Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 6. apríl 2025Meniny má Irena
< sekcia Slovensko

J. SCHENK: Podpísanie základnej zmluvy s Maďarskom nám zvýšilo prestíž

Na archívnej sn. z roku 2001 bývalý slovenský minister zahraničných vecí Juraj Schenk Foto: TASR/Ivan Majerský

TASR prináša rozhovor s bývalým ministrom zahraničných vecí Jurajom Schenkom.

Bratislava 19. marca (TASR) - Od podpísania Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou dnes ubehlo presne 20 rokov. V Paríži ju 19. marca 1995 podpísali v Matignonskom paláci premiéri Vladimír Mečiar a Gyula Horn. TASR pri tejto príležitosti prináša rozhovor s vtedajším ministrom zahraničných vecí Jurajom Schenkom.

V akom stave ste našli prípravu zmluvy, keď ste 13. decembra 1994 nastúpili na ministerstvo zahraničných vecí?

Vtedajšia verzia predstavovala dobre pripravený, čiastočne oboma stranami predrokovaný, ale "zamrazený" text. Zodpovedala všetkým pravidlám medzinárodného práva a plne reflektovala už platné, ako aj práve pripravované normy EÚ a Rady Európy. Súčasne však obsahovala päť – šesť otvorených bodov, pri ktorých ani jedna strana nehodlala opustiť svoje stanovisko.

Text zo slovenskej strany pripravoval tím skúsených a kvalifikovaných odborníkov. Nebol nijaký dôvod ho meniť. Neskôr som sa dozvedel, že to bolo veľkým prekvapením ako pre maďarskú stranu, tak aj pre vtedajšiu opozíciu. Prví sa spoliehali na to, že tým získajú komparatívnu výhodu v rokovaní s menej skúsenými partnermi, kým druhí neverili v kontinuitu zahraničnej politiky SR proklamovanú vo vládnom programe.

Ktoré boli najdôležitejšie požiadavky zo strany SR a MR, na ktorých trvali pri zakomponovaní do zmluvy?

Išlo o základnú zmluvu, ktorá mala rámcovo upravovať všetky základné vzťahy a oblasti. V tom bola zhoda, ale – ako som spomenul – ostalo otvorených niekoľko problémov, pri ktorých sa konsenzus nedosiahol. Týkalo sa to predovšetkým preambuly, kde maďarská strana trvala na tom, že história vzťahov medzi oboma národmi vykazuje pozitívne saldo, čo pre nás bolo neprijateľné. Trvali sme na tom, že takéto hodnotenia nepatria do medzinárodno-právneho dokumentu a treba ich ponechať historikom.

Ďalej to bola otázka hraníc, ale aj komplex zložitých problémov súvisiacich so životným prostredím a Dunajom v jasnej súvislosti s problematikou vodného diela Gabčíkovo–Nagymaros, no predovšetkým menšinová otázka. Tu obe strany dôsledne zotrvávali na svojich stanoviskách, lebo nehodlali riskovať akýkoľvek precedens, ktorý by druhá strana mohla využiť ako významnú výhodu. Neskôr sa to pri súdnom spore v Haagu o vodné dielo ukázalo ako veľmi dôležité.

V otázke postavenia menšín maďarská strana presadzovala koncepciu nadštandardných práv vrátane kolektívnych a etnickej autonómie. Slovenský prístup sa v tomto zakladal na sústave medzinárodno-právnych noriem založených na individuálnych ľudských a občianskych právach, ktorý bol prijatý v Európe a ktorý SR plne zakotvila do svojej legislatívy.

Existoval tlak zo strany európskych krajín na čo najrýchlejšie uzatvorenie zmluvy, zasahovali nejako do rokovaní?

Ak máme na mysli veľké očakávania a intenzívne úsilie povzbudiť obe strany ku kompromisu, tak možno hovoriť o diplomatickom tlaku. Iných foriem som nebol svedkom. Našim partnerom sa však nebolo čo čudovať - vtedy ešte prebiehala vojna v bývalej Juhoslávii, prežívali obavy z iných možných menšinových konfliktov v Európe, začínal sa komplikovaný proces integrácie do EÚ a NATO. Nebolo preto náhodné, že Francúzsko, ktoré vtedy predsedalo EÚ, vyšlo s návrhom Paktu stability, do ktorého premiér Edouard Balladur vkladal veľké aj osobné politické očakávania. To bola vhodná príležitosť na zavŕšenie slovensko-maďarských rokovaní, a preto sa zmluva podpísala v Paríži v predvečer konferencie o Pakte stability. Všeobecne sa to považovalo za významný prínos k tomuto paktu a zvýšilo to medzinárodnú prestíž SR natoľko, že na summite EÚ v júni 1995 v Cannnes, ktorým sa uzatváralo francúzske predsedníctvo, mohol premiér SR Vladimír Mečiar do rúk francúzskeho ministra zahraničných vecí Hervé de Charetta odovzdať našu oficiálnu prihlášku do EÚ. Význam podpísanej zmluvy sa potvrdil aj vo Washingtone, kam som na druhý deň po konferencii z Paríža cestoval na rokovania s ministrom zahraničných vecí Warrenom Christopherom.

