Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 17. apríl 2025Meniny má Rudolf
< sekcia Slovensko

R.FICO:Ak bude tlak na odpustenie dlhu Grécku,NR SR vyhlási referendum

Rokovanie 146. schôdze vlády Slovenskej republiky v stredu 11. februára 2015 v Bratislave. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Premiér pripustil, že sa môže hľadať iný mechanizmus, napríklad predĺženie doby splácania, avšak odmietol preniesť problém jednej krajiny do peňaženiek druhej.

Bratislava 11. februára (TASR) - Vznik novej vlády v Grécku nemôže podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) znamenať zánik záväzkov. Ako upozornil, keď im podmienky pomoci nevyhovovali, mali ju odmietnuť v čase, keď sa o nej rozhodovalo. Uviedol to na dnešnom parlamentom výbore pre európske záležitosti.



Upozornil, že SR pri pôžičke Aténam ručí necelým jedným percentom a pri odpustení tohto dlhu by to museli zaplatiť ľudia na Slovensku. Považuje to však za falošnú solidaritu. "Keby nás do toho nútili, tak sa musí urobiť referendum a ľudia by sa k tomu museli vyjadriť. Ak by ho odignorovali a povedali by, že ich to nezaujíma, tak by vláda povedala, že v tom prípade Grékom peniaze dáme," poznamenal s tým, že ide o otázku, ku ktorej sa musia vyjadriť občania. "Ale nevidím dôvod, prečo by Slovensko s našimi platmi a dôchodkami malo priamo dať niekomu nejaké peniaze," zopakoval s tým, že všetka pomoc Grécku bola niečím podmienená.



Pripustil, že sa môže hľadať iný mechanizmus, napríklad predĺženie doby splácania, avšak odmietol preniesť problém jednej krajiny do peňaženiek druhej.

Grécko sa chystá predložiť ministrom financií menovej únie návrh na zmiernenie podmienok svojho záchranného programu. Nová ľavicová grécka vláda, ktorá sa ujala moci po víťazstve vo voľbách 25. januára, pritom odmieta pokračovať v úsporných opatreniach a chce zmierniť podmienky záchranného balíka v celkovej výške 240 miliárd eur, ktoré jej okrem štátov eurozóny poskytol aj Medzinárodný menový fond (MMF). Nový grécky premiér Alexis Tsipras do Bruselu odkázal, že pre Atény neexistuje iná cesta ako zmena podmienok úveru.

Poslanci schválili novelu zákona o neziskových organizáciách

Novela má byť účinná od 1. júna.

,aktualizované 

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu podvečer 33. schôdzu po tom, čo odhlasovali legislatívu k neziskovým organizáciám.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

- Ministerstvo financií (MF) SR sa dôrazne ohradzuje voči klamstvám, ktoré šíria opoziční politici o pripravovanej konsolidácii. Ide o zavádzanie a šírenie nepravdivých informácií. Rezort tak reagoval na viaceré vyjadrenia predstaviteľov opozície z uplynulých dní.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.