Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

R. Fico predstaví 3. sociálny balík, ktorý má vytvárať pracovné miesta

Premiér Robert Fico Foto: TASR - Martin Palkovič

Šéf strany a premiér Robert Fico už avizoval, že balík bude mať veľký vplyv na vytváranie pracovných miest a hospodársky rast.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Predstavenie návrhu tretieho sociálneho balíka a zhodnotenie štyroch rokov vlády bude hlavnou témou dnešného slávnostného snemu strany Smer-SD, ktorý sa dnes uskutoční v Nitre. Šéf strany a premiér Robert Fico už avizoval, že balík bude mať veľký vplyv na vytváranie pracovných miest a hospodársky rast.

"Takmer 1000 delegátov sa stretne v Nitre na našom sneme. Úlohou bude nielen zhodnotiť štyri roky nášho pôsobenia vo vláde, ale aj predložiť návrh tretieho balíka," povedal predseda Fico. Podľa jeho slov dnes nikto nepochybuje, že kabinet prvé dva sociálne balíky zvládol.

Šéf Smeru-SD zatiaľ nekonkretizoval opatrenia, ktoré majú byť súčasťou tretieho balíka, straníckemu predsedníctvu predstavil jeho ideový zámer. Balík je podľa Fica rozpracovaný, robí sa aj kvantifikácia nákladov a pozitívnych efektov. "Pretože máme záujem predložiť balík, z ktorého na jednej strane budú môcť ľudia pozitívne čerpať, ale na druhej strane to bude mať veľký vplyv na vytváranie pracovných miest a na hospodársky rast," poznamenal.

Vládna strana už tento týždeň predstavila svoju kandidačnú listinu do parlamentných volieb. Povedie ju Fico, nasledovaný ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a šéfom parlamentu Petrom Pellegrinim. Kaliňák na druhej priečke zoznamu kandidátov nahradí bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý v ňom tentoraz chýba.

Štvrtý bude minister financií Peter Kažimír, za ktorým nasledujú minister kultúry Marek Maďarič, minister životného prostredia Peter Žiga a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý nie je členom strany. Ďalšími v poradí sú košický primátor Richard Raši, minister dopravy Ján Počiatek a minister práce Ján Richter. Jedenáste miesto obsadil poslanec Juraj Blanár, nasledujú minister obrany Martin Glváč, poslanec Jaroslav Baška, podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková a na 15. mieste podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny.



Ponúkame aj

Výberový chronologický prehľad snemov strany Smer-SD


Slávnostný snem strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) sa uskutoční dnes o 10.00 h v priestoroch Agrokomplexu v Nitre.


I. ustanovujúci snem, 11. decembra 1999 - Stupava

Delegáti ustanovujúceho snemu strany Smer zvolili vedenie a schválili program strany. Predsedom sa stal Robert Fico, generálnou manažérkou Monika Beňová.



II. snem, 9. decembra 2000 - Košice

Snem označil za zahraničnopolitickú prioritu strany vstup Slovenska do EÚ. Robert Fico odmietol vytvorenie opozičného politického bloku navrhnutého Vladimírom Mečiarom, spoluprácu s Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) nevylúčil.



Mimoriadny snem, 5. mája 2001 - Stupava

Delegáti schválili návrh štátnej doktríny. Za podpredsedov strany zvolili Moniku Beňovú, Milana Murgaša a Dušana Čaploviča.



III. snem, 10. mája 2003 - Hlohovec

Účastníci snemu potvrdili vo vedúcej funkcii strany Roberta Fica. Vo funkciách podpredsedov strany opäť potvrdili Moniku Beňovú, Dušana Čaploviča a Milana Murgaša. Novými podpredsedami strany sa stali Pavol Paška a Robert Kaliňák. Politický dokument proklamoval úsilie stať sa dominantným stredoľavým subjektom na slovenskej politickej scéne.



IV. snem, 13. decembra 2003 - Piešťany

Schválil jednoznačnú opozičnú stratégiu strany. Podporu vláde podmienil vypísaním predčasných parlamentných volieb. Prijal Sociálno-ekonomickú alternatívu - program sociálne únosných reforiem.



V. snem, 11. decembra 2004 - Bratislava

Odsúhlasil zlúčenie so SDĽ, SDA a SDSS a zmenu názvu strany na Smer-SD (Smer-Sociálna demokracia). Na základe dohôd tri mimoparlamentné strany ukončili k 1. januáru 2005 svoju činnosť na slovenskej politickej scéne a ich členovia dostali možnosť preregistrovať sa.



VI. snem, 30. septembra 2006 - Trenčín

Delegáti potvrdili vo funkciách predsedu Roberta Fica, podpredsedov Dušana Čaploviča, Pavla Pašku, Roberta Kaliňáka a Vladimíra Maňku a zvolili nových - Igora Federiča a Mareka Maďariča. Zmenou stanov zrušili privilégiá zakladajúcich členov.



