Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Rezort spravodlivosti spustil register na overenie súdnych rozhodnutí

Ilustračné foto. Foto: Ilustračné foto

Ide o verejný register, na základe ktorého si môže účastník konania, právny zástupca, respektíve tretia strana preveriť, či predmetné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť.

Bratislava 27. mája (TASR) - Občania si budú môcť jednoduchšie a rýchlejšie overiť, či je konkrétne rozhodnutie už právoplatné. Urobiť tak môžu cez Register doložiek právoplatností a vykonateľností súdnych rozhodnutí, ktorý na svojom webe spustil rezort spravodlivosti.

Ide o verejný register, na základe ktorého si môže účastník konania, právny zástupca, respektíve tretia strana preveriť, či predmetné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť. "Aktuálne je register v skúšobnej prevádzke a má informatívny charakter, preto v ňom uvedené údaje nie je možné používať na právne účely," uviedla Denisa Gerši z tlačového oddelenia ministerstva.

Vyhľadať informácie o rozhodnutí je možné zadaním kódu ECLI konkrétneho rozhodnutia. Druhým spôsobom je zadať do vyhľadávača spisovú značku, súd a dátum vydania rozhodnutia, pričom všetky tri údaje sú pri vyhľadávaní povinné.

Zriadením registra chce rezort podľa jeho šéfa Gábora Gála (Most-Híd) zabezpečiť plynulosť a rýchlejší výkon spravodlivosti pre občanov. "Dôvodom, pre ktorý rezort spravodlivosti pristúpil k zriadeniu registra, bola skutočnosť, že sa oprávnené osoby na dennej báze na súdoch dopytovali, či konkrétne rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť alebo vykonateľnosť, čo súdy enormne zaťažovalo," vysvetlil.

Po uplynutí potrebnej doby na oboznámenie sa so systémom bude cieľom rezortu, aby doložky právoplatností a vykonateľností boli použiteľné aj na právne účely. "Každú zverejnenú doložku by si oprávnená osoba prebrala podpísanú kvalifikovaným elektronickým podpisom, respektíve pečaťou," priblížila Gerši. Doložky by už tak následne nebolo potrebné predkladať iným orgánom štátnej správy, pretože by si právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia vedeli overiť samy.

Výhodou tohto riešenia môže byť podľa Gerši odstránenie administratívnej záťaže súdov, ako aj oprávnených osôb. "A to napríklad odbremenenie oprávneného v exekučnom konaní predkladať právoplatnosť a vykonateľnosť exekučného titulu k návrhu na vykonanie exekúcie," uzavrela.