Ľuďom na Námestí SNP sa prišiel prihovoriť a poďakovať aj Kuciakov otec Jozef. Za rok od vraždy sa toho podľa neho udialo na Slovensku veľa.
"Toto už nie je len o vražde Jána a Martiny, ale aj o tom, že ich smrť a všetko, čo sa stalo v roku 2018 a 2019, strhlo oponu v krajine. My vidíme, akí sú politici schopní zneužívať moc, aké majú kšefty s pochybnými ľuďmi, ako sa krajina rozkráda," povedal pre TASR Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. Ako tvrdí, ľudia na námestie v Bratislave aj v iných mestách prišli preto, aby ukázali, že verejnosť stále volá po slušnej a spravodlivej krajine. Predstavitelia iniciatívy naďalej žiadajú nezávislé vyšetrenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Chcú poznať mená objednávateľov vraždy a zároveň odmietajú politické zásahy do vyšetrovania. Rovnako požadujú dôveryhodnú vládu.
Ľuďom na Námestí SNP sa prišiel prihovoriť a poďakovať aj Kuciakov otec Jozef. Za rok od vraždy sa toho podľa neho udialo na Slovensku veľa. Poukázal na súčasných vládnych politikov. Najsmutnejšie podľa neho je, že sa po roku ukázalo sledovanie jeho syna Jána zo strany bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby, ale aj to, že bol lustrovaný v policajných databázach. "Keď zistia aj objednávateľa vraždy, protesty nemôžu prestať. Lebo toho človeka niečo vytvorilo, nejaké prostredie, pre aké sa on začal cítiť ako nedotknuteľný," vyhlásil neskôr pre médiá.
Na pódiu sa pred davom vystriedali herci, zástupcovia cirkví a mimovládnych organizácií, hudobníci i nespokojní farmári, ktorí protestujú tento týždeň v Bratislave. Prihovorili sa aj zástupcovia médií. Verejné zhromaždenia pri príležitosti prvého výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko okrem Bratislavy aj v 35 ďalších slovenských mestách, rovnako aj na 22 miestach v zahraničí.
Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Obvinené sú zatiaľ štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť, a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Všetci sú vo väzbe.
V Banskej Bystrici prišlo takmer 3000 ľudí
Prvé výročie od smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si vo štvrtok podvečer na banskobystrické Námestie SNP prišlo pripomenúť takmer 3000 ľudí. Na schodoch Morového stĺpu zapaľovali sviečky, kahance a ticho spomínali. Pamiatku dvoch mladých ľudí v Banskej Bystrici pripomína neviditeľný nápis All for Jan and Martina, umiestnený pred stĺpom, ktorý sa zobrazí vo chvíli, keď zaprší.
Počas viac ako hodinového zhromaždenia sa na tribúne vystriedali viacerí rečníci, zrekapitulovali udalosti, ktorými žila spoločnosť po celý rok, hodnotili ich a pripomenuli, že zďaleka neskončili. Medzi ich príhovormi zneli piesne.
"Dve rodiny dostali ten najťažší údel a dostali ho preto, že fatálne zlyhali naše orgány. Ján Kuciak sa obrátil na políciu so žiadosťou o ochranu, o vyšetrenie, označil presne toho, kto sa mu vyhráža a nedostal ju. Nikto to nevyšetroval, polícia a prokuratúra nevyšetrovali ani tie údaje, ktoré uvádzal vo svojich článkoch, hoci to bolo vo verejnom záujme. Boli to fatálne zlyhania našich inštitúcií," uviedla z tribúny bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová.
Podľa nej vyšetrenie vraždy mladej dvojice je "psia povinnosť štátu a nie láskavosť pre nás".
"Odvtedy sa zmenila iba fasáda na našom štátnom dome, obsah a spôsob vládnutia sa nijako nezmenil. A ani tá fasáda sa nezmenila dobrovoľne. Nebolo to na základe nejakej sebareflexie, ale bolo to z donútenia, pod naším vplyvom, pod vplyvom týchto stretnutí," zdôraznila Dubovcová.
Pripomenula, že pri kontrole zdola majú nenahraditeľnú úlohu médiá, ktoré kladú otázky a pýtajú sa za občanov.
"Vždy, keď nejaký verejný činiteľ povie, že neodpovie novinárovi na otázku, alebo médiá rozdelí na protivládne a iné, a protivládnym neodpovie, treba vždy zvýšiť pozornosť, lebo taký verejný činiteľ odmieta verejnú kontrolu," dodala za potlesku účastníkov Dubovcová.
