Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Hugo
< sekcia Slovensko

Prvá slovenská družica by mala letieť do vesmíru v roku 2016

Foto: druzica.skCUBE

Slovensko je z okolitých krajín poslednou, ktorá nevyslala na obežnú dráhu Zeme vlastnú družicu.

Košice 3. októbra (TASR) – Prvá slovenská družica s názvom skCUBE by mala začať obiehať okolo Zeme v roku 2016. "Vyzerá to na najlepšej ceste, že družica za dva roky poletí do vesmíru," uviedol pre TASR líder projektu skCUBE a predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš.

Slovensko je z okolitých krajín poslednou, ktorá nevyslala na obežnú dráhu Zeme vlastnú družicu. skCUBE bude mikrosatelit v tvare kocky o rozmeroch 10x10x10 centimetrov, jeho hmotnosť bude zhruba jeden kilogram. Ponesie kameru a na jej palube bude prebiehať vedecký experiment.

Na projekte spolupracuje SOSA s Elektrotechnickou fakultou Žilinskej univerzity v Žiline, Elektrotechnickou fakultou Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Leteckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach.

"Na družici pracujú zväčša študenti slovenských univerzít, čiže cieľom je aj naučiť sa pracovať s takýmito kozmickými technológiami. Chceme vychovať novú generáciu space inžinierov, ktorí budú môcť pracovať napríklad na projektoch Európskej vesmírnej agentúry (ESA), kde by Slovensko malo vstúpiť možno do konca tohto roku," priblížil Kapuš.

Životnosť satelitu s prístrojmi, ktorý musí prežiť silné otrasy v rakete, vysoké výkyvy teploty, vákuum či zvýšenú radiáciu, je plánovaná na dva roky. Vedeckým cieľom misie bude pozorovanie ultrafialového žiarenia vrchnej atmosféry na nočnej strane Zeme. Tento experiment pripravuje Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV). Na palube satelitu bude tiež kamera, ktorá bude snímať Zem, snahou je odfotografovať z vesmíru aj Slovensko.

Otvorená je otázka spôsobu dopravy mikrosatelitu na obežnú dráhu Zeme. Možné sú v zásade dva spôsoby. Lacnejšia je preprava spolu s ďalším materiálom na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), odkiaľ by ju kozmonauti vypustili do otvoreného vesmíru. "Cena takejto dopravy za jeden kilogram sa pohybuje okolo 50.000 až 70.000 eur. Nevýhodou je, že táto obežná dráha vydrží veľmi krátko, čiže družica zhorí v zemskej atmosfére už približne po troch až šiestich mesiacoch, a za ten čas nestihneme spraviť ani všetky merania a plánované experimenty," vysvetlil Kapuš. Inou možnosťou je napríklad vypustenie pomocou rakety Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Vega, ktorá lieta do výšok 600-700 kilometrov na polárnu dráhu. "Je to drahšie, komerčná cena za kilogram sa pohybuje od 100.000 eur vyššie, ale táto dráha zabezpečí, že družica vydrží vo vesmíre približne až 20 rokov," dodal šéf vývoja.

Štát cez ministerstvá dopravy a školstva podporil projekt sumou zhruba 90.000 eur, ktorá kryje časť nákladov. "Nie je to dostačujúce aj na vývoj, aj vypustenie sondy a jej následné obsluhovanie, keď už bude na orbite, takže hľadáme ďalších partnerov medzi slovenskými spoločnosťami. Spolupracujeme napríklad aj s rôznymi technologickými firmami, ktoré nám pomáhajú, či už technologicky alebo finančne. Je to teda taký slovenský národný projekt," skonštatoval predseda SOSA.

Schôdzu k odvolaniu Kaliňáka neotvorili, ďalší pokus bude v stredu

Poslanci neboli uznášaniaschopní.

,aktualizované 

- Ukrajina bude so Spojenými štátmi aj naďalej spolupracovať na vzájomne prijateľnom znení dohody o nerastných surovinách, uviedol v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha.