VII. snem, 9. decembra 2006 – Bratislava

Účastníci slávnostného snemu Smeru-SD sa zaoberali hlavne hodnotením činnosti strany za rok 2006, analýzou komunálnych volieb a východiskami na rok 2007, ktoré prezentoval predseda sociálnych demokratov Robert Fico.



VIII. snem, 8. decembra 2007 - Prešov

Slávnostný snem Smeru-SD ukázal, že Slovensko má v tejto strane silnú sociálnu demokraciu, konštatoval predseda strany Robert Fico. Snem potvrdil názorovú jednotu vedenia strany. Robert Fico vyjadril presvedčenie, že pokiaľ sa na Slovensku bude štandardizovať politická scéna, bude pre SR po voľbách v roku 2010 postačovať koalícia dvoch subjektov. Snem vzal na vedomie integráciu s Ľavicovým blokom.



IX. snem, 6. decembra 2008 - Nitra

Približne 570 delegátov si na slávnostnom sneme pripomenulo 9. výročie vzniku strany. Členovia tohto najsilnejšieho politického subjektu v SR zhodnotili uplynulé obdobie. S hlavným referátom o činnosti strany vystúpil predseda strany Robert Fico. Na sneme odovzdali zlaté odznaky za zásluhy pre stranu.



X. snem, 6. decembra 2009 - Bratislava

Delegáti slávnostného snemu Smeru-SD si pripomenuli 10. výročie založenia strany. Prijali posolstvo, z ktorého vyplynulo, že strana Smer-SD sa od roku 1999 vyprofilovala na štandardnú sociálno-demokratickú politickú silu plne rešpektovanú v medzinárodnom priestore. Strana zintegrovala stredo-ľavú časť slovenského politického spektra a predstavuje silného súpera roztrieštenej skupine konzervatívnych a liberálnych politických strán. Na sneme sa okrem iných hostí zúčastnili aj predseda českej ČSSD Jiří Paroubek a predseda rakúskych sociálnych demokratov Werner Faymann.



XI. snem, 13. novembra 2010 - Ružomberok

Predsedom Smeru-SD zostal aj naďalej jeho dovtedajší líder Robert Fico. Rozhodli o tom delegáti v tajnom hlasovaní, v ktorom nemal protikandidáta a získal stopercentnú podporu. Na podpredsedníckych postoch Smeru-SD nastala iba jedna zmena. Igora Federiča, ktorý nekandidoval, nahradil bývalý štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír. Ostatných piatich podpredsedov Dušana Čaploviča, Pavla Pašku, Mareka Maďariča, Vladimíra Maňku a Roberta Kaliňáka delegáti potvrdili vo funkciách. Delegáti snemu Smeru-SD zmenou stanov rozšírili dôvody na vylúčenie zo strany. Po novom ním je aj to, ak člen tohto politického subjektu prijme nomináciu na verejnú funkciu na kandidátke inej politickej strany alebo pôjde do volieb ako nezávislý bez predchádzajúceho súhlasu príslušného orgánu strany. Rovnaké podmienky platia aj v prípade prerušeného členstva. Počas tohto obdobia zaniká tiež členstvo a možnosť byť volený do orgánov strany. Poslednou úpravou v stanovách bola zmena skratky strany z doterajšieho Smeru na zaužívaný Smer-SD.



XII. snem, 10. decembra 2011 - Košice

Takmer 500 delegátov strany Smer-SD sa zišlo v Košiciach na pracovnom sneme. Okrem delegátov prišlo na snem asi 80 hostí, medzi nimi šéf českej ČSSD Bohuslav Sobotka či predseda zahraničného výboru ruskej Dumy Konstantin Kosačev, tiež predstavitelia diplomatické zboru na Slovensku. Na sneme predstavil šéf Smeru-SD Robert Fico volebný program. Odznaky za zásluhy získalo niekoľko straníkov.



XIII. snem, 8. decembra 2012 - Trnava

Na trnavskom výročnom sneme strany Smer-SD bolo prítomných 450 delegátov a 57 hostí. Medzi nimi predseda českých sociálnych demokratov Bohuslav Sobotka (ČSSD) či líder Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attila Mesterházy. Prítomní boli aj zástupcovia odborov, Klubu 500, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Jednoty dôchodcov. Pozdravný list poslal aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý predstaviteľom Smeru-SD zaželal prijatie múdrych rozhodnutí. Líder Smeru-SD Robert Fico na sneme strany predstavil šiestich kandidátov na predsedov Vyšších územných celkov (VÚC). Dva kraje, Trnavský a Bratislavský, ostali zatiaľ otvorené. Do Košického, Prešovského, Banskobystrického, Nitrianskeho a Žilinského kraja nominuje vládny Smer-SD ich doterajších predsedov Zdenka Trebuľu, Petra Chudíka, Vladimíra Maňku, Milana Belicu a Juraja Blanára. V trenčianskom VÚC bude kandidovať poslanec Jaroslav Baška. Voľby do samosprávnych krajov sa uskutočnia koncom roka 2013.



