Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

PROCHÁZKA: Slováci vo Veľkej Británii sa môžu stať obeťou referenda

Radoslav Procházka. Foto: Tablet.TV

Rozhodnutie britských voličov politicky oslabilo EÚ aj Veľkú Britániu. Ale schopnosťou politikov by malo byť premeniť krízu na príležitosť, povedal líder #Siete R. Procházka.

Bratislava 6. júna (Teraz.sk) – Rozhodnutie Nigela Faragea odstúpiť z postu predsedu Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) je jeho vecou, problémom však ostáva jeho predreferendová politika postavená aj na zášti a nevraživosti voči Slovákom vo Veľkej Británii.

„Veľkou témou referenda bola migrácia stredo- a východeurópanov na britské ostrovy. Môže sa stať, že práve Slováci, Poliaci a ďalší budú v nejakom rozsahu obeťami toho rozhodnutia a je úlohou vlády tomu v čo najväčšom rozsahu predísť,“ povedal na margo hlasovania Britov o vystúpení z Európskej únie (EÚ) predseda #Siete Radoslav Procházka.

Hoci je referendum vnútornou záležitosťou Veľkej Británie a proces vystúpenia môže de iure iniciovať iba hlasovanie parlamentu, tieň hlasovania britských voličov bude podľa Procházku v nasledujúcom polroku, čase slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, celkom určite definovať témy diskusií európskych politikov. „Bez ohľadu na to, či britský parlament schváli vystúpenie z Európskej únie a príde formálna žiadosť o vystúpenie z Európskej únie,“ upozornil Procházka.



Slovensko podľa neho môže byť vyvážený a kompetentný moderátor debát, môže preukázať svoju kompetentnosť v diplomatickej a exekutívnej oblasti. „Rozhodnutie britských voličov politicky, geopoliticky, statusovo oslabilo Európsku úniu aj Veľkú Britániu. Jednoducho sme sa politicky zmenšili. Ale schopnosťou politikov by malo byť premeniť krízu na príležitosť,“ povedal Procházka.

Za prvý úspech považuje organizáciu neformálneho summitu členských štátov EÚ v septembri v Bratislave. „Vláda má veľmi dobrú líniu v tom, že trvá na tom, aby debata o týchto otázkach bola predmetov rozhovorov v rámci dvadsaťsedmičky. Predseda vlády sa ohradil proti tomu, aby sa stretávali iba pôvodní členovia Európskej únie. Akékoľvek ďalšie delenie by úniu znovu oslabilo. Je dôležité, aby 27 štátov únie spelo k spoločnému riešeniu a Slovensko môže tento proces moderovať,“ zdôraznil Procházka.

Prioritami Slovenska počas predsedníctva v Rade Európskej únie budú Hospodársky silná Európa, Moderný jednotný trh, Udržateľná migračná a azylová politika a Globálne angažovaná Európa. „Migrácia je témou číslo jedna. Sú viaceré etapy, ktoré treba dokončiť vo vývoji jednotného trhu. Nehovoriac o tom, že hospodársky silná Európa je v existenčnom záujme každého, ktorý je jej súčasťou. Pre mňa osobne je témou aj to, na čo bola nádej, že by sa riešilo, ak by do toho nevtrhli veľké dejiny s migračnou krízou a brexitom, a to sú krajiny východného partnerstva. Mohli sme v tom zohrať významnú úlohu. Západný Balkán je aj pre nás strategickým územím,“ poznamenal Procházka. Dodal, že bude otázkou diplomatických schopností Slovenska, či sa medzi dôležité témy podarí dostať aj integráciu štátov Západného Balkánu.

„Mám pocit, že bude treba čoraz častejšie a hlasnejšie hovoriť, že popri všetkých výhradách, ktoré môžeme mať k procesom a inštitúciám EÚ, pre Slovensko je obrovskou vecou, že je súčasťou jadra EÚ. Ako členský štát EÚ sme slobodnejší, zvrchovanejší a úspešnejší, ako by sme boli za jej bránami,“ poznamenal Procházka v reakcii na rastúci euroskepticizmus v štátoch EÚ. Na poznámku, že na Slovensku má členstvo v únii stále vysokú podporu reagoval, že Slováci sú rozumní ľudia. „Zdá sa mi, že sa do verejného diskurzu dostávajú momenty, kedy sa domáce politické postavy vyhovárajú na Brusel, ukazujú naň prstom, že my sme obete bruselského diktátu. Ale fakt je ten, že pre nás je členstvo v EÚ tou najzásadnejšou garanciou ďalšieho vývoja,“ dodal.

Na margo prerušenia dnešnej mimoriadnej schôdze parlamentu kvôli nedostatočnej účasti poslancov Procházka poznamenal, že ak by v sále nechýbala časť opozície, koaličné hlasy by jej stačili na pokračovanie rokovania. Dodal, že neočakáva stopercentnú účasť opozície na rokovaniach, na druhej strane však nie je možné očakávať od koalície, že bude asistovať opozícii pri odvolávaní predsedu vlády.

Vyjadril sa aj k aktuálnej situácii v #Siete, kde pätica poslancov vytvorila platformu kritickú k spôsobu, akým vedie stranu. „Nikto neodišiel, ani nemám informáciu o tom, že by niekto mal odchádzať,“ reagoval Procházka na otázku, či sú ešte všetci členmi #Siete.

„Na môj návrh sme sa dohodli, že do snemu nebudeme to napätie, spor, medializovať a verbalizovať,“ povedal. „Aj koaliční partneri sa vyjadrili, že tiež počkajú na výsledky snemu a budú jeho výsledky rešpektovať,“ dodal.

„To je to, čo som chcel dosiahnuť. Aby debata o vnútrostraníckych témach prebehla na vnútrostraníckej pôde. Ja som na tú debatu pripravený, som pripravený na vlastné rozhodnutia. Ale chcem hovoriť so všetkými, ktorí sú súčasťou toho úsilia, teda delegátmi snemu,“ konštatoval.

„Akýkoľvek bude obsah riešenia, pre mňa je optimálne, aby bolo prijaté na sneme #Siete, ako jej najvyššom orgáne, a aby sa delegáti snemu cítili byť tým rozhodnutím viazaní. Ideálny scenár je to, že si snem vypočuje aj predstavu nespokojných poslancov, ktorí povedali, že prídu s vlastnou víziou a predstavou, vypočuje si možno iné predstavy a návrhy. Ideálne je dosiahnuť nejaký katarzný moment a rozbehnúť sa ďalej,“ reagoval na otázku, ako si predstavuje optimálne riešenie konfliktu v strane.

Blanár: SR je pripravená diskutovať o zvýšení výdavkov na obranu

Na národnej úrovni bude podľa jeho slov okrem konsenzu politických strán potrebné nájsť zhodu aj na tom, do akých obranných spôsobilostí by malo Slovensko investovať.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.