Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

Robert Fico: Som nervózny z toho, v akom stave EÚ je

Slovenský premiér Robert Fico Foto: TASR AP

Premiér nie je celkom presvedčený, že sa európskym lídrom úplne presne podarilo identifikovať problém, ktorý má EÚ.

Bratislava 14. novembra (TASR) - Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je nervózny z toho, v akom stave je EÚ, ktorá sa podľa jeho slov zamilovala sama do seba a nechce rešpektovať, že svet okolo nej sa vyvíja. Vyhlásil to dnes v Bratislave počas plenárneho zasadnutia konferencie COSAC, ktorá združuje výbory národných parlamentov pre európske záležitosti.

Premiér nie je celkom presvedčený, že sa európskym lídrom úplne presne podarilo identifikovať problém, ktorý má EÚ. Podľa jeho slov to nie je len nedostatočná pozornosť témam ako nezamestnanosť či energetická bezpečnosť, ale problémov je viac. "Je to otázka, či komunikujeme zrozumiteľne, či držíme slovo, ktoré dávame ľuďom, či dostatočne moderne a energicky odpovedáme na témy, ktoré prináša život. Keď ľudia v Európe videli, ako sa nám tu valia státisíce migrantov bez akejkoľvek kontroly, môže to vyvolávať veľkú mieru nervozity," priznal.

Fico je presvedčený, že aj prezidentské voľby v USA ukázali, že svet je úplne iný, ako ho maľujú médiá. "Musíme podstatne viac hovoriť s verejnosťou, možno inými metódami a formami," apeloval.

Predseda slovenskej vlády sa nevyhol ani téme brexitu. "Vyrovnanie vzťahov medzi Veľkou Britániou a EÚ bude vyžadovať nájdenie úplne iného modelu. Asi nebude možné automaticky prebrať to, čo funguje vo vzťahu k Švajčiarsku či Nórsku. Vzťahy s Britániou sú také špecifické, že bude potrebné prísť s novým modelom," myslí si.

Robert Fico pripomenul, že vo Veľkej Británii žije a pracuje asi 80.000 Slovákov, ale napríklad až milión Poliakov. "Preto potrebujeme kvalitné a vyvážené vzťahy, ale aj rešpekt národných špecifík a požiadaviek tak, aby sa z týchto ľudí nestali občania druhej kategórie," zdôraznil.

Rokovania o odchode Británie z EÚ musia podľa Fica preukázať, že sa neoplatí vystúpiť z únie. "Nesmie sa stať, že výsledkom bude zhoršená pozícia 27 štátov a zvýhodnená pozícia tej krajiny, ktorá sa rozhodla odísť. Plne rešpektujeme rozhodnutie Britov, ale nie je možné, aby si Británia vyberala iba výhody. O štyroch základných slobodách sa nedá vyjednávať," povedal s tým, že v rokovaniach nemôže byť EÚ agresívna, ale ani naivná. Fico zároveň všetkých požiadal, aby nedošlo k individuálnym diskusiám s Britániou, pretože "len spoločné rokovanie v mene 27 krajín môže priniesť úspech".

V súvislosti s historicky prvým slovenským predsedníctvom v Rade EÚ uviedol, že prebieha uspokojivo. "Naše slovenské predsedníctvo považujeme za mimoriadne plodné a veríme, že bude vnímané ako jedno z najúspešnejších. Ale na to si musíme počkať do 31. decembra 2016," podotkol.

Ako jedno z najvýznamnejších podujatí vyzdvihol Bratislavský summit lídrov, ktorý mal byť prvou a jasnou reakciou na brexit. "Považujem za veľmi správne, že 27 členských krajín sa stretlo a vyhlásilo, že majú záujem pokračovať v jedinečnom projekte EÚ. Je tiež správne, že sme pripravili tzv. cestovnú mapu, ktorá obsahuje rad hmatateľných priorít, na ktoré by sa mala EÚ sústrediť. Teší ma, že Malta ako nastupujúca predsednícka krajina má obrovský záujem cestovnú mapu rešpektovať a napĺňať," konštatoval premiér.

