Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Prezident Kiska vrátil parlamentu protiteroristický balík

Prezident SR Andrej Kiska, archívne foto. Foto: TASR/Jakub Kotian

Antiteroristický balík vrátil do parlamentu s odôvodnením, že schválený zákon ako celok porušuje princíp primeranosti.

Bratislava 21. decembra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska nepodpísal novelu, ktorou sa mení a dopĺňa Trestný zákon. Antiteroristický balík vrátil do parlamentu s odôvodnením, že schválený zákon ako celok porušuje princíp primeranosti. Poslancom, ktorí sa budú protiteroristickými opatreniami opätovne zaoberať dnes popoludní, prezident navrhol ponechať v zákone iba tie body, ktoré bezprostredne súvisia so schválenou zmenou Ústavy Slovenskej republiky.

Prezident v odôvodnení odmietnutia právnej normy, prijatej na pôde NR SR 9. decembra uviedol, že zákon bol prijatý v skrátenom konaní bez toho, aby sa verejnosť i poslanci dozvedeli dostatok informácií o konkrétnych a identifikovateľných hrozbách na území Slovenska, ktoré by opodstatňovali jeho prijatie. Hlava štátu poukázala v tejto súvislosti na to, že stupeň ohrozenia Slovenska je podľa dostupných údajov na najnižšej možnej úrovni. "Vláda nepreukázala, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bol dôvod schváliť rozsiahly balík noviel 16 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Ani to, že existujúce zákony sú na riešenie prípadných hrozieb nedostatočné," uviedol Kiska.

Prezident legislatívnej úprave takisto vyčíta, že novela narušuje rovnováhu medzi záujmom na ochrane bezpečnosti štátu a slobodou a ochranou súkromia jednotlivca. "Podľa môjho názoru schválený zákon túto rovnováhu neprípustne narušuje," zdôraznil Kiska. V odôvodnení vrátenia zákona vymenoval viacero bodov rozširujúcich právomoci polície či tajných služieb, ktoré majú všeobecnú povahu a nesúvisia len s deklarovaným bojom proti terorizmu. Kiska zdôraznil, že zmenám takýchto zákonov musí predchádzať dôkladná diskusia odbornej verejnosti. "Súčasťou takejto dôkladnej odbornej diskusie musí byť aj analýza využívania už doteraz existujúcich legislatívnych možností, ktoré bezpečnostné zložky štátu majú nielen v súvislosti s možnými hrozbami terorizmu, ale aj iných hrozieb súvisiacich napríklad s podnecovaním rasovej či náboženskej neznášanlivosti," dodal.

Na základe prijatých legislatívnych úprav, ktoré 9. decembra 2015 schválili 78 hlasmi poslanci NR SR, sa v Trestnom zákone sprísňuje sadzba pri trestnom čine založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, ktorý sa dostane do kategórie obzvlášť závažných zločinov. Slovenská úprava patrí z hľadiska hroziacej trestnej sankcie podľa rezortu k najprísnejším v európskom priestore. V prípade trestného činu terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme predpokladá už základná skutková podstata uloženie trestu na 20 až 25 rokov alebo trestu odňatia slobody na doživotie.

V Trestnom poriadku sa zaviedla tzv. obligatórna väzba, teda súd bude môcť zobrať do väzby osobu, ktorá je obvinená z trestného činu súvisiaceho s terorizmom, a to bez uvedenia dôvodu.

Podozrivých z terorizmu bude môcť Slovensko držať vo väzbe v odôvodnených prípadoch až päť rokov. Terorizmus pritom rozšíri agendu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude mať prejednávanie takýchto trestných činov na starosti. Prijaté boli aj opatrenia, ktoré sa týkajú ochrany svedka.

Legislatívne zmeny rozširujú kompetencie Policajného zboru SR, Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva v boji proti terorizmu. Policajti získavajú oprávnenie zaistiť osobu, ktorá by mohla mať súvis už len s hroziacim teroristickým útokom. Zaistená bude môcť byť až 48 hodín.

Silnejšie kompetencie dostane polícia aj pri zastavovaní a prehliadkach motorových vozidiel. V prípade teroristickej hrozby bude môcť vykonať nevyhnutné opatrenia na zaistenie bezpečnosti v hromadnej doprave. Prísnejší bude aj dozor nad internetovým obsahom.

