Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 6. apríl 2025Meniny má Irena
< sekcia Slovensko

SNS: Semjén nepochopil, že Uhorsko nebolo národným štátom Maďarov

Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko, archívne foto Foto: TASR/Branislav Račko

Z vyjadrenia ministra Zsolta Semjéna podľa Antona Hrnka vyplýva, že ani dnešná maďarská vláda sa nie je schopná pozrieť na minulosť ináč ako všetky predchádzajúce maďarské politické reprezentácie.

Bratislava 4. júna (TASR) - Z vyjadrení maďarského ministra zodpovedného za národnostnú politiku Zsolta Semjéna vyplýva, že naďalej považuje Uhorské kráľovstvo v zmysle národnostného zákona z roku 1868 za národný maďarský štát, čo nikdy nebolo pravdou. Na margo Semjénových vyjadrení, ktoré predniesol dnes pri príležitosti výročia Trianonskej zmluvy, to pre TASR uviedol podpredseda SNS Anton Hrnko.

"Slovenská národná strana zaregistrovala vyhlásenie Zsolta Semjéna pri dnešných oslavách Dňa národnej spolupatričnosti v Budapešti," uvádza Hrnko. "Napriek tomu, že po 100 rokoch od začiatku prvej svetovej vojny a po 95 rokov od podpísania Trianonskej mierovej zmluvy priznal aj určitý podiel viny Maďarov na zániku Uhorského kráľovstva, SNS to nemôže chápať ako pozitívny posun v tejto záležitosti," dodáva.

Z vyjadrenia ministra Zsolta Semjéna podľa neho vyplýva, že ani dnešná maďarská vláda sa nie je schopná pozrieť na minulosť ináč ako všetky predchádzajúce maďarské politické reprezentácie. "Predovšetkým z dikcie vyjadrenia vyplýva, že Zs. Semjén naďalej považuje Uhorské kráľovstvo v zmysle národnostného zákona z roku 1868 za národný maďarský štát, čo nikdy nebolo pravdou," konštatuje Hrnko. "Uhorské kráľovstvo od svojho vzniku bolo vždy mnohonárodným štátom, na ktorého území žili minimálne tri národy vo svojej celosti a ďalšie predstavovali značnú časť jeho obyvateľstva. Maďari v tomto kráľovstve predstavovali len približne 40 percent populácie. Preto označenie Slovákov a Chorvátov za menšiny považujeme za nenáležité, zavádzajúce a neprijateľné," tvrdí podpredseda SNS.

"Smiešne a neprijateľné preto pôsobia aj ďalšie dôvody zániku Uhorského kráľovstva, ktoré podľa predsedu SMK Józsefa Berényiho nie sú pre Slovákov dôležité. Práve naopak, sú veľmi dôležité a zásadné, lebo v podaní Zs. Semjéna nešlo pri rozpade Uhorského kráľovstva o národné oslobodenie Slovákov, Rusínov, Rumunov, Srbov, Chorvátov a Nemcov spod národnostného útlaku, ale o protimaďarský komplot víťazných mocností," vyhlásil Hrnko. Takýto výklad udalostí rokov 1918 - 1919 je podľa neho nepravdivý a nevytvára priestor na vzájomné historické vyrovnanie medzi našimi dvoma národmi.

"O to by nám malo ísť. Avšak bez toho, aby sa maďarské kultúrne a politické elity pozreli na svoje dejiny objektívne, nezaťažene a bez veľkomaďarského resentimentu, sa k vzájomnému vyrovnaniu len ťažko dopracujeme," uzavrel Hrnko.

Za Trianonskú mierovú zmluvu, podpísanú pred 95 rokmi, nesú zodpovednosť aj Maďari, vyhlásil dnes podpredseda maďarskej vlády zodpovedný za národnú politiku Zsolt Semjén na podujatí v rámci Dňa národnej spolupatričnosti v Budapešti. Podľa jeho slov medzi príčinami Trianonu sú aj vtedajšie hriechy (Uhorska) voči menšinám.

V Dome Maďarov vicepremiér zdôraznil, že v súvislosti s Trianonom prežíva oprávnená hrdosť Maďarov, že ich národ zostal zachovaný.

"Priznajme si, že Trianon bol zapríčinený aj našou chybou, chybou maďarského štátu. Možno to boli až hriechy voči menšinám. Medzi príčinami je aj naša naivita v tom, že sme viackrát pritúlili svojich nepriateľov, ktorí nám potom vrazili nôž do chrbta," konštatoval Semjén.

