Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

Súdna rada a Via Iuris realizujú prieskumu dôveryhodnosti súdnictva

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Minuloročné zisťovanieukázalo rekordnú nedôveru verejnosti v justíciu, a to až takmer tri štvrtiny respondentov. Nový prieskum by mal byť podrobnejší a mal by pátrať aj po príčinách nedôvery.

Bratislava 15. septembra (TASR) – Súdna rada SR a mimovládna organizácia Via Iuris v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied začali tento týždeň s realizáciou reprezentatívneho prieskumu zameraného na zisťovanie príčin nízkej dôveryhodnosti slovenského súdnictva.

Zber dát zadali agentúre TNS Slovakia, ktorá ho uskutočňuje na vzorke 1000 respondentov formou osobného dopytovania. Pracovníci agentúry budú v teréne v septembri, informoval vedúci projektu Alexander Karvai z TNS Slovakia. Výsledky prieskumu budú zverejnené v októbri.

Minuloročné zisťovanie Via Iuris a agentúry Focus ukázalo rekordnú nedôveru verejnosti v justíciu. Súdnictvu a súdom vlani nedôverovali takmer tri štvrtiny ľudí. Nový prieskum by mal byť podrobnejší a mal by pátrať aj po príčinách nedôvery. Podľa Karvaia pôjde o jeden z najrozsiahlejších prieskumov zameraných na oblasť justície v posledných rokoch.

Okrem všeobecného vnímania súdnictva bude zisťovať aj zdroje informácií verejnosti o slovenských súdoch. Tiež faktory, ktoré vplývajú na vnímanie súdov, ako sú dĺžka konaní, spravodlivosť rozsudkov, miera korupcie a vnímanie osoby sudcu.

V minuloročnom prieskume Via Iuris a Focusu sa 37 percent respondentov vyjadrilo, že vôbec nedôveruje súdnictvu a súdom. Ďalších 37 percent im skôr nedôverovalo. Výkonný riaditeľ mimovládnej organizácie Milan Šagát to interpretoval tak, že nedôvera verejnosti v justíciu nebola nikdy taká vysoká a prieskum potvrdil negatívny trend, ktorý trvá na Slovensku už 20 rokov.

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková v reakcii na prieskum uviedla, že nestačí konštatovať, že dôvera v súdnictvo je nízka, ale je potrebné vedieť prečo. Podľa právničky spolupracujúcej s Via Iuris Zuzany Čaputovej bude možné výsledky nového prieskumu porovnať s predošlými prieskumami na Slovensku, ale aj s Eurobarometrom.