Fico: Rozhodnutia v prípade Kažimíra i muža s valaškou sú kontroverzné

V prípade guvernéra NBS Fico mieni, že rozhodnutie sudcu vyvoláva otázku, či nemalo poslúžiť politickým cieľom opozície a poškodiť vládne strany.

- Americká federálna sudkyňa v Bostone v štáte Massachusetts vo štvrtok potvrdila platnosť svojho predbežného opatrenia, ktorým zablokovala rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov. T

- Líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Pen potvrdila svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027.

- Štvrtkový verdikt súdu týkajúci sa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. a rozhodnutie prokuratúry v kauze muža s valaškou, sú podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) kontroverzné. Označil ich tak v stanovisku, ktoré poskytol Úrad vlády SR.

- Do 31. mája musí správca doručiť vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie, v ktorom nesmú chýbať údaje k platbám za teplo na vykurovanie a ohrev teplej vody.

- Pri požiari v jednom z bytov v Poprade našli staršieho muža bez známok života. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (PZ) v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že zadymenie v bytovom dome im nahlásili vo štvrtok ráno.

- Pod Kráľovou hoľou v blízkosti obce Šumiac zomrel 60-ročný muž. Vodič dodávky stratil vedomie, pomôcť mu už napriek snahe nedokázali privolaní lekári.

- Firmy budú môcť dostať od štátu podporu zo systému kurzarbeit aj v súvislosti s novými americkými clami. Medzi dôvody jej poskytnutia totiž pribudnú nepredvídateľné nadnárodné hospodárske okolnosti.

- Bývalá učiteľka pražskej základnej školy, ktorá krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine pred žiakmi obhajovala kroky Ruska a spochybňovala dianie v Kyjeve, dostala sedemmesačnú podmienku a zákaz činnosti s deťmi.

- Prezident Pellegrini odcestoval na oficiálnu návštevu Čiernej Hory na pozvanie jeho náprotivku Milatoviča. Sprevádzajú ho ministerka hospodárstva SR Saková, štátny tajomník rezortu diplomacie Chovanec i zástupcovia akademickej obce a podnikateľského sektora.

- Americký veľvyslanec v Istanbule a osobitný vyslanec USA pre Sýriu Tom Barrack vo štvrtok vyzval na uzavretie paktu o neútočení medzi Sýriou a Izraelom.

- Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepriniesol odpovede na otázky vo veci výstavby novej národnej nemocnice v bratislavských Vajnoroch. Uviedli to opoziční poslanci

- V nominácii trénera futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu na júnové prípravné zápasy s Gréckom a Izraelom figuruje premiérovo trojica hráčov. Povolal dvojicu Tadeáš Hájovský a Adrian Fiala z AS Trenčín, debut môže zažiť aj útočník Erik Prekop z Baníka Ostrava.

- Na prezidentovi SR Petrovi Pellegrinim vidno snahu dištancovať sa od excesov koalície. Na jednej strane však vládnu politiku kritizuje, no v praktickej rovine robí len málo na to, aby ju zmenil. Pre TASR to zhodnotil politológ zo Slovenskej akadémie vied J. Marušiak.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica oslobodil vo štvrtok spod obžaloby bývalého sudcu žilinského okresného súdu Daniela B., ako aj ďalších piatich obžalovaných z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku.

- Hliadka Mestskej polície v Nitre spozorovala v centre mesta opitého mladíka. Štrnásťročný chlapec z okresu Zlaté Moravce podľa mestskej polície neisto kráčal po ceste. Mladík uviedol, že nedopitú fľašu s alkoholom našiel v neďalekom kríku.

- Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Európa je pripravená bojovať, ak to bude potrebné, za svoje základné hodnoty, ktorými sú sloboda a demokracia.

- Právnické aj fyzické osoby si budú môcť od budúceho roka odrátať od základu dane poskytnutie športového náčinia a vybavenia športovej organizácii. Na tento odpočet sa budú vzťahovať viaceré podmienky a obmedzenia. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov.

- V poslednom období nastal na Slovensku podľa premiéra Roberta Fica obrovský rozmach obranného priemyslu a výroby munície.

- Po stredajšom zosuve ľadovca a skál, ktoré spustošilo dedinu Blatten vo švajčiarskych Alpách, zostáva nezvestný jeden muž.