Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

Prezidentka podpísala novelu o dani z príjmov

Na archívnej snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR/AP

Súčasťou novely z dielne Ministerstva financií (MF) SR je opatrenie, ktoré má motivovať podnikateľov a firmy vo väčšej miere investovať do výskumu a vývoja.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o dani z príjmov. TASR o tom informoval v utorok jej hovorca Martin Strižinec. Jej cieľom je podpora malých a stredných podnikov, znižovanie administratívneho zaťaženia daňovníkov či podpora automobilového priemyslu.

Súčasťou novely z dielne Ministerstva financií (MF) SR je opatrenie, ktoré má motivovať podnikateľov a firmy vo väčšej miere investovať do výskumu a vývoja. V súčasnosti zákon umožňuje odpočet daňových výdavkov na výskum a vývoj vo výške 100 %. Po novom si budú môcť firmy a podnikatelia uplatniť odpočet výdavkov vo výške 150 % od roku 2019 a 200 % od roku 2020.

Ďalšou novinkou je podpora elektromobility. V reakcii na znižovanie environmentálnej záťaže a v súlade s Akčným plánom rozvoja elektromobility v SR sa zavádza osobitná odpisová skupina na elektromobily. V súčasnosti môžu podnikatelia a firmy odpisovať takéto vozidlá štyri roky rovnako ako bežné osobné automobily. Po novom sa lehota odpisovania elektromobilov skráti na dva roky.

Právnou normou sa zavedú definícia mikrodaňovníka a s ňou súvisiace zmeny v zdaňovaní tejto skupiny, taktiež sa majú upraviť podmienky odpočtu daňovej straty.

Cieľom návrhu je i podpora malých a stredných podnikov. "Na základe analýzy zjednodušenia výpočtu základu dane pre malé a stredné podniky sa zavádzajú atraktívnejšie podmienky na odpočet daňovej straty. Dochádza k zrušeniu rovnomernosti odpočtu daňovej straty a k predĺženiu lehoty na jej odpočet," priblížilo MF SR. Okrem toho sa má prijatím právnej normy zvýšiť hranica na platenie preddavkov u fyzických aj právnických osôb z 2500 na 5000 eur. "Zároveň sa výrazným spôsobom zjednodušuje výpočet poslednej známej daňovej povinnosti, od ktorej závisí povinnosť platenia preddavkov, pričom táto sa bude počítať výlučne zo základu dane z príjmov z podnikania alebo z inej samostatne zárobkovej činnosti zníženej o daňovú stratu," vysvetlilo ministerstvo.

Ďalšou oblasťou je znižovanie administratívneho zaťaženia daňovníkov. Zavedie sa automatická registrácia správcom dane, zjednodušia sa aj podmienky na zahrnovanie do základu dane pri výdavkoch, ktoré sú súčasťou základu dane až po zaplatení. Znížiť sa má aj administratívna náročnosť pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti. Rozšíri sa aj oslobodenie od dane na vymedzené druhy nepeňažných príjmov a zavedie sa možnosť zamestnávateľovi vystaviť a doručiť zamestnancovi po vzájomnej dohode vymedzené druhy dokladov elektronickou formou.

Novelou zákona sa zruší aj povinnosť pre zamestnanca každoročne do konca januára podpisovať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu.

Upraví sa i oblasť platenia preddavkov na daň z príjmov. Zvýšiť sa má hranica na povinnosť platenia preddavkov a zjednodušiť sa má výpočet poslednej známej daňovej povinnosti. Zjednoduší sa aj spôsob platenia preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti v prípade neexistencie zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane. Rezort financií navrhuje zjednotenie lehoty na vyrovnanie preddavkov na daň platených do lehoty na podanie daňového priznania novovzniknutého daňovníka s ostatnými daňovníkmi.

Súčasťou novely je aj zvýšenie príspevku na ubytovanie, ktorý by mal ešte vo väčšej miere motivovať nezamestnaných ľudí nájsť si prácu aj mimo svojho bydliska. Zamestnávateľ bude môcť zamestnancovi prispieť na tento účel sumou 100 eur, ktorú si zamestnávateľ uplatní ako daňový výdavok. Príspevok bude zároveň pre zamestnanca nezdaniteľným príjmom.

Do kategórie mikrodaňovníkov budú patriť podnikatelia, ktorých príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahnu sumu 49.790 eur. Mikrodaňovníci budú mať nové zvýhodnenia. Pôjde napríklad o predĺženie odpočtu daňovej straty na 5 rokov, zavedenie flexibilnosti v odpisovaní hmotného majetku s výnimkou nehnuteľností a iné. Podľa údajov ministerstva financií bude do tejto kategórie spadať približne 50 % zo všetkých daňovníkov.

Majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2029 budú na Slovensku

Na Slovensku sa v ére samostatnosti uskutočnil svetový šampionát v rokoch 2011 a 2019.

,aktualizované 

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku

- Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili v noci na piatok aj v druhom stretnutí na ľade Caroliny Hurricanes 5:0 a vo finále Východnej konferencie vedú 2:0 na zápasy.

- Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje.

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

- Niekdajší mexický minister verejnej bezpečnosti Genaro García Luna, ktorý si od minulého októbra v Spojených štátoch odpykáva 38-ročný trest odňatia slobody, musí spolu s manželkou zaplatiť viac než 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde.