Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Prezident očakáva v súvislosti s kauzou otráveného agenta jasný postoj

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek (vľavo) počas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 27. marca 2018. S prezidentom Andrejom Kiskom (na snímke vpravo) hovorili o postoji rezortu k podpore spojencov v krokoch voči Rusku v kontexte udalostí posledných dní. Ide o kauzu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa otráveného v Británii. Foto: TASR -Marko Erd

Ani s krokmi rezortu diplomacie, ani s Parízekovým vysvetlením nie je A. Kiska spokojný.

Bratislava 27. marca (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska očakáva v súvislosti s kauzou otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije jasný a zásadový postoj Slovenska. Vyplýva to z vyjadrení Kiskovho hovorcu Romana Krpelana. Situáciou by sa mala v stredu (28.3.) zaoberať Bezpečnostná rada SR. Po incidente viaceré štáty oznámili vyhostenie ruských diplomatov, Slovensko sa k nim nepridalo.

O krokoch rezortu diplomacie hovoril prezident so štátnym tajomníkom ministerstva Lukášom Parízekom (nom. SNS). Ani s krokmi, ani s Parízekovým vysvetlením nie je Kiska spokojný. "Prezident Andrej Kiska požiadal ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie, prečo Slovensko nepostupovalo rovnako ako naši partneri v Európskej únii a V4, v súvislosti s požiadavkou Veľkej Británie vyhostiť ruských diplomatov," uviedol Krpelan.



Pripomenul, že požiadavka bola reakciou na útok chemickým plynom na území Spojeného kráľovstva. "Vysvetlenie štátneho tajomníka Lukáša Parízeka prezident nepovažuje za dostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť," doplnil Krpelan s tým, že svoj postup prezident oprel aj o informácie spravodajských služieb.


"Po tomto prijatí prezident Kiska telefonoval s premiérom Petrom Pellegrinim a oznámil mu, že očakáva zásadový a jasný postoj Slovenska k požiadavke prejaviť solidaritu s jedným z našich dôležitých partnerov," informoval Krpelan. Predseda vlády informoval, že situáciu by mala riešiť Bezpečnostná rada.

Po incidente Spojené kráľovstvo vyhostilo ruských diplomatov, pridali sa ďalšie členské krajiny EÚ. Americký prezident Donald Trump v reakcii na prípad nariadil vyhostiť 60 ruských diplomatov a zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle. Slovensko diplomatov nevyhostilo. Odsúdilo útok chemickou bojovou látkou v Salisbury v Spojenom kráľovstve a ministerstvo zahraničia si predvolalo veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku.

Parízek nesúhlasí s názorom, že sa Slovensko nepridalo k spojencom. S európskymi partnermi podľa Parízeka postupuje Slovensko koordinovane. "Komunikujeme. Ale je naše právo zaujať stanovisko k danej veci a zvoliť si adekvátne kroky. A za adekvátne kroky považujeme predvolanie veľvyslanca, čo sa stalo, a ďalšie kroky budeme zvažovať podľa toho, akým spôsobom bude vyšetrovanie prebiehať," zopakoval štátny tajomník.