TASR prináša výberovú chronológiu slovenských osobností, ktoré zomreli v tomto roku.
Autor TASR
,aktualizované Bratislava 1. novembra (TASR) - Pri príležitosti nadchádzajúcich sviatkov - Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých - prináša TASR výberovú chronológiu slovenských osobností, ktoré zomreli v roku 2015.
JANUÁR
1. januára - Slovenský spisovateľ a publicista, autor literatúry faktu Drahoslav Machala zomrel vo veku 67 rokov po ťažkej chorobe. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Bol novinárom vo viacerých slovenských denníkoch a týždenníkoch, v rokoch 1996-98 bol riaditeľom Národného literárneho centra. Knižne debutoval zbierkou poviedok Zhavranení bratia (1975), napísal niekoľko ďalších kníh, venoval sa literatúre faktu, okrem toho písal scenáre.
2. januára - Vo veku 84 rokov podľahol zákernej chorobe v Košiciach predstaviteľ výtvarného a kultúrneho života na Slovensku, akademický sochár Arpád Račko. V jeho tvorbe dominovalo sochárstvo, ale venoval sa aj maľbe, najmä portrétu. Vytvoril desiatky sôch, súsoší, plastických diel, portrétov a reliéfov. Najznámejšou a jednou z jeho prvých prác je socha Maratónca z roku 1959. V roku 2002 dokončil bronzovú plastiku Košický erb, inštalovanú pri príležitosti 500. výročia udelenia erbovej listiny mestu Košice.
7. januára - Po krátkej chorobe zomrel vo veku 66 rokov novinár Peter Krútky. Krútky pôsobil v poslednom období ako predseda klubu FIJET pri Slovenskom syndikáte novinárov, čo je klub novinárov píšucich o cestovnom ruchu. V rokoch 1972-1987 pôsobil v Slovenskom rozhlase ako redaktor, neskôr vedúci redakcie. V nasledujúcom období do roku 1990 pracoval pre časopis KSČ Život strany. Po roku 1990 pracoval v komunikačnom oddelení Historického múzea SNM, v mesačníku Krásy Slovenska, ale aj v TASR, kde bol jedným zo zakladateľov reprezentačného časopisu Slovakia.
8. januára - Vo veku 87 rokov zomrela historička umenia prof. PhDr. Ľudmila Peterajová, CSc. Bola významnou slovenskou historičkou umenia, venovala sa slovenskému výtvarnému umeniu 20. storočia. Bola kurátorkou niekoľkých stoviek výstav v SNG, v slovenských galériách, v Prahe a v českých galériách, ako aj v zahraničí. Vydala 27 knižných publikácií, cca 90 výstavných katalógov, niekoľko stoviek článkov a štúdií, venovala sa aj prekladom z taliančiny.
21. januára - Zomrel Ing. Pavel Krajči, autor popularizačných kníh literatúry faktu. Pavel Krajči bol členom Spolku slovenských spisovateľov. Debutoval rozsiahlou knihou čŕt, úvah, esejí a poviedok Čriepky a iné ...ky z fajkového dymu (2004).
FEBRUÁR
1. februára - Vo veku 88 rokov v Bratislave zomrel režisér, scenárista, divadelný a filmový herec, tanečník a choreograf Martin Ťapák. V minulosti okrem iného pôsobil ako herec v Slovenskom národnom divadle, ako choreograf v SĽUK-u či režisér v Slovenskom filme Bratislava. K režírovaniu sa dostal od herectva, typická bola pre neho folklórna tematika. Medzi jeho najznámejšie filmy patria Pacho, hybský zbojník, Plavčík a Vratko či Popolvár, najväčší na svete. Počas života mu udelili titul zaslúžilého umelca, národného umelca, ako aj Kríž prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa.
12. februára - Vo veku 82 rokov zomrel maliar a grafik Rudolf Fila. Vo svojej tvorbe sa usiloval o jedinečnosť maliarskeho uchopenia sveta, založenú na vibrovaní medzi pravdou a básňou, realitou a ilúziou. Už od svojho vstupu na umeleckú scénu v 60. rokoch 20. storočia sa stal mimoriadnou osobnosťou, ktorá dala tomuto obdobiu svoju pečať.
