Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Slovensko

VIDEO: Slovenský vojnový veterán sa stal rytierom Rádu Čestnej légie

Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot udelil francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie pánovi Ondrejovi Bubniakovi (na snímke) 27. novembra 2015 v Bratislave. Slovenský vojnový veterán sa pridal k francúzskym odbojárom a po vylodení vyhadzovali do povetria železničné a cestné mosty a bránili presunu nemeckých jednotiek k miestu vylodenia spojencov. Potom oslobodzovali väzňov v zajateckých táboroch. Foto: TASR/Martin Baumann

Jednému z posledných dvoch žijúcich Slovákov, ktorí sa zúčastnili na operácii Overlord v Normandii, udelila najvyššie štátne vyznamenanie Francúzskej republiky.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Francúzska republika dnes svojím najvyšším štátnym vyznamenaním ocenila slovenského veterána Ondreja Bubniaka, ktorý sa vo Francúzsku zúčastnil na oslobodzovacích bojoch druhej svetovej vojne. Jednému z posledných dvoch žijúcich Slovákov, ktorí sa zúčastnili na operácii Overlord v Normandii, udelila Francúzska republika Rád rytiera Čestnej légie.

Bubniak si vyznamenanie prevzal v Bratislave z rúk francúzskeho veľvyslanca v SR Didiera Lopinota. "Francúzsko chce vzdať hold vašej odvahe a obetavosti. Chce vám preukázať svoju vďačnosť za Vaše činy, za to, že ste riskovali svoj život v boji za oslobodenie našej krajiny," uviedol pri udeľovaní vyznamenania francúzsky veľvyslanec.

"Dnešok je jedným z najvýznamnejších dní v mojom živote," reagoval laureát, ktorý sa 22. novembra dožil 91 rokov. Ako povedal, pri oslobodzovacích bojoch nikto nemyslel na ocenenia. Priznal, že mal šťastie, že vojnu prežil. "Bolo niekoľko momentov, keď môj život ozaj visel na vlásku," uviedol.

Bubniak, ktorý sa síce narodil na Slovensku, ale svoje detstvo a mladosť prežil vo Francúzsku, sa do oslobodenia zapojil v júni 1944, v čase vylodenia spojencov v Normandii. Ako člen francúzskych partizánov oslobodzoval kraj Limousine a zúčastnil sa aj na bojoch proti nemeckým jednotkám v Saint-Nazaire na pobreží Atlantiku. Ako uviedol pre TASR, spomienok na vtedajšie udalosti má veľa, v pamäti mu však zrejme najvýraznejšiu stopu zanechalo oslobodenie koncentračného tábora, blízko mesta Limoges. "To bolo od tábora vzdialené len 13 kilometrov a bolo v ňom 42.000 Nemcov. Napriek tomu sa nám to podarilo urobiť, pamätám si dokonca, že to bolo presne na francúzsky štátny sviatok 14. júla," zaspomínal veterán.

Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot udelil francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie pánovi Ondrejovi Bubniakovi (na snímke) 27. novembra 2015 v Bratislave. Slovenský vojnový veterán sa pridal k francúzskym odbojárom a po vylodení vyhadzovali do povetria železničné a cestné mosty a bránili presunu nemeckých jednotiek k miestu vylodenia spojencov. Potom oslobodzovali väzňov v zajateckých táboroch.
Foto: TASR/Martin Baumann


Jeden z prítomných gratulantov, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) Milan Maxin pre TASR uviedol, že životný príbeh Ondreja Bubniaka patrí aj do histórie slovenských Ozbrojených síl. Bubniaka pokladá za vzor pre mladých vojakov. "Predstavuje príklad človeka, ktorý riskoval svoj život i zdravie, aby ostatní mohli slobodne žiť," upozornil armádny generál.

Na dnešnej slávnosti vyzdvihli predstavitelia Francúzskej republiky i Bubniakov pretrvávajúci vrúcny vzťah k Francúzsku. Vojnový veterán stále plynule a bez problémov hovorí po francúzsky. Priznal, že využíva každú príležitosť, keď môže využiť svoje jazykové znalosti. "Minule sa u nás v dedine pýtali na cestu turisti. Začali na mňa po nemecky. Tak som im odpovedal po francúzsky," prezradil s úsmevom.

Ondrej Bubniak sa narodil 22. novembra 1924 v Dúbrave v okrese Liptovský Mikuláš. Krátko po jeho narodení sa rodina presťahovala do Francúzska, kde si jeho otec našiel prácu ako baník. Bubniakovci častejšie menili pôsobisko, napokon rodina na dlhší čas zakotvila v mestečku Saint Leonard de Noblant. Ondrej Bubniak vyštudoval vo Francúzsku gymnázium, do povstaleckých bojov sa zapojil ako 19-ročný. Za zásluhy v odboji dostala rodina Ondreja Bubniaka ponuku na francúzske občianstvo. Keď jeho otec vážne ochorel, rozhodli sa, že sa vrátia na Slovensko. Bubniak sa zúčastnil aj na minuloročných oslavách 70. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Stretol sa nielen so spolubojovníkmi, ale aj s najvýznamnejšími štátnikmi – britskou kráľovnou Alžbetou, americkým prezidentom Barackom Obamom, či hlavou Francúzskej republiky Francoisom Hollandom.



Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot (uprostred) udelil francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie pánovi Ondrejovi Bubniakovi (vľavo) 27. novembra 2015 v Bratislave. Vpravo mu gratuluje náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim. Slovenský vojnový veterán sa pridal k francúzskym odbojárom a po vylodení vyhadzovali do povetria železničné a cestné mosty a bránili presunu nemeckých jednotiek k miestu vylodenia spojencov. Potom oslobodzovali väzňov v zajateckých táboroch.
Foto: TASR/Martin Baumann


Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot udelil francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie pánovi Ondrejovi Bubniakovi (na snímke) 27. novembra 2015 v Bratislave. Slovenský vojnový veterán sa pridal k francúzskym odbojárom a po vylodení vyhadzovali do povetria železničné a cestné mosty a bránili presunu nemeckých jednotiek k miestu vylodenia spojencov. Potom oslobodzovali väzňov v zajateckých táboroch.
Foto: TASR/Martin Baumann


Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot udelil francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie pánovi Ondrejovi Bubniakovi (na snímke) 27. novembra 2015 v Bratislave. Slovenský vojnový veterán sa pridal k francúzskym odbojárom a po vylodení vyhadzovali do povetria železničné a cestné mosty a bránili presunu nemeckých jednotiek k miestu vylodenia spojencov. Potom oslobodzovali väzňov v zajateckých táboroch.
Foto: TASR/Martin Baumann


Na snímke francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie, ktoré udelil francúzsky veľvyslanec Didier Lopinot pánovi Ondrejovi Bubniakovi 27. novembra 2015 v Bratislave. Slovenský vojnový veterán sa pridal k francúzskym odbojárom a po vylodení vyhadzovali do povetria železničné a cestné mosty a bránili presunu nemeckých jednotiek k miestu vylodenia spojencov. Potom oslobodzovali väzňov v zajateckých táboroch
Foto: TASR/Martin Baumann

Premiér sa stretne s investormi v Košiciach k výstavbe nájomných bytov

Premiér spresnil, že aktuálne má Slovensko podpísané tri investičné zmluvy so zahraničnými spoločnosťami, pričom dve z nich sú rakúske firmy a jedna z Lichtenštajnska.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.