Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Slovensko

SNS odmieta akúkoľvek diskusiu o autonómii pre menšiny

Podpredseda strany Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko počas tlačovej konferencie po 19. mimoriadnom sneme SNS 6. septembra 2014 v hoteli Partizán na Táloch (okr. Brezno). Foto: TASR/Branislav Račko

SNS súhlasí s Áderom, že Slovensko má stabilný a ústavný systém inštitúcií, no aby zostal stabilný, odmieta akúkoľvek diskusiu o autonómii pre menšiny.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Slovenská národná strana (SNS) víta rozvoj dobrých susedských vzťahov so všetkými susednými štátmi Slovenska a z tejto pozície nazerá aj na návštevu maďarského prezidenta Jánosa Ádera.

"Sme radi, že pán prezident k nám prišiel ako vzácny a očakávaný hosť," vyhlásil pre TASR podpredseda SNS Anton Hrnko. Poukázal, že strana súhlasí s jeho výrokom, že medzi Maďarskom a Slovenskom "je viac toho, čo nás spája, ako rozdeľuje". Toho, čo Slovensko s Maďarskom ešte rozdeľuje, je ešte dosť a sumu rozdielnych pozícií treba znižovať, myslí si Hrnko.

Podpredseda strany spomenul, že na škodu vzájomných vzťahov je, že Maďarsko neprijalo ponuku prvého slobodne zvoleného slovenského parlamentu po voľbách 1990 na hľadanie spôsobu historického vyrovnania, ani podobnú ponuku predsedu Národnej rady SR z roku 1998 v tej istej otázke.

"Naopak, niektorými opatreniami ako keby sa vydalo opačným smerom," povedal Hrnko. Spomenul sústavné zdôrazňovanie otázky postavenia maďarskej menšiny v obnovenom Česko-Slovensku po roku 1945, horthyovskú okupáciu južného Slovenska v rokoch druhej svetovej vojny, či zákon o udeľovaní občianstva maďarského štátu štátnym príslušníkom okolitých štátov bez priamej väzby na Maďarsko.

SNS súhlasí s Áderom, že Slovensko má stabilný a ústavný systém inštitúcií, no aby zostal stabilný, odmieta akúkoľvek diskusiu o autonómii pre menšiny. "Sme presvedčení, že túto pozíciu zastávajú všetky relevantné slovenské politické sily," dodal.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.