12. februára - Vo veku 86 rokov zomrel akademický maliar Michal Trembáč. Svojou tvorbou nadviazal na slovenskú modernu, výtvarne stvárňoval prírodu v jej nekonečných metamorfózach. Tému tatranskej krajiny rozpracúval neustále a hľadal nové výrazové prostriedky pre vyjadrenie jej svojráznosti.
22. februára - Vo veku 78 rokov zomrel dlhoročný herec a člen spevohry Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove Štefan Senko. Do DJZ nastúpil v roku 1959 a podľa riaditeľa DJZ Jána Hanza presahoval rámec spevohry, pretože bol komikom v pravom zmysle slova.
24. februára - Na následky chrípky vo veku 91 rokov zomrel Štefan Gürtler. Bol posledným žijúcim futbalistom slávnej povojnovej éry belasého mužstva ŠK Bratislava. Štefan Gürtler bol pravým krídelníkom v silnom útočnom päťzáprahu najčastejšie hrajúcom v zložení: Gürtler, Arpáš, Tegelhoff, Luknár, Korostelev. Vynikal rýchlosťou a presnými technickými centrami. Zaujímal sa o neho Juventus Turín.
25. februára - Vo veku 51 rokov nečakane a náhle zomrel dlhoročný vedúci oddelenia balistiky odboru kriminalistickej identifikácie Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEÚ) PZ Ján Zemeník, pokladaný na Slovensku za jedného z najlepších expertov na zbrane.
26. februára - Po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 74 rokov zomrel PhDr. Milan Lipták, redaktor, publicista, novinár, prekladateľ a scenárista. Bol autorom mnohých publicisticko-dokumentárnych programov a filmov, najmä z oblasti kultúry a umenia nielen doma, ale aj v zahraničí. Mnoho dokumentov sa dotýkalo najmä života a kultúry Slovákov žijúcich v zahraničí, najmä Vojvodiny v Srbsku. V posledných rokoch svojho života sa venoval prekladateľskej práci, ovládal deväť cudzích jazykov.
27. februára - Zomrel významný literárny vedec, najväčší znalec diela Martina Rázusa, dlhoročný člen Spolku Martina Rázusa PhDr. Michal Gáfrik, DrSc. Ako literárny historik a textológ sa sústreďoval na výskum slovenskej literatúry 20. storočia, zvlášť Slovenskej moderny, pričom osobitnú pozornosť venoval dielu Ivana Kraska, Martina Rázusa a Janka Jesenského.
MAREC
15. marca - Vo veku 84 rokov zomrel sochár, portrétista, tvorca viacerých komorných i monumentálnych prác a medailér Ján Kulich. Celoživotnou trvalou témou boli pre Jána Kulicha tradície ľudovej kultúry a histórie, jej významné osobnosti, ale aj osobnosti spoločenského a kultúrneho života svetového významu. Jeho sochy a pomníky možno vidieť na mnohých miestach na Slovensku. Vo sfére pomníkovej tvorby sa inšpiroval témou Slovenského národného povstania (SNP) a oslobodzovacích bojov na Slovensku i aktuálnou politicko-spoločenskou problematikou. V tvorbe medailí patril Ján Kulich k svetovej špičke, ako o tom svedčia ocenenia Medzinárodnej federácii medailérov - FIDEM a záujem o jeho tvorbu v Taliansku, vo Francúzsku, Nemecku, Rusku, Japonsku a v ďalších štátoch sveta.
18. marca - Vo veku 93 rokov v Trnave zomrel slovenský horolezec, turista a hudobník Eugen Nemeš. Bol zakladateľom horolezeckého oddielu v Trnave, ktorý funguje od roku 1946, a na jeho čele stál celé polstoročie až do svojej 75-ky v roku 1996. V rokoch 1957 - 1960 bol aj predsedom Slovenského horolezeckého zväzu, bol držiteľom dvoch zlatých odznakov JAMES. Vyštudovaný právnik mal na konte 220 horolezeckých ciest vo Vysokých Tatrách, z toho 12 prvovýstupov.