V Trenčíne odhalili J. Kuciakovi a M. Kušnírovej pamätník
Pokiaľ zabúdame na našu minulosť, na našu históriu, tak sme, bohužiaľ, odsúdení si ju v tých najhorších prípadoch zopakovať. Pri príležitosti pietnej spomienky na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú to vo štvrtok v Trenčíne povedal scenárista a režisér Peter Hledík.„Vražda novinára a jeho priateľky je pre mňa trikrát šok. Ten prvý šok bol, že je niekto umlčaný spôsobom, ktorý je definitívny. Že niekto prekáža natoľko, že ho treba zavraždiť. Druhým šokom je ten rok, ktorý prešiel. Očakával som, že sa zásadne zmení riadenie tohto štátu a nepodstúpi len kozmetické úpravy. Tretím šokom je, že niekto povie, že Ján Kuciak do Trenčína nepatrí, pretože s ním nemá nič spoločné. Šokoval ma tento ľudský hyenizmus,“ povedal Hledík.
Na pietnej spomienke na zavraždenú dvojicu sa vo štvrtok v Trenčíne zúčastnilo asi 1000 Trenčanov i ľudí z okolia. Jej súčasťou bolo aj odhalenie pamätníka Kuciakovi a Kušnírovej, ktorého sa zhostil brat zavraždeného novinára Jozef Kuciak.
„Celá rodina pociťujeme veľkú vďačnosť ľuďom, ktorí sa postavili za Janka a za Martinku, a pokúšame sa im to vracať, koľko vládzeme. Odhaľovať bratovi pamätník, to je hrozný pocit,“ povedal Jozef Kuciak s tým, že ľudia na námestiach teraz i v minulom roku mu dávajú nádej, že vražda sa vyšetrí.
„Či sa objavia objednávatelia, v tom som skeptický. Vyšetrovateľom dôverujeme, o nadriadených máme pochybnosti. Nechcem im ukrivdiť, ale zatiaľ nás nepresvedčili. Žiadne rozhodnutie neurobili sami od seba, ku všetkému ich dotlačili novinári alebo spoločnosť. Dúfam, že ak to pôjde tak ako doteraz a nikto do toho nebude zasahovať, mohlo by sa to dotiahnuť do konca,“ doplnil brat zavraždeného novinára.
Pietnu spomienku po odhalení pamätníka ukončili štátnou hymnou.
V Nitre zorganizovali spomienku doktorandi a doktori z univerzít
Viac ako 1000 ľudí sa vo štvrtok večer zišlo v Nitre na tichej pietnej spomienke na prvé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ľudia sa zišli pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (UKF), kde Ján Kuciak študoval a neskôr i prednášal. Odtiaľ sa pomaly presunuli na Svätoplukovo námestie v centre Nitry.
Pietnu akciu zorganizovala nezávislá platforma Ozveny plebsu, ktorú tvoria doktorandi a doktori z UKF a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU). „Nakoľko Ján Kuciak bol aj náš kolega, tak sme sa rozhodli urobiť túto pietnu spomienku. V Nitre sa žiaden protest ani spomienka neavizovali, tak sme sa toho chytili my, ako kolegovia a kamaráti Jána Kuciaka,“ uviedla Jana Popovicsová z platformy Ozveny plebsu.
Ako uviedla, v najbližších dňoch v Nitre žiadne ďalšie pietne či protestné akcie nepripravujú. „Spolupracujeme s Iniciatívou za slušné Slovensko. Ak budú avizované nejaké protesty, tak potom sa poradíme a rozhodneme sa, či do toho pôjdeme, alebo nie,“ skonštatovala Popovicsová.
Podľa jej slov je smutné, že od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prešiel rok a stále nie je známe meno páchateľa, ktorý za vraždou stál. „Očakávali by sme čo najskoršie vyriešenie tohto činu. Zároveň však veríme, že istá zmena nastala a že postupne nastane ešte väčšia. Myslím si, že sa politická scéna vyvíja lepšie ako predtým, takže za ten rok vidíme nejaký posun,“ dodala Popovicsová.
V Košiciach si uctili zavraždených minútou ticha
Spomienkové zhromaždenie na uctenie si pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa v Košiciach nieslo v pokojnom duchu. Presne rok od dvojnásobnej vraždy sa pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici stretli tisíce ľudí. Na pódiu sa davu prihovorili matka zavraždenej Zlatica Kušnírová, ale aj rečníci z novinárskej, kultúrnej, akademickej obce či duchovný. Na zhromaždení sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska.Zástup ľudí si výročie vraždy pripomenul minútou ticha aj zapálením sviečok pred vedeckou knižnicou. Odznel tiež list nespokojných farmárov, ktorým dav vyjadril podporu. Na záver zhromaždenia odznela slovenská hymna.
Podľa spoluorganizátora z iniciatívy Za slušné Slovensko Jána Gálika mali všetky prejavy spoločné posolstvo, že občianska angažovanosť je dôležitá pre slobodnú a demokratickú spoločnosť. "Dnešné zhromaždenie sa nieslo v pietnejšom duchu. Dotkli sme sa aj aktuálnych tém, ktoré trápia ľudí po celej krajine. Cieľom tohto zhromaždenia, koniec koncov aj ostatných, je, aby ľudia pochopili, že sa musia podieľať na tom, ako táto krajina vyzerá," povedal pre TASR.
