Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Školy odmietajú zmeny pri voľbe riaditeľov, ukázal prieskum

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Zmeny pri voľbe riaditeľov sú súčasťou balíka noviniek v školských zákonoch, ktorý je v parlamente v druhom čítaní.

Bratislava 24. júna (TASR) – Väčšina škôl odmieta zmeny, ktoré sa dotýkajú voľby riaditeľov. Ukázal to prieskum Slovenskej komory učiteľov (SKU), do ktorého sa zapojila 1379 riaditeľov materských, základných, základných umeleckých škôl, jazykových škôl, centier voľného času a školských internátov. Zmeny pri voľbe riaditeľov sú súčasťou balíka noviniek v školských zákonoch, ktorý je v parlamente v druhom čítaní.

Po novom sa má posilniť kompetencia zriaďovateľa školy v procese výberu riaditeľa, a to tak, že mestá a obce by mali dostať právo veta. Dnes zriaďovatelia právo veta pri voľbe nemajú. Podľa prieskumu až 80 percent zúčastnených (1103 škôl) vyjadrilo nesúhlas s posilňovaním kompetencií starostov a primátorov. "Výsledky prieskumu jasne dokumentujú, že takéto posilnenie kompetencií zriaďovateľov môže znamenať značné riziko pre fungovanie našich škôl," uviedol viceprezident SKU Vladimír Crmoman.

Z prieskumu vyplynulo, že v takmer 180 prípadoch riaditelia uvádzali problémy zo strany zriaďovateľov pri prijímaní zamestnancov do pracovného pomeru, ako napríklad zasahovanie do prijímania zamestnancov, uprednostňovanie rodinných príslušníkov, známych, sily s nižšou kvalifikáciou či nekvalifikovanej sily. Približne 20 riaditeľov sa vyjadrilo, že zriaďovateľ neuznal najvyššiu dosiahnutú kvalifikáciu pedagógom. "Najviac problémov ohľadom neuznania kvalifikácie bolo uvedených v materských školách a v školských kluboch detí, nakoľko v týchto inštitúciách je legislatívne vymedzená možnosť pomerne značného kvalifikačného rozpätia," vysvetlil Crmoman.

V 148 prípadoch riaditelia uvádzali, že dochádza k vyvíjaniu tlakov zo strany zriaďovateľov, aby v rozpore s legislatívou prijali vyšší počet žiakov na triedu. "Vyhrážky súvisiace s odvolaním z funkcie, alebo dokonca stratou zamestnania pri nesplnení zriaďovateľom stanovených požiadaviek, boli známe 98 riaditeľom škôl," priblížil Crmoman. Ako dodal, vyskytovali sa vyjadrenia ohľadom nevhodnej komunikácie, neodborného zasahovania do pedagogickej činnosti, porušovania legislatívy pri voľbách riaditeľa, zasahovania do kompetencií rád škôl, šikanovania, požadovania práce nad rámec povinností či pridávania byrokracie.

Pri zmene voľby riaditeľov sú v hre dva návrhy. Zriaďovateľ podľa pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Petráka (Smer-SD) bude musieť svoj prvý nesúhlas s kandidátom na riaditeľa, ktorého vybrala rada školy, písomne zdôvodniť. Následne sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie. Ak zriaďovateľ nebude akceptovať ani nového kandidáta, bude mať ešte možnosť obrátiť sa na miestne zastupiteľstvo s návrhom na vyslovenie nesúhlasu. Na to, aby riaditeľ vymenovaný nebol, budú potrebné minimálne tri pätiny hlasov poslancov príslušného zastupiteľstva. Ak ich primátor, starosta či predseda vyššieho územného celku nezíska, kandidáta na riaditeľa už bude musieť na päť rokov vymenovať. Ak však presvedčí dostatok poslancov, že kandidát nie je vhodný, ďalší výber riaditeľa už nebude v réžii rady školy, ale pôjde sa cez výberové konania na základe zákona o výkone prác vo verejnom záujme.

Návrh ministerstva spočíval v tom, že ak zriaďovateľ nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a na základe tohto sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie. Z neho vzíde kandidát, ktorého rada školy navrhne zriaďovateľovi, pričom tento návrh je už pre zriaďovateľa záväzný.

Školskí odborári sa chcú k téme voľby riaditeľov stretnúť dnes aj s predkladateľom návrhu Petrákom a niektorými členmi výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Poslanci Národnej rady SR budú o právnej norme hlasovať vo štvrtok 25. júna.

MAŽGÚT: Pôsobenie pápeža Františka prekračovalo hranice cirkvi

Počas pápežovej návštevy v septembri 2021 bolo možné zažiť jeho vľúdnosť a solidaritu aj k ľuďom na okraji spoločnosti, povedal poslanec J. Mažgút (Smer-SD). (správa, PODCAST, VIDEO)

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.