20. marca - Zakladajúci koncertný majster Štátneho komorného orchestra (ŠKO) Žilina, husľový virtuóz a pedagóg Ernest Patkoló náhle zomrel vo veku 66 rokov. Ako sólista a koncertný majster ŠKO účinkoval takmer v celej Európe, Japonsku, USA, Brazílii. Od roku 1979 pôsobil pedagogicky a koncertne v zahraničí - v Kuvajte, Iraku a ako koncertný majster v Štátnej opere v Istanbule. V roku 1994 sa Patkoló vrátil na Slovensko.
22. marca - Slovenský spisovateľ Peter Pišťanek zomrel v bratislavskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici. Spisovateľa priviezli do nemocnice po požití väčšieho množstva liekov. Peter Pišťanek je autor kultovej trilógie Rivers Of Babylon a spoluautor úspešnej zbierky Sekerou a nožom.
26. marca - Vo veku 83 rokov zomrel v bratislavskej nemocnici na Kramároch spisovateľ, publicista, ctiteľ humoru a westernov Kornel Földvári.
27. marca - Vo veku 70 rokov zomrel v Brne slovenský dramaturg, dramatik, scenárista, prekladateľ, divadelný a filmový režisér Martin Porubjak.
27. marca - Vo veku 85 rokov zomrel prvý generálny riaditeľ Tatra banky Milan Vrškový. Jeho život bol spätý s bankovníctvom. V novembri 1990 sa pričinil o založenie Tatra banky. Milan Vrškový bol generálnym riaditeľom Tatra banky až do roku 1998.
APRÍL
4. apríla - Vo veku 74 rokov zomrel herec a dlhoročný člen činohry Divadla J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene Mikuláš Onufrák. Okrem herectva sa venoval aj recitovaniu a prednesu poézie, osvedčil sa aj ako ľudový rozprávač. Účinkoval v niekoľkých filmoch a televíznych inscenáciách.
11. apríla - V Bratislave vo veku 64 rokov zomrel literárny vedec, publicista, básnik a prozaik Branislav Hochel. Venoval sa problematike umeleckého prekladu a otázkam slangových slov v slovenčine, prekladal z angličtiny a pôsobil ako pedagóg na Filozofickej fakulte UK.
MÁJ
24. mája - Vo veku 71 rokov zomrel bývalý československý futbalový reprezentant Vladimír Hagara, ktorý so Spartakom Trnava získal na prelome 60. a 70. rokov päť majstrovských titulov.
25. mája - Vo veku 97 rokov zomrela herečka Slovenského národného divadla (SND) Oľga Budská, v starej Bratislave známa ako Bell-Olga. Najprv bola členkou operety SND, potom sólistkou opery, v ktorej spievala soprán, a do roku 1976 pôsobila v činohre. S manželom Jozefom Budským sa zoznámila na divadelných doskách.
JÚN
5. júna - Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel jeden z posledných žijúcich politických väzňov gulagu na Slovensku Ľudovít Terebeši z Kežmarku. Ako 19-ročný pracoval v obchode v Mukačeve, odkiaľ ho 2. novembra 1944 násilne odviedla sovietska NKVD.
29. júna - Divadelný a filmový herec, recitátor, pedagóg a dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) Ladislav Chudík zomrel vo veku 91 rokov.
JÚL
3. júla - Vo veku 75 rokov náhle zomrel slovenský herec Ivan Palúch. Herec bol hospitalizovaný v martinskej nemocnici od 29. júna, mal nález na pľúcach. Jeden z najvýraznejších predstaviteľov slovenského filmu stvárnil postavy nezabudnuteľného princa Bajaju či Adama Šangalu.
5. júla - Vo veku 77 rokov zomrel po ťažkej chorobe významný slovenský grafický dizajnér, akademický architekt doc. Zoltán Salamon. Patril do skupiny slovenských grafických dizajnérov, ktorí vyštudovali architektúru, ale prešli ku grafickému dizajnu.
17. júla - V Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. Pri nehode zomreli štyria záchranári - lekár leteckej záchranky Marek Rigda, Ľubomír Majerčák, Martin Svitana a náčelník HZS v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský.
20. júla - Vo veku 84 rokov zomrela slovenská herečka Magda Paveleková. Účinkovala v televíznych inscenáciách, vo filmoch či muzikáloch. Jedným z jej najznámejších bol muzikál Mníšky. V roku 2013 bola Magda Paveleková uvedená do Siene slávy ankety OTO.
