Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Slovensko

FICO: V boji proti korupcii musí zohrávať výraznejšiu úlohu represia

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas príhovoru na seminári o ochrane oznamovateľov korupcie na Úrade vlády v Bratislave 30. mája 2017 Foto: TASR - Dano Veselský

V rámci seminára o ochrane oznamovateľov korupcie to dnes uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD). Výzvu predniesol v prítomnosti policajného prezidenta Tibora Gašpara.


Bratislava 30. mája (TASR) – V boji proti korupcii musí prevenciu výraznejšie dopĺňať represia. V rámci seminára o ochrane oznamovateľov korupcie to dnes na pôde Úradu vlády uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD). Výzvu predniesol v prítomnosti policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Účastníkom seminára Fico vysvetlil, že nestačí pôsobiť v tejto oblasti preventívne. Bez súčinnosti s represiou podľa neho nie je možné dosahovať očakávané výsledky. Okrem atmosféry strachu je však z pohľadu premiéra potrebné vytvoriť v spoločnosti aj atmosféru, aby sa ľudia nebáli korupciu oznámiť.

Výraznejšiu úlohu musí zohrávať represia. Represia, ktorú budeme dostatočne medializovať, represia, o ktorej budeme dostatočne hovoriť, represia taká, ktorá nemôže nikoho nechať pokojným aj v prípade, že sa stretáva a ide robiť protispoločenskú činnosť s človekom, ktorého pozná a ktorému do určitej miery aj dôveruje,“ zdôraznil Fico v svojom ďalšom protikorupčnom prejave.

Podľa Gašpara sa polícia snaží zvyšovať aktivitu v tejto oblasti. „Posilňujeme pracoviská, modernizujeme techniku a technológiu, ktorú používame. Nevidím, že by sme na niečo nekládli dôraz,“ reagoval na slová Fica. Domnieva sa, že viac verejne prezentovaných odhalení korupcie môže vytvoriť atmosféru opatrnosti až strachu. „Jednoducho na niektorých ľudí platí len strach,“ doplnil policajný šéf s tým, že je to podobné so situáciou na cestách, kde prísnejšie sankcie zvyšujú disciplínu vodičov.
Na snímke vpravo prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar počas príhovoru, vľavo premiér Robert Fico na seminári o ochrane oznamovateľov korupcie na Úrade vlády v Bratislave 30. mája 2017. FOTO TASR - Dano Veselský
Foto: FOTO TASR - Dano Veselský

Dnešného seminára sa zúčastnili vedúci predstavitelia ústredných orgánov štátnej správy, ktorí majú na starosti prácu s ľudskými zdrojmi. Úrad vlády očakáva, že prídu s nápadmi, ako zlepšiť postavenie oznamovateľov korupcie. „Nemôžeme dopustiť, aby tí, ktorí prejavili občiansku statočnosť, boli terčom útokov, vyhrážok či zásadného nekomfortu vo svojom zamestnaní a okolí,“ uviedol prítomným Fico.

Seminára sa zúčastňujú aj predstavitelia OECD, medzinárodná organizácia pripravuje pre Slovensko návrh legislatívnych zmien, ktoré by mali zvýšiť ochranu oznamovateľov korupcie. Postavenie oznamovateľa je podľa premiéra potrebné priblížiť postaveniu svedka v trestnom konaní. Vie si predstaviť, že by v najzávažnejších prípadoch dostali oznamovatelia aj možnosť zmeniť identitu a presťahovať sa s rodinou do nového bydliska.

Riaditeľka Aliance Fair-play Zuzana Wienk vidí cestu i v posilňovaní legislatívy. „My ale veľmi dlho hovoríme o tom, že legislatíva je na Slovensku v mnohých oblastiach veľmi nadštandardná a my naozaj musíme oveľa silnejšie pracovať na implementácii a aby politici a vysokí predstavitelia štátnej správy ukazovali ľuďom na svojich konkrétnych rozhodnutiach a konkrétnych krokoch, že tú dôveru môžu mať a že sa naozaj niečo deje,“ zdôraznila.

Riaditeľ ďalšej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš priblížil výsledky ich najnovšieho prieskumu, podľa ktorého sa ľudia boja nahlasovať korupciu na políciu z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je strach, že prídu o prácu a niekto sa im bude vyhrážať, po druhé sa boja, že sa nič nevyrieši.

„Je strašne dôležité, aby ľudia mali pocit, že keď už naberú odvahu a idú niečo nahlásiť, tak to bude mať nejaký výsledok a ten, na koho ukážu, skončí za mrežami. Bohužiaľ, na Slovensku to tak často nie je. Tam sú rezervy polície ale aj politikov, ktorí majú právomoci menovať, kontrolovať ľudí, ktorí tieto prípady vyšetrujú,“ doplnil Šípoš.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.