Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Slovensko

SDKÚ-DS: Pár stoviek utečencov je minimum oproti rozpadu Schengenu

Na snímke predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo Foto: TASR/Štefan Puškáš

Frešo tiež pripustil, že po rozdelení Schengenu by mohlo padnúť aj euro, lebo nikto nezabráni bohatým severským krajinám, aby sa odstrihli.

Bratislava 9. februára (TASR) - Ak by Slovensko prijalo dočasne pár stoviek utečencov, boli by to minimálne náklady oproti tomu, čo by nás stál rozpad Schengenu. Upozornil na to dnes líder SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorý je presvedčený, že Európa musí ostať bez novej železnej opony. On sám tvrdí, že je hlúpe nás strašiť záplavou desaťtisícov utečencov, ak budeme držať s najsilnejšími krajinami.

"Na budúci týždeň je summit krajín V4 a aj tí, ktorí menej sledujú zahraničnú politiku, si všimli, že v rôznych krajinách vyspelej Európy narastajú debaty o redukcii Schengenu. Už dávnejšie sa začalo hovoriť o tzv. minischengene. Preto by mal každý vedieť, na čom je, keď bude v marcových voľbách hlasovať. Pre SDKÚ-DS je tento koncept absolútne neprijateľný. SDKÚ-SD svojimi reformami umožnila vstup SR do EÚ a NATO," zdôraznil Frešo na dnešnej tlačovej besede.




Podľa jeho slov navyše existuje aj dobrý ekonomický dôvod, prečo byť vo vnútri Schengenu. "Ak chceme, aby naše deti raz na tom boli ekonomicky dobre, musia bežať s najsilnejšími. Rozdeľovanie novou železnou oponou môže spôsobiť, že im túto budúcnosť odstrihneme," varoval.

Frešo tiež pripustil, že po rozdelení Schengenu by mohlo padnúť aj euro, lebo nikto nezabráni bohatým severským krajinám, aby sa odstrihli. "Slovensku sa preto oplatí čo najtesnejšie spojenie s týmito krajinami. Bola by obrovská škoda, keby tu opäť vyrástla nová železná opona. A bolo by ekonomickou katastrofou, keby sme mali medzi našimi dôležitými partnermi, ako Rakúsko a Nemecko, akúkoľvek ekonomickú či bezpečnostnú hranicu. Malo by to pre nás zdrvujúci ekonomických dopad," tvrdí Frešo s tým, že V4 sa musí prihlásiť k tomu, že chce držať spolu a že chce zachovaný Schengen a hľadanie celoeurópskeho riešenia.

SDKÚ-DS pripomína, že SR dnes chráni vonkajšiu schengenskú hranicu s Ukrajinou, ktorej dĺžka je takmer 98 kilometrov, pričom do jej zabezpečenia sa investovalo takmer 63,7 milióna eur. Ak by sa Schengen rozpadol, tak Slovensko by muselo strážiť všetky svoje hranice o celkovej dĺžke 1652 km, čo by nás podľa SDKÚ-DS stálo miliardu eur, teda viac, ako je celý rozpočet ministerstva obrany.