Podľa jeho slov napriek neľahkej situácii v EÚ Slovensko prevzalo predsedníctvo s odhodlaním šíriť pozitívnu agendu a prinášať hmatateľné výsledky pre občanov EÚ. "Stanovené ciele si plníme a môžeme sa v polčase predsedníctva pochváliť aj pokrokom vo viacerých oblastiach. Je veľmi dôležité, aby slovenské predsedníctvo vo svojej snahe nepoľavilo a naplno využilo zostávajúci čas tak, aby sme naplnili vlastné ambície aj očakávania ostatných členských krajín," dodal Fico.

M. Šutaj Eštok: Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

Minister pripomenul, že pri ochrane našich pracovných miest a slovenských národnoštátnych záujmov nemusíme ostať sami, pretože sme členmi EÚ, ktorá je stále ekonomicky silným zoskupením.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že už tento alebo na budúci týždeň by sa mohol stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

- Vo veku 88 rokov zomrela americká R&B speváčka Roberta Flacková, držiteľka ceny Grammy za cover verziu piesne "Killing Me Softly with His Song", oznámili jej zástupcovia.

- Vatikán informoval, že zdravotný stav pápeža Františka sa mierne zlepšil, už viac netrpí astmatickými záchvatmi a čiastočne sa vrátil aj k svojim pracovným povinnostiam.

- Severské a pobaltské krajiny sa tri roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaviazali zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu vrátane výcviku, zbraní a investícií do ukrajinského obranného priemyslu.

- Európska komisia (EK) ponúkla Ukrajine nový balík podpory, ktorý má zabezpečiť jej energetický systém a umožniť plnú integráciu do európskeho trhu s energiou.

- Slovensko je na čele rebríčka Byrokratický index 2024, ktorý porovnáva krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), Gruzínsko a Ukrajinu.

- Cena zlata naďalej láme rekordy. Podporujú ju obavy týkajúce sa obchodnej politiky USA a nárast geopolitickej neistoty.

- Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu prijalo rezolúciu predloženú Kyjevom a európskymi štátmi, ktorá vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť.

- Dosiahnutie mieru na Ukrajine zostáva prvoradým cieľom, ale tento mier musí byť spravodlivý, vyjadrila sa Veronika Remišová.

- Poľský prezident Andrzej Duda na zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady (RBN) vyhlásil, že neexistujú žiadne plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku.

- Irak má 46,1 milióna obyvateľov. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu, ktoré tam prebiehalo v novembri 2024, a to prvýkrát po takmer 40 rokoch.

- Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová verí, že lídri členských štátov sa zhodnú na novom balíku vojenskej pomoci pre Ukrajinu, o ktorom sa bude rokovať na nadchádzajúcom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.

- Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že podala na Medzinárodný trestný súd (ICC) novú žalobu proti Rusku pre zatknutie a deportáciu 19 ukrajinských novinárov.

- Horskí záchranári v Nízkych Tatrách pomáhali v pondelok na rázcestí Pod Krúpovou hoľou uviaznutému 35-ročnému českému turistovi. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Šéf nemeckého konzervatívneho bloku CDU/CSU a kandidát na post spolkového kancelára Friedrich Merz v pondelok vyhlásil, že zabezpečí, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu "mohol prísť na návštevu" do Nemecka.

- Členstvo Ukrajiny v Európskej únii je európskou záležitosťou, pričom bez rozhodnutia Maďarov Ukrajina do Únie nevstúpi.

- Šesť slovenských študentov sa minulý týždeň zúčastnilo na treťom ročníku simulácie rokovaní Európskej rady a Rady Európskej únie (#ConSIMium).

- Polícia v Sabinove vyšetruje trestný čin nebezpečného vyhrážania, ktorého sa mal dopustiť 29-ročný muž. V sobotu (22. 2.) zavolal na linku 158 a oznámil, že ak nezasiahne policajná hliadka, zabije prvého človeka, ktorého stretne.

- Na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Zvolene hovorili v pondelok poslanci o znečistení mesta čiernymi mastnými sadzami.