, že Európska únia je problém." Kiska oponuje stanoviskom, podľa ktorého Európska únia predstavuje riešenie, ktoré si však vyžaduje silných lídrov, ktorí spoločne povedú Európsku úniu k tomu, aby predstavovala riešenie.

Na margo vysokej dôvery občanov Slovenska voči Európskej únii a paradoxne ich klesajúcej dôvere v európske inštitúcie Andrej Kiska konštatoval, že ide o paradox zvlášť v prípade Európskeho parlamentu, ktorý má priamu legitimitu od ľudí, od voličov aj zo Slovenska a postupne získava čoraz dôležitejšie postavenie medzi európskymi inštitúciami. Občania na Slovensku v rovnakom čase považujú Európsky parlament za vzdialený svojmu životu, necítia spojenie svojich problémov s tým, čo robia poslanci tohto parlamentu, akú legislatívu prijímajú. "Pritom podstatná časť zákonov, podľa ktorých žijeme, sa už dnes tvorí za našej plnej účasti v inštitúciách EÚ," zdôraznil prezident.



"Myslím si, že toto je veľký problém. A myslím si, že nemôžeme očakávať dlhodobú dôveru ľudí v Európsku úniu ako celok a ideu, pokiaľ ľudia nebudú dôverovať jej inštitúciám. Preto som o tom dnes hovoril s pánom predsedom - že inštitúcie na národnej úrovni môžu pomôcť, že musíme o tom viesť dialóg, ale to hlavné bremeno je a zostane na samotnom Európskom parlamente, na jeho poslancoch a na možnostiach, ktoré majú," uviedol Kiska. Podľa jeho slov bude mať Európsky parlament osobitný význam pre Slovensko v budúcom roku, keď Slovensko bude predsedať Európskej únii.

"Uvedomujeme si, že bez partnerstva a dobrej spolupráce s Európskym parlamentom nemôžeme byť úspešní," povedal prezident.



Na stretnutí Andreja Kisku s predsedom Európskeho parlamentu rezonovala aj téma ochrany občanov pred terorizmom. Partneri sa zhodli v názore, že je zodpovednosťou vlád prijímať náležité bezpečnostné opatrenia v celej Európskej únii a je zodpovednosťou parlamentov, vrátane Európskeho parlamentu, poskytnúť vládam mandát a podporu v ochrane občanov proti terorizmu a teroristom. Úlohou Európskeho parlamentu je aj ochrana i našich základných slobôd, nášho spôsobu života, aby sa občania vo vnútri Európskej únie cítili aj bezpeční, ale naďalej aj slobodní.

TASR informoval Roman Krpelan z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.