Ako zmluva ovplyvnila posun vzájomných vzťahov?

Jednoznačne pozitívne. Zmluva významne prispela k utlmeniu vášní a napätí, ktoré vtedy panovali, a tým k stabilite a regulácii vzájomných vzťahov počas uplynulých 20 rokov. Umožnila riešenie vzájomných vzťahov rokovaním v zmiešaných komisiách a spoluprácu v mnohých oblastiach. Nik ju nevypovedal, hoci bola uzavretá len na obdobie desiatich rokov, a aj keď mnohé otázky ostávajú otvorené, dokazuje, že susedia musia spolupracovať a rozumne riešiť svoje vzťahy.

DERDÁKOVÁ: Kliešť môže po človeku liezť niekoľko hodín, kým sa prisaje

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s vedkyňou z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave Markétou Derdákovou.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že svet by nemal zostať ticho po piatkovom ruskom raketovom útoku na jeho rodné mesto Kryvyj Rih, ktorý si vyžiadal 18 obetí na životoch vrátane deviatich detí.

- Kým sa kliešť pricicia na človeka, môže to trvať aj niekoľko hodín. Pohybuje sa po oblečení človeka alebo po jeho tele a hľadá miesta, kde je najjemnejšia koža, povedala v relácii TASR TV Zdravie vedkyňa Markéta Derdáková.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zverejnilo video s dvoma izraelskými rukojemníkmi, ktorí na záberoch hovoria do kamery a opisujú, ako prežili údajný izraelský útok.

- Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v zápase NHL nad New Yorkom Rangers 4:0.

- Portugalský futbalový tréner Jose Mourinho dostal trojzápasový trest a pokutu za nešportové správanie vo štvrťfinále tureckého pohára, v ktorom jeho Fenerbahce prehralo s istanbulským rivalom Galatasarayom 1:2.

- Hokejisti tímu DOXXbet Vlci Žilina zvíťazili v druhom semifinálovom zápase play off Tipos extraligy na ľade HK Nitra 4:2.

- Futbalisti Arsenalu remizovali v stretnutí 31. kola anglickej Premier League na pôde Evertonu 1:1.

- Amerických basketbalistov Carmela Anthonyho a Dwighta Howarda v tomto roku uvedú do Siene slávy.

- Historické centrum Banskej Štiavnice ožije počas dvoch aprílových víkendov remeslami. V dňoch 11. až 13. apríla a 19. až 20. apríla sa uskutoční na Námestí sv. Trojice Veľkonočný remeselný jarmok.

- Velitelia obranných štábov Francúzska a Spojeného kráľovstva navštívili Kyjev s cieľom rokovať ohľadom podpory ich krajín pre Ukrajinu v jej boji proti Rusku či ohľadom nasadenia mierových síl v krajine.

- Viac ako polovica detí do šiestich rokov užíva každý rok antibiotiká, v porovnaní s minulým rokom však spotreba antibiotík u detí klesla.

- Florbalistky MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto zdolali v treťom finálovom zápase ženskej extraligy Spišskú Novú Ves 6:5 po predĺžení.

- Hokejisti Lotyšska vyhrali v prípravnom zápase na ľade Rakúska 4:1. Dva góly hostí strelil Anri Ravinskis.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by mal v pondelok navštíviť Biely dom, aby s americkým prezidentom Donaldom Trumpom prediskutoval nedávno oznámené clá, uviedli predstaviteľa oboch krajín.

- Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda remizovali v zápase 4. kola Niké ligy skupiny o titul s FK Železiarne Podbrezová 1:1.

- Futbalisti Realu Madrid prehrali v 30. kole španielskej La Ligy doma s Valenciou 1:2. Výrazne si tak skomplikovali situáciu v boji o titul.

- Slovenský cyklista Lukáš Kubiš obsadil jedenáste miesto na 50. ročníku pretekov Volta NXT Classic v Holandsku.

- Približne 350 metrov feratových trás určených pre začiatočníkov, ale aj skúsených lezcov ponúka nový feratový areál Sokolie skaly vo Zvolene.

- Slovenské futbalistky do 19 rokov prehrali v zápase 2. fázy kvalifikácie ME v 4. skupine s domácimi Taliankami vysoko 1:6.

- Odporcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska uskutočnia naprieč Spojenými štátmi protesty s názvom Hands Off! (Ruky preč!) proti krokom Trumpovej administratívy.