AUGUST
5. augusta - V Galante zomrel vo veku 87 rokov saleziánsky kňaz, dlhoročný správca slovenskej katolíckej misie vo Švajčiarsku, Anton Baník. Stal sa tiež predsedom zahraničnej Matice slovenskej – európskej odbočky so sídlom v Zürichu. Na Slovensko sa vrátil v roku 2002. Od júla 2008 žil v saleziánskej komunite v Hodoch.
7. augusta - Vo veku 85 rokov zomrel v Bratislave bábkoherec a bývalý riaditeľ Štátneho bábkového divadla (ŠBD) v Bratislave Jozef Skovay. V roku 1957 sa stal jedným zo zakladajúcich členov Štátneho bábkového divadla v Bratislave. Uplatnil sa v ňom ako bábkoherec, okrem toho v rokoch 1975 až 1978 bol umeleckým šéfom tejto scény a v rokoch 1980 – 1987 riaditeľom ŠBD. K jeho najvýraznejším dabingovým postavám patrí Gejza Miazga, "hlava" rodiny Miazgovcov z maďarského animovaného seriálu.
16. augusta - Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel v Bratislave bývalý dlhoročný popredný sólista Opery Slovenského národného divadla (SND) Jozef Špaček. Pôvodným povolaním bol staviteľ - projektant. Po skončení štúdia operného a koncertného spevu sa stal na vyše tri desaťročia profilovým sólistom Opery SND. Spev aj učil, päť rokov pôsobil ako hosťujúci pedagóg v Japonsku.
18. augusta - V nitrianskej nemocnici zomrel vo veku 75 rokov emeritný rožňavský biskup Vladimír Filo. Za kňaza bol ordinovaný 25. júla 1962 v Bratislave. Pápež Ján Pavol II. ho 17. marca 1990 vymenoval za titulárneho biskupa tukkského v Mauretánii a pomocného biskupa trnavského. Na biskupa ho konsekroval 16. apríla 1990 v Trnave Mons. Ján Sokol.
29. augusta - Vo veku 84 rokov zomrel významný slovenský scénograf a maliar Ján Hanák. V divadle pôsobil takmer 50 rokov a spolupracoval na vyše 300 inscenáciách. Spolupracoval aj s Československou televíziou.
SEPTEMBER
20. septembra - V Bratislave zomrel akademický maliar a grafik Dušan Grečner vo veku 71 rokov.
25. septembra - Vo veku 75 rokov zomrel výtvarník a popredný predstaviteľ grafického dizajnu na Slovensku, manžel herečky a režisérky Zity Furkovej, Milan Veselý.
27. septembra - Vo veku 91 rokov zomrel významný predstaviteľ agentúrnej žurnalistiky na Slovensku prof. JUDr. Ľudovít Jacz, PhD. V rokoch 1969 až 1973 pôsobil ako riaditeľ Československej tlačovej kancelárie (ČSTK).
OKTÓBER
3. októbra - Vo veku 93 rokov zomrel v Bratislave akademický sochár a národný umelec Tibor Bartfay. Sochársky sa podieľal na realizácii viacerých urbanistických projektov, napríklad súsošia Nad hrobom bojovníka na bratislavskom Slavíne, pomníka obetiam Mauthausenu v bratislavskom Slávičom údolí, súsošia na Námestí Ľudovíta Štúra či fontány Planéta mieru na dnešnom Hodžovom námestí v Bratislave.
23. októbra - Vo veku 78 rokov zomrel známy výtvarník Stano Filko. Patril k "veľkej generácii" stredoeurópskej neo-avantgardy, ktorá nastúpila na výtvarnú scénu v 60. rokoch 20. storočia.
24. októbra - V Nitre zomrel vo veku 91 rokov Ján Chryzostom Korec. Emeritný nitriansky biskup a kardinál Korec bol prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo vďaka osobným kvalitám cti, že sa stal členom kardinálskeho kolégia. Za kardinála ho pápež Ján Pavol II. ustanovil v konzistóriu 28. júna 1991. Za nitrianskeho diecézneho biskupa pápež Ján Pavol II. menoval Koreca krátko po zmene spoločenského systému 6. februára 1990. Diecézu spravoval až do roku 2005.
