Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. máj 2025Meniny má Žigmund
< sekcia Slovensko

Činnosť ilegálnej povstaleckej Slovenskej národnej rady počas SNP

Vypuknutie SNP urýchlil fakt, že slovenské hranice prekročili nemecké okupačné vojská 29. augusta 1944.

Bratislava 28. augusta (TASR) - Vypuknutie Slovenského národného povstania (SNP), ktorého výročie si Slovensko pripomenie 29. augusta, vyvolala všeobecná situácia vo svete, keď sa vytvárala antihitlerovská koalícia s cieľom zastaviť fašizmus.

Program ilegálnej Slovenskej národnej rady (SNR), vytvorenej v decembri 1943, sformulovaný pod názvom Vianočná dohoda, predpokladal obnovu ČSR na základe rovnosti oboch národov. Za svoj prvoradý cieľ si SNR vytýčila jednotný boj za odstránenie nacisticko-nemeckého diktátu na území slovenského štátu.

Československý prezident Edvard Beneš z exilu v britskom Londýne poveril 23. marca 1944 dočasným vedením vojenského odboja na Slovensku podplukovníka generálneho štábu Jána Goliana. Na rokovaní ilegálnej SNR s Golianovou vojenskou delegáciou vzniklo 27. apríla 1944 Vojenské ústredie SNR. V lesnej chate v katastri obce Čremošné v Žarnovickej doline sa konala v júli 1944 schôdza ilegálnej SNR so zástupcami Vojenského ústredia SNR. Prerokovali na nej princípy a podmienky protifašistického ozbrojeného vystúpenia, posledné prípravy na povstanie a potrebu nadviazania spojenia s blížiacou sa Sovietskou armádou. Karol Šmidke a pplk. Mikuláš Ferjenčík 4. augusta 1944 odleteli do Moskvy ako delegácia SNR žiadajúca koordináciu povstaleckých akcií s velením Červenej armády. Slovenská vláda vyhlásila 11. augusta 1944 na celom území štátu stanné právo.

Vypuknutie SNP urýchlil fakt, že slovenské hranice prekročili nemecké okupačné vojská 29. augusta 1944. Po 15.00 h vojenské ústredie vydalo rozkaz na najprísnejšiu bojovú pohotovosť vojenských posádok. Večer po rozhlasovom prejave generála Ferdinanda Čatloša veliteľ vojenských zložiek povstalcov, vtedy podplukovník generálneho štábu Ján Golian, vydal rozkaz, aby jednotky slovenskej armády kládli fašistom odpor. Tento akt znamenal začiatok povstania, ktoré však vypuklo predčasne v štádiu nedokončených príprav.

Na povstaleckom území sa konštituovala 1. septembra 1944 Slovenská národná rada. Stala sa vrcholným politickým, zákonodarným a výkonným orgánom. Vydala Deklaráciu Slovenskej národnej rady, ktorou prevzala na Slovensku všetku zákonodarnú, vládnu a výkonnú moc. Plénum SNR zvolilo šesťčlenné predsedníctvo SNR, ktoré pracovalo v zložení: Karol Šmidke, Gustáv Husák, Daniel Ertl za KSS, Vavro Šrobár, Jozef Lettrich a Ján Ursíny za Demokratickú stranu. Počas SNP bolo sídlo povstaleckej SNR na Skuteckého ulici v Banskej Bystrici. Od 1. septembra 1944 tu zasadalo plénum a pracovalo Predsedníctvo SNR, ktoré malo dvoch predsedov - Karola Šmidkeho a Vavra Šrobára a Úrad Predsedníctva SNR. Počas SNP malo plénum SNR 41 členov (paritné zastúpenie KSS a DS a gen. J. Golian).

Jána Goliana povýšili na generála a stal sa veliteľom celej slovenskej armády. SNR vyhlásila mobilizáciu záložníkov do 35 rokov. Po mobilizácii, ktorá prebehla 1. septembra 1944, sa počet príslušníkov povstaleckej armády zvýšil na 47.000 osôb. SNR vyhlásila 26. septembra 1944 druhú mobilizáciu záloh do 1. ČSA na Slovensku. Týkala sa piatich ročníkov. Po druhej mobilizácii počet príslušníkov povstaleckej armády dosiahol 60.000 osôb. V druhej polovici septembra 1944 1. ČSA na Slovensku okrem rôznych druhov armádnych jednotiek a útvarov, vrátane leteckej skupiny, disponovala 44 pešími prápormi, šiestimi delostreleckými oddielmi a 32 delostreleckými batériami.

V Banskej Bystrici sa uskutočnila 22. októbra 1944 porada zodpovedných politických činiteľov, na ktorej sa dohodli ako pripraviť všetko na organizovaný ústup do hôr a prechod na partizánsky spôsob boja. Predsedníctvo SNR prerokovalo za účasti generálov Rudolfa Viesta a Jána Goliana vojenskú situáciu, schválilo vojenský plán obrany centrálnej oblasti povstania v trojuholníku Zvolen - Banská Bystrica - Brezno a určilo tri nové centrá boja proti okupantom: oblasť Veľkého a Malého Šturca, oblasť Slovenského Rudohoria a oblasť Čertovice a východnej časti Nízkych Tatier.

