Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 18. december 2024Meniny má Sláva a Slávka
< sekcia Slovensko

RADÍME: V referende odpovede krížikujeme, nekrúžkujeme

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Petíciu za vypísanie referenda pôvodne so štyrmi otázkami iniciovala Aliancia za rodinu, za referendum sa vyslovilo viac ako 400.000 ľudí.

Bratislava 2. februára (TASR) - V referende odpovede krížikujeme, nekrúžkujeme ako vo väčšine volieb. Odpovedáme ÁNO alebo NIE. Krížikom označíme len jednu odpoveď.

Hlasujeme za plentou, teda tajne. Rozhodujeme sa sami, za plentu s nami nesmie ísť nik. Výnimka platí pre takých oprávnených občanov, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok, a to pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôžu čítať alebo písať. Takýto občan si môže za plentu vziať iného oprávneného občana, ktorý mu s úpravou hlasovacieho lístka pomôže. Za plentu nesmie ísť s občanom člen okrskovej komisie.

Vo februárovom referende (7.2.2015) sa budeme vyjadrovať k otázkam - či ľudia súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy; či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

Petíciu za vypísanie referenda pôvodne so štyrmi otázkami iniciovala Aliancia za rodinu, za referendum sa vyslovilo viac ako 400.000 ľudí. Otázkami sa zaoberal Ústavný súd SR, jednu z nich označil za protiústavnú, tá v referende odznieť nesmie.

Ide v poradí o ôsme všeľudové hlasovanie v ére samostatného Slovenska. Z doterajších siedmich bolo platné iba jediné, a to v roku 2003, keď sa občania vyjadrovali k vstupu SR do Európskej únie. Na to, aby bolo referendum platné, musela by sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.