JANUÁR
1. januára - Slovenský spisovateľ a publicista, autor literatúry faktu Drahoslav Machala zomrel vo veku 67 rokov po ťažkej chorobe. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Bol novinárom vo viacerých slovenských denníkoch a týždenníkoch, v rokoch 1996-98 bol riaditeľom Národného literárneho centra. Knižne debutoval zbierkou poviedok Zhavranení bratia (1975), napísal niekoľko ďalších kníh, venoval sa literatúre faktu, okrem toho písal scenáre.
2. januára - Vo veku 84 rokov podľahol zákernej chorobe v Košiciach predstaviteľ výtvarného a kultúrneho života na Slovensku, akademický sochár Arpád Račko. V jeho tvorbe dominovalo sochárstvo, ale venoval sa aj maľbe, najmä portrétu. Vytvoril desiatky sôch, súsoší, plastických diel, portrétov a reliéfov. Najznámejšou a jednou z jeho prvých prác je socha Maratónca z roku 1959. V roku 2002 dokončil bronzovú plastiku Košický erb, inštalovanú pri príležitosti 500. výročia udelenia erbovej listiny mestu Košice.
7. januára - Po krátkej chorobe zomrel vo veku 66 rokov novinár Peter Krútky. Krútky pôsobil v poslednom období ako predseda klubu FIJET pri Slovenskom syndikáte novinárov, čo je klub novinárov píšucich o cestovnom ruchu. V rokoch 1972-1987 pôsobil v Slovenskom rozhlase ako redaktor, neskôr vedúci redakcie. V nasledujúcom období do roku 1990 pracoval pre časopis KSČ Život strany. Po roku 1990 pracoval v komunikačnom oddelení Historického múzea SNM, v mesačníku Krásy Slovenska, ale aj v TASR, kde bol jedným zo zakladateľov reprezentačného časopisu Slovakia.
8. januára - Vo veku 87 rokov zomrela historička umenia prof. PhDr. Ľudmila Peterajová, CSc. Bola významnou slovenskou historičkou umenia, venovala sa slovenskému výtvarnému umeniu 20. storočia. Bola kurátorkou niekoľkých stoviek výstav v SNG, v slovenských galériách, v Prahe a v českých galériách, ako aj v zahraničí. Vydala 27 knižných publikácií, cca 90 výstavných katalógov, niekoľko stoviek článkov a štúdií, venovala sa aj prekladom z taliančiny.
21. januára - Zomrel Ing. Pavel Krajči, autor popularizačných kníh literatúry faktu. Pavel Krajči bol členom Spolku slovenských spisovateľov. Debutoval rozsiahlou knihou čŕt, úvah, esejí a poviedok Čriepky a iné ...ky z fajkového dymu (2004).
FEBRUÁR
1. februára - Vo veku 88 rokov v Bratislave zomrel režisér, scenárista, divadelný a filmový herec, tanečník a choreograf Martin Ťapák. V minulosti okrem iného pôsobil ako herec v Slovenskom národnom divadle, ako choreograf v SĽUK-u či režisér v Slovenskom filme Bratislava. K režírovaniu sa dostal od herectva, typická bola pre neho folklórna tematika. Medzi jeho najznámejšie filmy patria Pacho, hybský zbojník, Plavčík a Vratko či Popolvár, najväčší na svete. Počas života mu udelili titul zaslúžilého umelca, národného umelca, ako aj Kríž prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa.
12. februára - Vo veku 82 rokov zomrel maliar a grafik Rudolf Fila. Vo svojej tvorbe sa usiloval o jedinečnosť maliarskeho uchopenia sveta, založenú na vibrovaní medzi pravdou a básňou, realitou a ilúziou. Už od svojho vstupu na umeleckú scénu v 60. rokoch 20. storočia sa stal mimoriadnou osobnosťou, ktorá dala tomuto obdobiu svoju pečať.
