Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Prezident podpíše novelu, ktorou sa má otvoriť druhý dôchodkový pilier

Andrej Kiska Foto: TASR

Andrej Kiska skonštatoval, že už dlhodobo medzi vládou a opozíciou pokračuje spor o dôchodkoch.

Bratislava 19. februára (TASR) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dal zelenú otvoreniu 2. dôchodkového piliera. Na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že sa rozhodol podpísať novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení.





Opozičné strany chcú robiť osvetu k otvoreniu druhého piliera


Opozičné strany chcú byť nápomocné pri rozhodovaní občanov, ktorí dostanú možnosť od 15. marca do 15. júna tohto roka vystúpiť z 2. dôchodkového piliera. Strana Most-Híd pripravila pre ľudí informačné letáky.

Most-Híd

"Sme presvedčení, že o to viac je teraz úlohou politických strán, aby pomohli sporiteľom v 2. pilieri urobiť zodpovedné a rozvážne rozhodnutie," skonštatovala strana Most-Híd v stanovisku pre médiá. Preto chce prostredníctvom informačných letákov zrozumiteľne radiť dotknutým občanom ako sa zachovať.

Občania sa môžu zároveň obrátiť aj na ombudsmana strany Most-Híd. "Vyvinieme maximálne úsilie preto, aby už v poradí štvrté otvorenie 2. piliera ďalej nedestabilizovalo dvojpilierový dôchodkový systém a vyše 6,5 miliardy eur, ktoré nasporili občania, bolo spravodlivo zhodnotených a reálne využitých na pôvodný účel, teda skvalitniť život ľudí na dôchodku," uviedol Most-Híd.

SaS

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripomenula, že 2. dôchodkový pilier na Slovensku sa už bude otvárať štvrtýkrát v jeho desaťročnej histórii. "Ak niekto zo sporiteľov považuje sporenie na dôchodok na svojom osobnom dôchodkovom účte za nevýhodné, mal na vystúpenie z 2. piliera už tri možnosti. V druhom pilieri sú dnes len tí občania, ktorí v minulosti už prehodnotili svoje rozhodnutie a sú v ňom preto, lebo si uvedomujú, že inak slušný dôchodok vo vyššom veku mať nebudú," skonštatoval poslanec za stranu SaS Jozef Mihál.

Zároveň uviedol, že o niekoľko rokov sa na Slovensku začne zvyšovať dôchodkový vek, ešte viac sa zhorší valorizácia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne a možno očakávať aj ďalšie negatívne zmeny, vynútené zhoršujúcou sa demografickou situáciou na Slovensku.

Preto by mali podľa SaS niektorí ľudia zvážiť, či nevyužijú možnosť vstúpiť do 2. piliera. "Veríme, že otvorenie 2. piliera využijú na vstup tí občania, ktorí dnes v ňom nie sú, a to najmä ľudia vo veku do 50 rokov a všetci tí, ktorí majú nadpriemerné príjmy. Mali by tak vo vlastnom záujme urobiť, ak chcú, aby v čase odchodu do dôchodku neboli odkázaní na stále znižujúce sa zdroje Sociálnej poisťovne," dodal Mihál.
Skonštatoval však, že už 10 rokov medzi vládou a opozíciou pokračuje spor o dôchodkoch, ale je málokedy konštruktívny a nepomáha stabilite dôchodkového systému. "Rozhodol som sa, že nebudem vrátením novely zákona pod parlamentu túto debatu predlžovať," zdôvodnil prezident, prečo sa rozhodol novelu zákona podpísať. Zároveň uviedol, že v súčasnosti sa nedá povedať, koľko ľudí využije možnosť vystúpiť z 2. piliera. "Niet pochybností o tom, že dnes v systéme starobného dôchodkového sporenia sú takí sporitelia, pre ktorých je 2. pilier za súčasných podmienok určite nevýhodný," doplnil Kiska.

Preto si želá, aby zodpovedné inštitúcie využili čas, počas ktorého bude 2. pilier otvorený, na pravdivé informovanie verejnosti, aby sa vedela rozhodnúť správne. "Chcem zdôrazniť, že keď sa 15. júna 2. pilier zase uzavrie, nastane podľa mňa najvyšší čas na hľadanie širokej politickej dohody na kľúčových parametroch nášho dôchodkového systému," podotkol prezident. Podľa neho totiž ľudia oprávnene očakávajú, že dôchodkový systém, od ktorého závisí ich príjem v starobe, bude stabilný.

Sporitelia budú môcť v období od 15. marca do 15. júna tohto roka vystúpiť z 2. dôchodkového piliera. Vláda Roberta Fica sa rozhodla otvoriť kapitalizačný pilier po tom, ako sa začiatkom tohto roka po spustení výplatnej fázy ukázalo, že prvé dôchodky z neho budú nízke. "Vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť v 2. pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," zdôvodnil rezort práce v novele zákona.

Sporitelia preto dostanú možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie a od 15. marca do 15. júna 2015 zo systému vystúpiť. Tak ako pri predchádzajúcich otvoreniach 2. piliera, zákon umožní aj doň vstúpiť.

Z druhého piliera budú môcť vystúpiť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne tí, ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z 2. piliera, podľa ministerstva práce musí Sociálnej poisťovni (SP) doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa následne o tom informuje sporiteľovu DSS, ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov, vrátane výnosu z nich, na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov, vrátane výnosu, mu bude vyplatená.