Zlatica Kušnírová sa na pódiu poďakovala všetkým zúčastneným. "Ani tí ľudia nevedia, ako nám pomáhajú, že v tom nie sme sami, lebo sami by sme nič neurobili. Darmo, že máme dobrých právnikov, ale tí zlí stále majú nejaké svoje páky, ktorými chcú všetko zamiesť pod koberec alebo to nejako dať bokom, aby sa nedosiahol zdarný výsledok - myslím, nezávislé vyšetrenie vraždy a všetkých tých káuz, o ktorých Janko písal. Lebo už vedia, že ide do tuhého, a hlavne, že ide o nich," povedala s tým, že ide o boj za všetkých, nielen za rodinu dvojice zavraždených.
Jedným z rečníkov bol aj Arpád Soltész z Investigatívneho centra Jána Kuciaka, ktorý si myslí, že udalosť spred roka a súvislosti s ňou spojené budú v učebniciach a sú súčasťou dejín Slovenska. "To, že v našej krajine pochádza moc od ľudu, to nie je klišé, to je realita. Práve na týchto námestiach to vidieť a to je to, čoho sa ľudia, ktorí zneužívajú moc, ktorá im bola len prepožičaná a ktorej vlastníkmi nie sú oni, boja najviac," uviedol. Podľa neho nie je dôvod vytvárať tlak na vyšetrovateľov vraždy. Tvrdí, že sa stal zázrak, keď sa im podarilo dostať za mreže vykonávateľov vraždy napriek viacerým pochybeniam v úvode a čase od zistenia, že k vražde došlo, či politickej výmene. "Nájsť objednávateľa je podstatne zložitejší proces. Ja stále verím, že ho budú schopní nájsť a usvedčiť. Na koho treba vyvíjať tlak, sú politici, ktorí by sa mohli pokúsiť nejakým spôsobom ich prácu mariť," uzavrel Soltész.
Vyše stovka Slovákov v Bruseli sa zapojila do zhromaždení za slušné Slovensko
Viac ako stovka Slovákov žijúcich v Belgicku sa vo štvrtok večer na diaľku pridala k zhromaždeniam, ktoré sa presne rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej konali vo viacerých slovenských mestách v rámci iniciatívy Za slušné Slovensko.
Organizátori zhromaždenia boli tí istí, ktorí stáli aj za sériou vlaňajších protestných podujatí, ktoré nasledovali po vražde Kuciaka a Kušnírovej - Helena Blahová, Veronika Jankovičová, Adam Šebesta a Erik Zolcer. Podľa ich vyjadrenia pre TASR malo štvrtkové podujatie na Schumanovom námestí v Bruseli aj osobný a občiansky charakter, lebo bolo vyjadrením nespokojnosti so súčasnou situáciou na Slovensku.
"My ako súčasť spoločnosti máme úlohu sa zapájať do vecí, ktoré treba meniť," uviedla Helena Blahová. Veronika Jankovičová spresnila, že ide o "morálnu a psiu povinnosť" vyjadriť solidaritu s rodinami zavraždených a dať najavo, že to, čo sa deje v rodnej krajine, nie je v poriadku, aj preto stále platí výzva za slušné Slovensko.
"Je to jasný odkaz domov, že aj Slováci v zahraničí pozorne sledujú situáciu na Slovensku a aj priebeh vyšetrovania a zároveň dávame pozor na vyšetrovanie vrážd aj zo zahraničia," dodal Šebesta.
Pozvánka na účasť na protestnom zhromaždení bola cez sociálne médiá odoslaná širšej slovenskej komunite v Bruseli a v Belgicku. Počas podujatia deti slovenských rodičov prečítali úryvky listov zaslaných rodinami zavraždeného Kuciaka a Kušnírovej. Bývalý novinár so slovenskými koreňmi Rick Zednik zdôraznil, že za slobodu médií musia bojovať všetci ľudia, predovšetkým podporou nezávislých a investigatívnych novinárov, ktorí "bojujú aj za ich záujmy".
Generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra Európskej komisie Vladimír Šucha sa prítomným poďakoval za ich občiansku statočnosť a zdôraznil, že len "blázni" si myslia, že aktivisti musia ísť do politiky. "My sme demokracia, my sme Slovensko a my máme kedykoľvek ústavné právo vyjadriť náš nesúhlas s tým, ako je krajina spravovaná," vyhlásil. Dodal, že smrť Kuciaka a Kušnírovej sa nesmie stať "smutným pamätníkom našej histórie, ale výkričníkom, ktorý si nesieme so sebou každý jeden deň" a ktorý má ľudí posilniť v boji proti zlu.
Organizátori na záver prečítali úryvok z knihy Umlčaní, kde novinár Kuciak odpovedá na otázky, či je investigatívna žurnalistika nebezpečná a či sa nebojí. A kde Kuciak uviedol, že "na Slovensku by si nikto nedovolil len tak napadnúť novinára".