12. februára - Vo veku 86 rokov zomrel akademický maliar Michal Trembáč. Svojou tvorbou nadviazal na slovenskú modernu, výtvarne stvárňoval prírodu v jej nekonečných metamorfózach. Tému tatranskej krajiny rozpracúval neustále a hľadal nové výrazové prostriedky pre vyjadrenie jej svojráznosti.
22. februára - Vo veku 78 rokov zomrel dlhoročný herec a člen spevohry Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove Štefan Senko. Do DJZ nastúpil v roku 1959 a podľa riaditeľa DJZ Jána Hanza presahoval rámec spevohry, pretože bol komikom v pravom zmysle slova.
24. februára - Na následky chrípky vo veku 91 rokov zomrel Štefan Gürtler. Bol posledným žijúcim futbalistom slávnej povojnovej éry belasého mužstva ŠK Bratislava. Štefan Gürtler bol pravým krídelníkom v silnom útočnom päťzáprahu najčastejšie hrajúcom v zložení: Gürtler, Arpáš, Tegelhoff, Luknár, Korostelev. Vynikal rýchlosťou a presnými technickými centrami. Zaujímal sa o neho Juventus Turín.
25. februára - Vo veku 51 rokov nečakane a náhle zomrel dlhoročný vedúci oddelenia balistiky odboru kriminalistickej identifikácie Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEÚ) PZ Ján Zemeník, pokladaný na Slovensku za jedného z najlepších expertov na zbrane.
26. februára - Po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 74 rokov zomrel PhDr. Milan Lipták, redaktor, publicista, novinár, prekladateľ a scenárista. Bol autorom mnohých publicisticko-dokumentárnych programov a filmov, najmä z oblasti kultúry a umenia nielen doma, ale aj v zahraničí. Mnoho dokumentov sa dotýkalo najmä života a kultúry Slovákov žijúcich v zahraničí, najmä Vojvodiny v Srbsku. V posledných rokoch svojho života sa venoval prekladateľskej práci, ovládal deväť cudzích jazykov.
27. februára - Zomrel významný literárny vedec, najväčší znalec diela Martina Rázusa, dlhoročný člen Spolku Martina Rázusa PhDr. Michal Gáfrik, DrSc. Ako literárny historik a textológ sa sústreďoval na výskum slovenskej literatúry 20. storočia, zvlášť Slovenskej moderny, pričom osobitnú pozornosť venoval dielu Ivana Kraska, Martina Rázusa a Janka Jesenského.
MAREC
15. marca - Vo veku 84 rokov zomrel sochár, portrétista, tvorca viacerých komorných i monumentálnych prác a medailér Ján Kulich. Celoživotnou trvalou témou boli pre Jána Kulicha tradície ľudovej kultúry a histórie, jej významné osobnosti, ale aj osobnosti spoločenského a kultúrneho života svetového významu. Jeho sochy a pomníky možno vidieť na mnohých miestach na Slovensku. Vo sfére pomníkovej tvorby sa inšpiroval témou Slovenského národného povstania (SNP) a oslobodzovacích bojov na Slovensku i aktuálnou politicko-spoločenskou problematikou. V tvorbe medailí patril Ján Kulich k svetovej špičke, ako o tom svedčia ocenenia Medzinárodnej federácii medailérov - FIDEM a záujem o jeho tvorbu v Taliansku, vo Francúzsku, Nemecku, Rusku, Japonsku a v ďalších štátoch sveta.
18. marca - Vo veku 93 rokov v Trnave zomrel slovenský horolezec, turista a hudobník Eugen Nemeš. Bol zakladateľom horolezeckého oddielu v Trnave, ktorý funguje od roku 1946, a na jeho čele stál celé polstoročie až do svojej 75-ky v roku 1996. V rokoch 1957 - 1960 bol aj predsedom Slovenského horolezeckého zväzu, bol držiteľom dvoch zlatých odznakov JAMES. Vyštudovaný právnik mal na konte 220 horolezeckých ciest vo Vysokých Tatrách, z toho 12 prvovýstupov.
20. marca - Zakladajúci koncertný majster Štátneho komorného orchestra (ŠKO) Žilina, husľový virtuóz a pedagóg Ernest Patkoló náhle zomrel vo veku 66 rokov. Ako sólista a koncertný majster ŠKO účinkoval takmer v celej Európe, Japonsku, USA, Brazílii. Od roku 1979 pôsobil pedagogicky a koncertne v zahraničí - v Kuvajte, Iraku a ako koncertný majster v Štátnej opere v Istanbule. V roku 1994 sa Patkoló vrátil na Slovensko.
