Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

ŠKRIPEK: Politika umožňuje vybrať si migrantov, vyberme si kresťanov

Europoslanec Branislav Škripek Foto: TASR/Štefan Puškáš

Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽaNO/Európski reformisti a konzervatívci) sa nebráni príchodu migrantov na Slovensko.

Brusel 19. júna (TASR) - Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽaNO/Európski reformisti a konzervatívci) sa nebráni príchodu migrantov na Slovensko. Tvrdí však, že naša krajina v rámci azylovej politiky EÚ môže určiť koho pozveme a chce, aby to boli kresťania, ktorí utekajú z krízových oblastí.

Slovenský europoslanec na otázku TASR, či EÚ vydrží silnejúci nápor migračných tokov z Afriky a Blízkeho východu, uviedol, že sa toho nebojí. V prípade Slovenska, ktoré má podľa návrhu Európskej komisie prijať do 800 žiadateľov o azyl (785), spresnil, že azylová politika ako taká nám umožňuje, aby sme si vybrali koho chceme dostať na naše územie.



"V tom nám nikto nič nenariaďuje. Ja som navrhol aj v liste premiérovi, aj cez médiá, aby sme prijali ľudí z kresťanského zázemia, tých, ktorí utekajú z domova preto, lebo sú prenasledovaní kvôli viere," uviedol Škripek. Pripomenul, že Slovákom treba zdôrazniť, že nejde o žiadne hordy utečencov, o ktorých hocikto píše na Slovensku a vyvoláva "odporné rasistické a xenofóbne nálady".

Ak by sa Slovensko rozhodlo prioritne pre kresťanské rodiny, nebolo by prvé, lebo poľská premiérka Ewa Kopaczová oznámila, že Poľsko prijme 60 a Česká republika chce prijať 15 kresťanských rodín.

Škripek upozornil, že na Slovensku je Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktoré vydalo výzvu na pomoc 100 kresťanským rodinám zo Sýrie a Iraku vrátane ubytovania, hľadania práce, výučby slovenského jazyka a integrácie do miestnych spoločenstiev.

Pozrite si galériu z migrantov na gréckom ostrove Lesbos:


Škripek pripomenul, že sú to príbehy ľudí, ktorí zúfalo utekajú za bezpečím, čo doložil aj vlastnou skúsenosťou z nedávnej návštevy na severe Sýrie. V tesnej blízkosti od bojových línií s Islamským štátom hovoril s ľuďmi, ktorí prišli o svoje rodiny. Mnohým z ich príbuzných radikálni islamisti odrezali hlavy a teraz sa snažia vybudovať si niečo ako domobranu za pomoci starých samopalov od priekupníkov. Desaťtisíce ľudí však zo strachu o vlastný život utiekli.

"Oni nejdú ku nám, aby nás vyžierali. Chcú sa vrátiť, tam majú svoje domy, majetky, svojich mŕtvych. Bol som v opustenej kresťanskej dedine, oni sa chcú vrátiť domov, aj keď na rok, na dva teraz potrebujú pomocnú ruku. Čo sme za ľudia, keď necháme niekoho utopiť sa, keď necháme druhé krajiny sa s tým trápiť?" pýta sa Škripek.

S odkazom na mieru solidarity a pomoci pripomenul príklad malého Jordánska, ktoré prijalo okolo 1,4 milióna utečencov zo Sýrie a Iraku, aj kresťanov, podobná situácia je v Libanone.

Podľa Škripeka sa na Slovensku množia správy a fámy zámerne vyvolávajúce paniku a nenávisť, či už cez oficiálne médiá alebo rôzne internetové servery, za ktoré nie je nikto zodpovedný.

"Tým, že uverejňujú iba zlé veci o migrantoch, nezodpovedne šíria paniku," konštatoval poslanec. Je pravda, že väčšina migrantov prichádzajúcich do Európy sú moslimovia, za to ich však netreba démonizovať, väčšinou ide o normálnych ľudí. Báť sa treba rôznych siekt, za ktoré považuje aj zoskupenie Islamský štát.

Na otázku, či v prípade selektívneho výberu migrantov s dôrazom na ich náboženské presvedčenie sa nestaneme terčom medzinárodnej kritiky, Škripek uviedol, že s tým nesúhlasí, lebo azylová politika to nezakazuje a my si môžeme určovať, koho prijmeme.

"Keď sú kresťania, majú bližšie k nám. Okrem toho moslimovia chcú väčšinou do krajín, kde už majú vytvorené komunity, kvôli zvykom, bohoslužbám a vôbec kvôli zázemiu," zhodnotil situáciu.

Škripek povedal, že je proti zavedeniu povinných kvót pre migrantov, na druhej strane však v europarlamente podporil rezolúciu, ktorá vyzýva na boj proti pašerákom utečencov a na riešenie otázky migrácie priamo v krajinách ich pôvodu.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.