- Viac ako rok trvala mimoriadna situácia vyhlásená v súvislosti s pádom skál na cestu I/18 v Strečnianskej úžine.

- Českí hasiči v utorok opäť zasahovali v strojárenskom podniku v meste Polička v Pardubickom kraji, kde sa vyrába munícia veľkého kalibru. Tentokrát išlo o požiar haly kovovýroby.

- Európska únia bude v prípade potreby pripravená prijať prísne protiopatrenia voči obchodným clám zo strany Spojených štátov, vyhlásila v utorok v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo programovú vyhlášku týkajúcu sa prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok.

- Počet obetí piatkového zemetrasenia v Mjanmarsku podľa údajov zverejnených v utorok ráno stúpol na 2719 osôb. Ďalších 400 je nezvestných a viac ako 4500 sa zranilo. Podľa vodcu mjanmarskej vojenskej junty Min Aung Hlaina by počet úmrtí mohol presiahnuť 3000.

- Svetoznámy taliansky tenorista Andrea Bocelli prichádza do Bratislavy s veľkolepým koncertom. Nezabudnuteľný večer plný hudby a emócií sa uskutoční už 6. septembra v Tipos aréne.

- Koncertnú sieň Slovenskej filharmónie (SF) rozozvučí hudba z filmov. Koncerty filmovej hudby zaznejú v interpretácii orchestra SF vo štvrtok, piatok a v sobotu 3., 4. a 5. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú v utorok piaty rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o návrhoch z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Ide napríklad o novelu zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov či patentového zákona.

- V areáli Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci bolo v pondelok (31. 3.) nájdené telo muža bez známok života. Prípadom sa zaoberá polícia.

- Ďalšie dve lietadlá F-16 by na Slovensko mali priletieť v najbližších dňoch. Pre TASR to potvrdil hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič.

- Odchádzajúca ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok začala rozlúčkovú návštevu Ukrajiny. Po príchode do Kyjeva vyzvala Spojené štáty, aby pri rokovaniach o prímerí nepodľahli „taktike zdržiavania“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok nerokovali o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Pri otváraní schôdze neboli ani na druhý pokus uznášaniaschopní.

- Ceny ropy zaznamenali v utorok rast, pričom cena Brentu sa posunula k hranici 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch stále čiastočne ovplyvňuje neistota ďalšieho vývoja dodávok ropy po hrozbách amerického prezidenta Donalda Trumpa v voči Rusku a Iránu.

- Slovenskí hokejisti Šimon Nemec, Tomáš Tatar ani Martin Pospíšil sa v nočných zápasoch NHL nezapísali do kanadského bodovania. Do štatistík im pribudli mínusové body, no radosť mali z víťazstiev.

- Ministri zahraničných vecí viacerých európskych krajín potvrdili na svojom pondelňajšom stretnutí v Madride „neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny“, informuje TASR podľa agentúry DPA.

- Futbalisti Manchestru City sa budú musieť bližšie nešpecifikovaný čas zaobísť bez nórskeho kanoniera Erlinga Haalanda. Dôvodom je zranenie členka, ktoré utrpel v nedeľnom štvrťfinálovom dueli FA Cupu, v ktorom prispel gólom k triumfu nad Bournemouthom 2:1.

- Marine Le Penová v pondelok v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.

- Drogovú sieť v Maďarsku nebude ľahké eliminovať, ale vláda bude v tomto úsilí vytrvalá. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok v obci Tarnazsadány v Hevešskej stolici predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

- Švédsko poskytne Ukrajine novú vojenskú pomoc vo výške 16 miliárd švédskych korún (1,48 miliardy eur). Oznámil to v pondelok švédsky minister obrany Pal Jonson. Ide o dosiaľ najväčší balík pomoci z tejto severskej krajiny od vypuknutia ruskej invázie.