22. marca - Slovenský spisovateľ Peter Pišťanek zomrel v bratislavskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici. Spisovateľa priviezli do nemocnice po požití väčšieho množstva liekov. Peter Pišťanek je autor kultovej trilógie Rivers Of Babylon a spoluautor úspešnej zbierky Sekerou a nožom.
26. marca - Vo veku 83 rokov zomrel v bratislavskej nemocnici na Kramároch spisovateľ, publicista, ctiteľ humoru a westernov Kornel Földvári.
27. marca - Vo veku 70 rokov zomrel v Brne slovenský dramaturg, dramatik, scenárista, prekladateľ, divadelný a filmový režisér Martin Porubjak.
27. marca - Vo veku 85 rokov zomrel prvý generálny riaditeľ Tatra banky Milan Vrškový. Jeho život bol spätý s bankovníctvom. V novembri 1990 sa pričinil o založenie Tatra banky. Milan Vrškový bol generálnym riaditeľom Tatra banky až do roku 1998.
APRÍL
4. apríla - Vo veku 74 rokov zomrel herec a dlhoročný člen činohry Divadla J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene Mikuláš Onufrák. Okrem herectva sa venoval aj recitovaniu a prednesu poézie, osvedčil sa aj ako ľudový rozprávač. Účinkoval v niekoľkých filmoch a televíznych inscenáciách.
11. apríla - V Bratislave vo veku 64 rokov zomrel literárny vedec, publicista, básnik a prozaik Branislav Hochel. Venoval sa problematike umeleckého prekladu a otázkam slangových slov v slovenčine, prekladal z angličtiny a pôsobil ako pedagóg na Filozofickej fakulte UK.
MÁJ
24. mája - Vo veku 71 rokov zomrel bývalý československý futbalový reprezentant Vladimír Hagara, ktorý so Spartakom Trnava získal na prelome 60. a 70. rokov päť majstrovských titulov.
25. mája - Vo veku 97 rokov zomrela herečka Slovenského národného divadla (SND) Oľga Budská, v starej Bratislave známa ako Bell-Olga. Najprv bola členkou operety SND, potom sólistkou opery, v ktorej spievala soprán, a do roku 1976 pôsobila v činohre. S manželom Jozefom Budským sa zoznámila na divadelných doskách.
JÚN
5. júna - Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel jeden z posledných žijúcich politických väzňov gulagu na Slovensku Ľudovít Terebeši z Kežmarku. Ako 19-ročný pracoval v obchode v Mukačeve, odkiaľ ho 2. novembra 1944 násilne odviedla sovietska NKVD.
29. júna - Divadelný a filmový herec, recitátor, pedagóg a dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) Ladislav Chudík zomrel vo veku 91 rokov.
JÚL
3. júla - Vo veku 75 rokov náhle zomrel slovenský herec Ivan Palúch. Herec bol hospitalizovaný v martinskej nemocnici od 29. júna, mal nález na pľúcach. Jeden z najvýraznejších predstaviteľov slovenského filmu stvárnil postavy nezabudnuteľného princa Bajaju či Adama Šangalu.
5. júla - Vo veku 77 rokov zomrel po ťažkej chorobe významný slovenský grafický dizajnér, akademický architekt doc. Zoltán Salamon. Patril do skupiny slovenských grafických dizajnérov, ktorí vyštudovali architektúru, ale prešli ku grafickému dizajnu.
17. júla - V Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. Pri nehode zomreli štyria záchranári - lekár leteckej záchranky Marek Rigda, Ľubomír Majerčák, Martin Svitana a náčelník HZS v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský.
20. júla - Vo veku 84 rokov zomrela slovenská herečka Magda Paveleková. Účinkovala v televíznych inscenáciách, vo filmoch či muzikáloch. Jedným z jej najznámejších bol muzikál Mníšky. V roku 2013 bola Magda Paveleková uvedená do Siene slávy ankety OTO.