Ďalším veľkým ponaučením podľa jeho slov je, že Maďarov nedokáže zlomiť ani konšpirácia mocností, ak ich krajinu nerozložia zvnútra. "Takýto katastrofálny mier by nám nemohli nanútiť, keby neboli rozložili maďarskú armádu a štát, keby v najkritickejšej chvíli nedemoralizovali maďarský národ," dodal vicepremiér.

Semjén v prejave zdôraznil nutnosť a odhodlanosť maďarskej vlády podporovať aj naďalej zahraničných Maďarov, ako aj ich snahy o autonómiu.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá po prvej svetovej vojne vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska, podpísali 4. júna 1920 mocnosti Dohody (Veľká Británia, USA, Francúzsko a Taliansko) a predstavitelia Maďarska v paláci Grand Trianon vo Versailles na predmestí Paríža.

Hoci Maďarsko podpísalo a ratifikovalo Trianonskú mierovú zmluvu, s novým stavom sa nezmierilo. Trianon sa v Maďarsku dodnes chápe ako krivda spáchaná na maďarskom národe. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy si pripomenú každoročne pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.

SHMÚ: Ochladenie prinesie mráz, sneženie i silný vietor

Výstrahu pred mrazom, ktorý môže poškodiť vegetáciu, vydali meteorológovia pre juhozápad a južnú polovicu územia SR na nedeľňajšie skoré ráno i na noc z nedele na pondelok (7. 4.).

- Palestínske militantné hnutie Hamas zverejnilo video s dvoma izraelskými rukojemníkmi, ktorí na záberoch hovoria do kamery a opisujú, ako prežili údajný izraelský útok.

- Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v zápase NHL nad New Yorkom Rangers 4:0.

- Portugalský futbalový tréner Jose Mourinho dostal trojzápasový trest a pokutu za nešportové správanie vo štvrťfinále tureckého pohára, v ktorom jeho Fenerbahce prehralo s istanbulským rivalom Galatasarayom 1:2.

- Hokejisti tímu DOXXbet Vlci Žilina zvíťazili v druhom semifinálovom zápase play off Tipos extraligy na ľade HK Nitra 4:2.

- Futbalisti Arsenalu remizovali v stretnutí 31. kola anglickej Premier League na pôde Evertonu 1:1.

- Amerických basketbalistov Carmela Anthonyho a Dwighta Howarda v tomto roku uvedú do Siene slávy.

- Historické centrum Banskej Štiavnice ožije počas dvoch aprílových víkendov remeslami. V dňoch 11. až 13. apríla a 19. až 20. apríla sa uskutoční na Námestí sv. Trojice Veľkonočný remeselný jarmok.

- Velitelia obranných štábov Francúzska a Spojeného kráľovstva navštívili Kyjev s cieľom rokovať ohľadom podpory ich krajín pre Ukrajinu v jej boji proti Rusku či ohľadom nasadenia mierových síl v krajine.

- Viac ako polovica detí do šiestich rokov užíva každý rok antibiotiká, v porovnaní s minulým rokom však spotreba antibiotík u detí klesla.

- Florbalistky MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto zdolali v treťom finálovom zápase ženskej extraligy Spišskú Novú Ves 6:5 po predĺžení.

- Hokejisti Lotyšska vyhrali v prípravnom zápase na ľade Rakúska 4:1. Dva góly hostí strelil Anri Ravinskis.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by mal v pondelok navštíviť Biely dom, aby s americkým prezidentom Donaldom Trumpom prediskutoval nedávno oznámené clá, uviedli predstaviteľa oboch krajín.

- Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda remizovali v zápase 4. kola Niké ligy skupiny o titul s FK Železiarne Podbrezová 1:1.

- Futbalisti Realu Madrid prehrali v 30. kole španielskej La Ligy doma s Valenciou 1:2. Výrazne si tak skomplikovali situáciu v boji o titul.

- Slovenský cyklista Lukáš Kubiš obsadil jedenáste miesto na 50. ročníku pretekov Volta NXT Classic v Holandsku.

- Približne 350 metrov feratových trás určených pre začiatočníkov, ale aj skúsených lezcov ponúka nový feratový areál Sokolie skaly vo Zvolene.

- Slovenské futbalistky do 19 rokov prehrali v zápase 2. fázy kvalifikácie ME v 4. skupine s domácimi Taliankami vysoko 1:6.

- Odporcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska uskutočnia naprieč Spojenými štátmi protesty s názvom Hands Off! (Ruky preč!) proti krokom Trumpovej administratívy.

- Spoločnosť SpaceX poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska získala od vlády kontrakt v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

- Taliansky tenista Jannik Sinner sa vráti na kurty na turnaji Masters 1000 v Ríme. Líder svetového rebríčka ATP si odpykáva trojmesačný dištanc za doping, ktorý mu vyprší 4. mája.