Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 28. február 2025Meniny má Albín
< sekcia Slovensko

Na slovenskom televíznom trhu pribudne nová televízia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Celoslovenská digitálna Televízia Z bude šírená všetkými bežnými spôsobmi, teda terestriálne, káblom aj cez satelit.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Na slovenskom televíznom trhu pribudne ďalšia značka. Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila na dnešnom zasadnutí licenciu na celoplošné digitálne vysielanie novej televíznej programovej služby. Spoločnosť Zoe media ju uvedie pod názvom Televízia Z.

Hovorkyňa rady Lucia Jelčová pre TASR priblížila podrobnosti: Celoslovenská digitálna Televízia Z bude šírená všetkými bežnými spôsobmi, teda terestriálne, káblom aj cez satelit. Vysielať bude v slovenskom jazyku, 24 hodín denne.

„Vysielateľ v žiadosti o udelenie licencie uviedol, že spravodajstvo bude tvoriť 27 percent programu, publicistika 44 percent, dokumentárne programy 22 percent, hudobné programy dve percentá a náboženské programy päť percent vysielania,“ spresnila Jelčová. Programom vo verejnom záujme by malo byť podľa nej vyhradených 15 percent vysielacieho času.

Vysielateľ radu neinformoval, kedy televízia odštartuje. „V prípade digitálnych licencií zákon nehovorí o lehote, v ktorej je potrebné začať vysielať,“ vysvetlila hovorkyňa RVR.

Televízia Z bude pokračovateľom regionálnej Západoslovenskej televízie (ZSTV), ktorá prerušila vysielanie 17. februára tohto roku. Spoločnosť ZOE MEDIA, ktorá sa krátko predtým stala jej vlastníkom, vypnutie odôvodnila sporným právnym a ekonomickým dedičstvom bývalých majiteľov. Riaditeľ Zoe Media Pert Komínek pre TASR povedal, že prioritou ich občianskeho združenia je snaha o vlastný čistý štít.

Komínek tiež vo februári uviedol, že pokračujú v príprave na vysielanie obdobného programu pod vlastnou značkou. Vtedy poznamenal, že dominantné budú správy, dokumenty, diskusie k aktuálnym témam či filmom. Televízia má podľa jeho vtedajších slov tiež ponúknuť priame prenosy z kresťanských aktivít slovenských a zahraničných cirkevných zborov, napríklad nedeľné bohoslužby bez akejkoľvek väzby na konkrétnu cirkev.

Zelenskyj po spore s Trumpom predčasne odišiel z Bieleho domu

Predčasnému ukončeniu rokovaní predchádzala ostrá výmena názorov medzi oboma lídrami v Oválnej pracovni Bieleho domu.

,aktualizované 

- Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara získal na majstrovstvách sveta juniorov v maďarskom Debrecíne bronzovú medailu a zopakoval tak umiestnenie spred roka. Celkovo dostal známku 233,93 bodu, čo jeho nové osobné maximum.

- V obci Dačov Lom v okrese Veľký Krtíš sa pod dvoma deťmi prepadol na jazere ľad. Informáciu potvrdila Danka Capáková z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR.

- Predstavitelia USA a Ukrajiny po predčasnom ukončení rokovaní a ostrej výmene názorov medzi prezidentmi Volodymyrom Zelenským a Donaldom Trumpom v Oválnej pracovni Bieleho domu nepristúpili k podpisu dohody o nerastných surovinách.

- Pápež František v piatok v dôsledku svalového kŕča v prieduškách vdýchol vývratky, čo si vyžiadalo napojenie na neinvazívnu formu mechanickej ventilácie, oznámil Vatikán.

- Microsoft vypne službu Skype, ktorú kúpil v roku 2011 za 8,5 miliardy USD (8,16 miliardy eur).

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predčasne odišiel z rokovania s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý napísal, že Zelenskyj nie je pripravený na mier.

- Americký prezident Donald Trump prijal v Bielom dome prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Rámcová dohoda o nerastných surovinách, ktorú predstavitelia oboch krajín podpíšu, je podľa Trumpa férová a ide o veľký záväzok zo strany Spojených štátov.

- Navýšenie obranných výdavkov musí byť podmienené hybridným využitím investícií. Peniaze na obranu by tak mohli ísť aj na projekty, ktoré využijú aj civilní občania, uviedol minister vnútra a predseda koaličnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Najmenej traja ľudia zahynuli na francúzskom ostrove Réunion v Indickom oceáne po tom, čo sa oblasťou prehnal tropický cyklón so silným vetrom a dažďami.

- Rumunská proeurópska vláda v parlamente ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery, čím sa vyhla ďalšej politickej kríze v krajine.

- Zvýšené koncentrácie nebezpečných látok v okolí piatich kilometrov od horiaceho vlaku pri českej obci Hustopeče nad Bečvou neďaleko slovenských hraníc českí hasiči nenamerali.

- Súčasná situácia s plynom, po tom ako Ukrajina zastavila jeho tranzit do Európy, je absurdná. Pre Európu neexistuje rozumnejšie riešenie, ako tranzit cez ukrajinské územie obnoviť. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) na sociálnej sieti.

- Talianska polícia oznámila, že podnikla rozsiahlu celoštátnu operáciu s cieľom rozbiť online sieť zaoberajúcu sa detskou pornografiou.

- Súd v meste Verden na severozápade Nemecka odsúdil na doživotie profesionálneho vojaka, ktorý minulý rok v marci zavraždil troch dospelých a jedno dieťa.

- Samit Európskej únie v Bruseli je fórum pre rozmanité postoje, kde sa voči iným názorom má prejavovať rešpekt. Slovensko nemá čo robiť na stretnutiach o vojne na Ukrajine v Paríži či v Londýne. Povedal to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)

- Policajti z Nového Mesta nad Váhom obvinili 43-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania.

- Členku Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a viceprezidentku Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Danku Hrbekovú zvolili do exekutívy Európskych olympijských výborov (EOV).

- Opozičná strana SaS naďalej trvá na zastavení legislatívneho procesu k návrhu na zmenu Ústavy SR z dielne premiéra Roberta Fica (Smer-SD).