Povstalecká SNR pôsobila v Banskej Bystrici do 23. októbra 1944 a za toto obdobie schválila 40 zákonov. Výkonnú moc vykonávala SNR prostredníctvom deviatich a neskôr 11 povereníctiev. Čelní predstavitelia SNR presunuli jej sídlo a činnosť spolu s vojenským veliteľstvom 1. ČSA na Slovensku na Donovaly. Tu sa uskutočnilo 27. októbra 1944 posledné stretnutie zástupcov Predsedníctva SNR a KSS s predstaviteľmi armády, kde sa rozhodlo o prechode povstaleckej armády na partizánsky spôsob boja.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Apríl je za nami, čo čakať od mája?

Podľa analýzy SHMÚ výrazné až extrémne sucho zasahuje spolu približne 18 % územia, pričom najhoršia situácia je na Považí, Malých Karpatoch, Hornej Nitre, Orave a Turci.

- Pobrežie južného Čile a Argentíny zasiahlo v piatok zemetrasenie s magnitúdou 7,4, oznámila americká geologická služba USGS. Úrady v Čile vydali varovanie pred cunami a vyzvali obyvateľov najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes na evakuáciu.

- Mesto Brezno plánuje vybudovať v priebehu tohto roka takmer tri desiatky parkovacích miest. Technické služby (TS) Brezno pokračujú s výstavbou odstavných plôch pre motorové vozidlá na Ulici Fraňa Kráľa a v časti mesta Mazorníkovo.

- Slávnostná prehliadka spojená s požehnaním novostavby štadióna v Prešove - Futbal Tatran Arény (FTA) sa uskutočnila v piatok na poludnie, deň pred jeho oficiálnym otvorením (3. 5.). Požehnanie vykonali zástupcovia rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi.

- Slovenský triatlonista Richard Varga sa rozhodol vo veku 36 rokov ukončiť svoju profesionálnu kariéru. Jeho posledným podujatím, na ktorom bude reprezentant Slovenska štartovať, bude 18. mája podujatie série Challenge v Šamoríne.

- Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu odcestuje do Talianska. Vzdá tam úctu historickému odkazu generála Milana Rastislava Štefánika. V meste Terst sa stretne s najvyššími predstaviteľmi mesta. Následne v Turíne otvorí Honorárny konzulát SR.

- Belgický futbalista Kevin De Bruyne by sa mohol po skončení sezóny presunúť do zámorskej MLS. Podľa ESPN začal 33-ročný stredopoliar rokovania s tamojším klubom Chicago Fire.

- Polícia eviduje za prvé 3 mesiace tohto roka 47 podvodov na senioroch s celkovou škodou 572.000 eur. Vlani zaznamenali dokopy 125 telefonických podvodov, pričom podvodníkom sa podarilo od seniorov celkovo vylákať vyše 1,5 milióna eur.

- Plošný odstrel 350 medveďov na Slovensku môže vážne ohroziť stabilitu a životaschopnosť medvedej populácie. Varuje pred tým dvadsaťsedem odborníkov z deviatich európskych krajín vo výzve adresovanej ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS).

- Vatikánski hasiči už na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým kardináli po voľbe prostredníctvom bieleho alebo čierneho dymu svetu oznámia, či zvolili alebo nezvolili nového pápeža.

- V Ružomberku na ceste I/18 sa zrazilo osobné vozidlo s kamiónom, pričom došlo k zraneniu jedného človeka. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Nórsky futbalista Erling Haaland by sa mohol vrátiť do súťažného kolotoča už v nasledujúcich zápasoch. Oznámil to tréner Manchestru City Pep Guardiola.

- V piatok večer od 20.00 h sa až do nedeľného (4. 5.) večera uzavrie úsek diaľnice D1 v smere do Bratislavy od križovatky Senec po Zlaté piesky. Obchádzková trasa bude vedená po ceste I/61 od križovatky Senec smer Bratislava.

- Hokejisti Toronta postúpili do semifinále Východnej konferencie NHL. Maple Leafs zvíťazili v noci na piatok v šiestom štvrťfinálovom dueli na ľade Ottawy 4:2 a rovnakým pomerom vyhrali aj celú sériu 1. kola play off.

- Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny. Zranenia utrpelo najmenej 14 ľudí, uviedol gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov.

- Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

- Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi. Vo štvrtok to povedal vo svojom pravidelnom večernom príhovore, informovali agentúry DPA a AFP.

- Návrat rukojemníkov z Pásma Gazy je veľmi dôležitý , no hlavným cieľom izraelskej vojenskej operácie je víťazstvo nad militantným hnutím Hamas, vyhlásil vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

- Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami.

- Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).