AUGUST
5. augusta - V Galante zomrel vo veku 87 rokov saleziánsky kňaz, dlhoročný správca slovenskej katolíckej misie vo Švajčiarsku, Anton Baník. Stal sa tiež predsedom zahraničnej Matice slovenskej – európskej odbočky so sídlom v Zürichu. Na Slovensko sa vrátil v roku 2002. Od júla 2008 žil v saleziánskej komunite v Hodoch.
7. augusta - Vo veku 85 rokov zomrel v Bratislave bábkoherec a bývalý riaditeľ Štátneho bábkového divadla (ŠBD) v Bratislave Jozef Skovay. V roku 1957 sa stal jedným zo zakladajúcich členov Štátneho bábkového divadla v Bratislave. Uplatnil sa v ňom ako bábkoherec, okrem toho v rokoch 1975 až 1978 bol umeleckým šéfom tejto scény a v rokoch 1980 – 1987 riaditeľom ŠBD. K jeho najvýraznejším dabingovým postavám patrí Gejza Miazga, "hlava" rodiny Miazgovcov z maďarského animovaného seriálu.
16. augusta - Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel v Bratislave bývalý dlhoročný popredný sólista Opery Slovenského národného divadla (SND) Jozef Špaček. Pôvodným povolaním bol staviteľ - projektant. Po skončení štúdia operného a koncertného spevu sa stal na vyše tri desaťročia profilovým sólistom Opery SND. Spev aj učil, päť rokov pôsobil ako hosťujúci pedagóg v Japonsku.
18. augusta - V nitrianskej nemocnici zomrel vo veku 75 rokov emeritný rožňavský biskup Vladimír Filo. Za kňaza bol ordinovaný 25. júla 1962 v Bratislave. Pápež Ján Pavol II. ho 17. marca 1990 vymenoval za titulárneho biskupa tukkského v Mauretánii a pomocného biskupa trnavského. Na biskupa ho konsekroval 16. apríla 1990 v Trnave Mons. Ján Sokol.
29. augusta - Vo veku 84 rokov zomrel významný slovenský scénograf a maliar Ján Hanák. V divadle pôsobil takmer 50 rokov a spolupracoval na vyše 300 inscenáciách. Spolupracoval aj s Československou televíziou.
SEPTEMBER
20. septembra - V Bratislave zomrel akademický maliar a grafik Dušan Grečner vo veku 71 rokov.
25. septembra - Vo veku 75 rokov zomrel výtvarník a popredný predstaviteľ grafického dizajnu na Slovensku, manžel herečky a režisérky Zity Furkovej, Milan Veselý.
27. septembra - Vo veku 91 rokov zomrel významný predstaviteľ agentúrnej žurnalistiky na Slovensku prof. JUDr. Ľudovít Jacz, PhD. V rokoch 1969 až 1973 pôsobil ako riaditeľ Československej tlačovej kancelárie (ČSTK).
OKTÓBER
3. októbra - Vo veku 93 rokov zomrel v Bratislave akademický sochár a národný umelec Tibor Bartfay. Sochársky sa podieľal na realizácii viacerých urbanistických projektov, napríklad súsošia Nad hrobom bojovníka na bratislavskom Slavíne, pomníka obetiam Mauthausenu v bratislavskom Slávičom údolí, súsošia na Námestí Ľudovíta Štúra či fontány Planéta mieru na dnešnom Hodžovom námestí v Bratislave.
23. októbra - Vo veku 78 rokov zomrel známy výtvarník Stano Filko. Patril k "veľkej generácii" stredoeurópskej neo-avantgardy, ktorá nastúpila na výtvarnú scénu v 60. rokoch 20. storočia.
24. októbra - V Nitre zomrel vo veku 91 rokov Ján Chryzostom Korec. Emeritný nitriansky biskup a kardinál Korec bol prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo vďaka osobným kvalitám cti, že sa stal členom kardinálskeho kolégia. Za kardinála ho pápež Ján Pavol II. ustanovil v konzistóriu 28. júna 1991. Za nitrianskeho diecézneho biskupa pápež Ján Pavol II. menoval Koreca krátko po zmene spoločenského systému 6. februára 1990. Diecézu spravoval až do roku 2005.