XIV. snem, 7. decembra 2013 - Nitra

Rok 2014 bude rokom volieb a symbolov, ale aj rokom boja za zníženie nezamestnanosti, proti daňovým únikom a časom, kedy musí strana Smer-SD vytvárať tlak na rast miezd. V prejave na výročnom sneme Smeru-SD to povedal predseda strany Robert Fico. Na sneme, ktorý sa niesol pod heslom "Stabilne a zodpovedne pre Slovensko" sa okrem delegátov zúčastnili predstavitelia diplomatického zboru, členovia vlády za Smer-SD, poslanci Národnej rady SR za túto stranu, europoslanci, predsedovia samosprávnych krajov zvolení s podporou Smeru-SD Tibor Mikuš, Milan Belica, Jaroslav Baška, Juraj Blanár, Peter Chudík a Zdenko Trebuľa. prišli ľavicoví primátori Milan Ftáčnik, Jozef Dvonč, Igor Choma a Richard Raši.



Mimoriadny pracovný snem, 28. júna 2014 - Bratislava

Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico potvrdil individuálne zmeny vo vláde a medzi štátnymi tajomníkmi, pokarhal však aj svojich poslancov v NR SR. Pripomenul, že za 15 rokov sa jeho politický subjekt ani raz neoslabil delením, čo je na slovenské pomery zázrak. Podpredseda Smeru-SD Vladimír Maňka sa na mimoriadnom pracovnom sneme strany vzdal postu podpredsedu. Šéf Smeru-SD Robert Fico navrhol delegátom, aby na jeho miesto zvolili vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Pellegriniho. Rovnako navrhol so súhlasom Mareka Maďariča, aby snem opätovne zvolil za podpredsedu práve Maďariča, ktorý sa po prehraných prezidentských voľbách, keď robil Ficovi šéfa volebnej kampane, vzdal tejto funkcie v strane. Delegáti pracovného snemu napokon rozhodli a Marek Maďarič a Peter Pellegrini sa stali podpredsedami strany.



Slávnostný snem, 6. decembra 2014 - Nitra

Slávnostnému snemu strany Smer-SD v Nitre predsedal tradične podpredseda Smeru-SD Pavol Paška. V tejto pozícii zostal aj po tom, ako sa po kauze piešťanského CT vzdal funkcie predsedu NR SR aj mandátu poslanca a odvtedy pracuje ako profesionálny podpredseda vládnej strany. Otvorenie snemu v priestoroch Agrokomplexu, ktorý bol oslavou 15. výročia založenia strany, bolo tradične spojené so svetelnou šou a štátnou hymnou SR. Predseda strany Robert Fico zožal po svojom príchode intenzívny potlesk. Ešte predtým si delegáti pozreli vystúpenie žilinského folklórneho súboru Rozsutec a niekoľkominútový videozostrih 15-ročnej činnosti a úspechov Smeru-SD. Na slávnostný snem Smeru-SD bolo pozvaných 947 delegátov (prítomných bolo 882) a aj český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).



Pracovný snem, 23. mája 2015 - Bratislava

Pracovný snem viedol podpredseda Smeru-SD Pavol Paška. Na sneme sa zišlo 253 z 270 pozvaných delegátov. Premiér Robert Fico predstavil 15-bodový sociálny, ekonomický a finančný balíček. Obsahoval zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) od 1. januára 2016 na 10 % na vybrané základné potraviny, zníženie doplatku na lieky pre deti a dôchodcov či obnovu spoločných priestorov nemocníc, zvýšenie podpory rodín a pomoc regiónom s vysokou mierou nezamestnanosti. Ďalšími opatreniami sú zvýšenie materskej dávky, zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa do 3 rokov, rozšírenie kapacít materských škôl a výstavba základných škôl modulového typu, poskytovanie rodinám aj príspevku pre deti na školy v prírode a lyžiarske kurzy, dotovanie pobytov pre sociálne slabšie rodiny v štátnych zariadeniach. Ďalším opatrením z balíčka je rekonštrukcia nemocníc, zavedenie aj príspevkov, akými sú napríklad príspevok na zatepľovanie domov a energetické investície v bytovkách, príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie, taktiež chce zaviesť lacný bankový účet. Súčasťou balíčka je aj opatrenie, ktorým sa má zmeniť platba dane z pridanej hodnoty (DPH) medzi dodávateľmi v stavebníctve.