Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

Slovensko a Omán majú priestor na spoločný výskum, tvrdí P. Pellegrini

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Foto: TASR - Jakub Kotian

Vyzdvihol napríklad výskumný projekt v oblasti nových technológii hlbinného vŕtania eFusion Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), čo je pre Omán ako krajinu ťažiacu ropu a plyn dôležitá oblasť.

Maskat 15. októbra (TASR) – Medzi slovenskými a ománskymi univerzitami existuje veľký potenciál nielen na štandardnú výmenu študentov, ale aj v spoločných výskumných projektoch. Po dnešnej návšteve Univerzity sultána Kábusa v ománskej metropole Maskat na to upozornil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Vyzdvihol napríklad výskumný projekt v oblasti nových technológii hlbinného vŕtania eFusion Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), čo je pre Omán ako krajinu ťažiacu ropu a plyn dôležitá oblasť. Celkovo sú členmi delegácie predstavitelia troch slovenských univerzít, okrem TUKE aj Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity.

"Druhá zaujímavá oblasť bola ponuka vytvoriť spoločný fond, z ktorého by sme mohli financovať niektoré spoločné projekty," priblížil Pellegrini. Takéto fondy už má Slovensko podľa neho dva, s Izraelom a americkým štátom Virgínia. "Budeme si musieť doma prejsť možné technikálie, ale možno s nejakou malou sumou, na malom konkrétnom projekte by sme to mohli vyskúšať. My zafinancujeme polovicu, ománska strana polovicu a rovnakým dielom sa na tom budú podieľať slovenské a ománske univerzity alebo výskumné inštitúcie," vysvetlil.

Štvordňová pracovná návšteva slovenskej delegácie sa uskutočňuje na pozvanie ománskej princeznej Moni bint Fahad bin Mahmoud Al Said, s ktorou Pellegrini už počas prijatia na Slovensku v máji tohto roka diskutoval o spolupráci v oblasti vysokých škôl a vedy. Stretol sa s ňou aj dnes na ománskej univerzite.

"Sústredili sme sa hlavne na spoluprácu vo výskume medzi našimi univerzitami, predovšetkým v oblasti medicíny, genetiky, biotechnológií, chémie, strojárstva. Chceme začať v oblasti výskumu, ale môže sa to rozvinúť aj do výmeny študentov," priblížila po stretnutí princezná. Priestor na spoluprácu, na ktorej by mohli mať záujem obidve krajiny, je podľa nej aj v udržateľnej energii, vodnom hospodárstve či zdravotníctve.

Práve na oblasť zdravotníctva poukázal aj Pellegrini. Omán podľa neho v blízkej dobe chystá zmenu z bezplatného na systém platený formou poistenia, tak ako je to aj na Slovensku. "Tu opäť môžu poskytnúť know-how naše fakulty a naše spoločnosti, ktoré sú tiež súčasťou tejto delegácie," doplnil vicepremiér.

Technológie zo slovenských univerzít môžu nájsť uplatnenie aj v Ománe


Ďalší vývoj technológie hlbinného vŕtania a možná dobrá referencia pre jej šírenie v ďalších krajinách. To si od prípadnej spolupráce s Ománom sľubuje dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií (BERG) Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Michal Cehlár. Spolu s ďalšími predstaviteľmi slovenských univerzít je členom delegácie vedenej vicepremiérom Petrom Pellegrinim na štvordňovej pracovnej návšteve tejto krajiny.

"Fakulta priniesla do Ománu technológiu eFusion. Je to technológia termického vŕtania, čo má pre krajinu veľký význam. Táto technológia je špecifická tým, že je relatívne bezkontaktná a dochádza tam k výraznej úspore nákladov na vŕtanie, možno až o 70 %. Aj rýchlosť vŕtania je dynamickejšia," priblížil Cehlár po dnešnej návšteve Univerzity sultána Kábusa v ománskej metropole Maskat.

Okrem toho sa touto technológiou podľa neho dajú vytvárať aj veľké podzemné priestory, ktoré môžu slúžiť na ďalšie využitie. "Boli by sme veľmi radi, keby sme pri tejto technológii využili kontakty a vytvorili možno užšie vedecké tímy, ktoré by mohli byť použité na vzdelávanie aj samotný výskum," doplnil Cehlár.

Za veľmi poučné a podnetné označil výsledky stretnutia s predstaviteľmi ománskej univerzity prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť a postgraduálne štúdium Univerzity Komenského v Bratislave Peter Moczo. "Drvivá väčšina študijných programov v angličtine, viac ako polovica učiteľov a vedcov pochádza zo zahraničia. Podpora vzdelávania a výskumu zo strany sultanátu príkladná. Máme veľa spoločných tém na spoluprácu," konštatoval.

Veľký priestor na možnú spoluprácu s Ománom v oblasti vzdelávania a najmä výskumu vidí tiež Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave. "Ponúkajú nám, vzhľadom na špecifickosť krajiny, problémy špecifické pre túto krajinu, týkajúce sa chémie, vodného hospodárstva, bezpečnosti informačných technológií," priblížil prorektor pre vzdelávanie STU Štefan Stanko.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.