Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Slovensko

Raši: Zdravotná starostlivosť ohrozená nie je. Uhliarik nesúhlasí

Na snímke minister zdravotníctva Viliam Čislák (druhý vpravo) a predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Richard Raši (vľavo) Foto: TASR/František Iván

Bývalý minister zdravotníctva tiež pripomína, že do prvého februára, kedy by mali odísť z nemocníc stovky sestier, ostáva už len desať pracovných dní.

Bratislava 17. januára (TASR) - Zdravotná starostlivosť na Slovensku nie je podľa šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richarda Rašiho (Smer-SD) ohrozená hromadnými výpoveďami sestier. Situácia má byť stabilizovaná aj vo fakultných nemocniciach v Žiline a Prešove, kde je najviac sestier vo výpovediach, priblížil dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V Politike. Tvrdí, že v nemocniciach sa poskytuje akútna aj plánovaná zdravotná starostlivosť.

Bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik /KDH) nevidí situáciu tak bezproblémovo. Poukazuje, že Smer a vláda ju podceňujú a neriešia. "Nemôžeme povedať, že všetko je v absolútnom poriadku," upozornil. Pripomína, že do prvého februára, kedy by mali odísť z nemocníc stovky sestier, ostáva už len desať pracovných dní. Myslí si, že situáciou by sa mal zaoberať premiér Robert Fico (Smer-SD). Kritizoval ho, že zvoláva tlačové konferencie k utečencom, ale vlastné "utečenkine" nerieši.

V šiestich štátnych nemocniciach trvá na výpovediach aktuálne 707 sestier, viac ako 500 ju vzalo späť. Nemocnice zároveň prijali 125 nových sestier, ďalšie majú nastúpiť, ozrejmil Raši. Poukazuje, že je to 2,3 percenta spomedzi všetkých sestier, ktorých nespokojnosť sa rieši. Je presvedčený, že sú zmanipulované a môže sa stať, upozorňuje, že skončia od februára bez práce. Verí, že ešte v posledných dňoch výpovednej lehoty pochopia, že niekto hazarduje s ich budúcnosťou a zmenia postoj.

Uhliarik, ktorý musel v roku 2011 riešiť ako minister hromadné výpovede lekárov, sa obáva, že zdravotná starostlivosť môže utrpieť. Rozdiel v súčasnej a vtedajšej situácii vidí v tom, že vtedy sa s lekármi rokovalo. "Je to veľmi vážne," doplnil. Požiadavky sestier podporuje, keďže nie sú len o platoch, vysvetlil. Podľa jeho slov sú dotlačené k múru v dôsledku prijatia nového zákona o platoch zdravotníkov tesne pred parlamentnými voľbami a nemožno ich preto obviňovať z politizovania.