Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

Škripek: Kde končí kultúra diskusie, začína diktatúra príkazov

Europoslanec Branislav Škripek Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slovenský europoslanec upozornil na možné problémy, ktorý by mohli nastať v dôsledku monitorovania a následného vymáhania dodržiavania ľudských práv v jednotlivých krajinách.

Štrasburg 12. februára (TASR) - Dôraznejšia kontrola dodržiavania zásad v oblasti demokracie, právneho štátu a základných práv zo strany členských štátov EÚ boli v stredu podvečer predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) s prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom a lotyšskou štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti Zandou Kalninovou-Lukaševicovou.

Podľa europoslancov existuje nerovnováha medzi kodanskými kritériami, ktorých splnenie sa automaticky očakáva od kandidátskych krajín EÚ, a nástrojmi zaisťujúcimi ich dodržiavanie v jednotlivých členských štátoch.

Zákonodarný zbor EÚ požaduje efektívnejšie nástroje na ochranu demokracie, právneho štátu a základných práv v EÚ. EP už počas predchádzajúceho funkčného obdobia prijal v tejto súvislosti niekoľko uznesení, v ktorých vyzýval na lepšie monitorovanie dodržiavania základných práv v členských štátoch.

Slovenský europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) počas rozpravy uviedol, že zámery prísnejšieho kontrolovania zo strany inštitúcií EÚ považuje za zbytočné a dokonca za neoprávnený zásah do kompetencií členských štátov EÚ.

"Nemôžeme dovoliť, aby sa pojem právneho štátu stal vďaka tendenčnej interpretácii niektorých skupín politickým nástrojom pre neopodstatnenú kontrolu suverénnych členských štátov. Je nutné, aby Európska komisia rešpektovala existujúce demokratické a ľudskoprávne mechanizmy štátov EÚ a namiesto kontroly prejavila viac dôvery," uviedol Škripek.

Upozornil na možné problémy, ktorý by mohli nastať v dôsledku monitorovania a následného vymáhania dodržiavania ľudských práv v jednotlivých krajinách.

"Mám obavy z toho, ako by dopadlo, keby sa voči členským štátom začali uplatňovať prísne kontrolné mechanizmy a vymáhanie prostredníctvom inštitúcií EÚ. Akoby členské štáty, ich vlády a obyvatelia boli v tejto oblasti nekompetentní a potrebovali by dohľad a vedenie zo strany európskych úradníkov,” pripomenul slovenský europoslanec.

Podľa jeho názoru EÚ už dnes disponuje dostatočnými mechanizmami, ktoré zaisťujú, aby členské štáty, ak chcú zostať plnohodnotnými členmi EÚ, chránili ľudské práva a základné hodnoty spoločenstva.

EP podľa neho musí rešpektovať zvrchovanosť členských štátov a nie ich kontrolovať, lebo aj "z našej nedávnej histórie dobre vieme, že presne tam kde končí kultúra diskusie, začína diktatúra príkazov, zákazov, cenzúry a neslobody".

V tejto súvislosti so znepokojením vníma vyjadrenia niektorých členov europarlamentu na margo slovenského referenda za ochranu rodiny.

"Moji kolegovia majú právo na svoj názor. Ale spochybňovať rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky, označovať referendum za homofóbne, či sa hanlivo vyjadrovať na adresu organizátorov aj účastníkov referenda považujem ďaleko za hranicou kultúrnej diskusie, ktorú by som čakal v EÚ. Teda práve v tej únii, ktorá sama seba prezentuje ako zástupkyňu a obhajkyňu rovnosti, demokracie a plurality," povedal Škripek.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.