Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Hugo
< sekcia Slovensko

Podozrenia ohľadom predraženého predsedníctva nevyvrátili, tvrdí TIS

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

ÚVO dnes konštatoval, že rezort diplomacie neporušil pri organizovaní podujatí súvisiacich so slovenským predsedníctvom zákon o verejnom obstarávaní.

Bratislava 26. apríla (TASR) – Transparency International Slovensko (TIS) tvrdí, že zverejnené rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) nevyvracia žiadne z jeho podozrení ohľadom zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. TASR o tom informovala projektová koordinátorka TIS Zuzana Hlávková a právnik Matej Šimalčík.

"Zo zverejneného rozhodnutia vyplýva, že sa týka iba obstarávania otváracieho koncertu pre verejnosť Viva Europa, ktorý sa konal 2. júla 2016 v réžii agentúry Viva Musica. Jediným záverom, ktorý toto rozhodnutie obsahuje, je, že ministerstvo zahraničných vecí bolo oprávnené postupovať na základe výnimky zo zákona o verejnom obstarávaní pre obstarávania súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ," konštatuje Hlávková v stanovisku TIS.

Zároveň zdôrazňuje, že zverejnené rozhodnutie sa netýka zákazky na predstavenie predsedníckeho loga ani audiovizuálnych služieb a videodokrútok k otváraciemu koncertu pre VIP hostí.

Ohľadom otváracieho koncertu pre verejnosť TIS konštatuje, že ÚVO nevyvrátil zásadné podozrenia. "Rozhodnutie nerieši, že pôvodný rozpočet 20.000 eur, ustanovený v Memorande o spolupráci medzi ministerstvom kultúry a ministerstvom zahraničných vecí z júla 2015, bol navýšený ešte v januári 2016 na 230.000 eur a následne korigovaný v júni 2016 na 120.000 eur. Pôvodný rozpočet bol teda navýšený až šesťnásobne," poukazuje Hlávková.

Zdôrazňuje, že rozhodnutie ÚVO navyše nerieši, že pri zadávaní zákazky agentúre Viva Musica neprebehol žiadny prieskum trhu, tak ako to ustanovuje vnútorná smernica ministerstva.



Vo veci prezentácie predsedníckeho loga, ktoré zabezpečovala Agentúra EVKA, Transparency podozrieva ministerstvo z porušenia zákona o verejnom obstarávaní rozdelením zákazky a fingovaním súťaže. Upozornila i na porušovanie infozákona. Výsledky kontroly ÚVO ohľadne prešetrenia verejného obstarávania, ktorého víťazom bola Agentúra EVKA, neboli podľa organizácie TIS do dnešného dňa doručené.

V súčasnosti stále prebieha aj kontrola ÚVO ohľadne obstarávania audiovizuálnych služieb. "Transparency International Slovensko sa k týmto ďalším rozhodnutiam vyjadrí až po ich doručení a preštudovaní. Predsednícke zákazky naďalej preverujú Najvyšší kontrolný úrad SR, Protimonopolný úrad SR, ako aj polícia," uviedla Hlávková v stanovisku TIS.


ÚVO dnes konštatoval, že rezort diplomacie neporušil pri organizovaní podujatí súvisiacich so slovenským predsedníctvom zákon o verejnom obstarávaní. Úrad v rezorte ukončil kontrolu 12. apríla.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) je presvedčený, že v otázke obvinení o netransparentnom a predraženom financovaní v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ musia hovoriť fakty, a nie pocity. "A faktom je, že minimálne v dvoch medializovaných prípadoch týkajúcich sa zákaziek pre agentúry Evka a Viva Musica! rezort neporušil zákon o verejnom obstarávaní," uviedol dnes minister na sociálnej sieti.



"Som rád, že Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil odôvodnenosť a oprávnenosť postupov, ktoré sme použili pri obstarávaní týchto služieb. Hoci sme o tom nikdy nepochybovali, je dobré, že teraz máme v rukách dokument vydaný nezávislým kontrolným orgánom, ktorý túto skutočnosť potvrdzuje," zdôraznil minister.

Prezidenti Slovenska a Poľska: Mier na Ukrajine musí byť udržateľný

Prezidenti by mali v utorok absolvovať aj výlet na Lomnický štít.

- Ruský prezident Vladimir Putin je podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova otvorený normalizácii vzťahov s Fínskom, pokiaľ by o to Helsinki mali záujem.

- Prezidenti Slovenskej a Poľskej republiky sa zhodujú, že vo vojne na Ukrajine je potrebné dosiahnuť trvalo udržateľný mier.

- Ukrajina bude so Spojenými štátmi aj naďalej spolupracovať na vzájomne prijateľnom znení dohody o nerastných surovinách, uviedol v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha.

- Viac ako rok trvala mimoriadna situácia vyhlásená v súvislosti s pádom skál na cestu I/18 v Strečnianskej úžine.

- Českí hasiči v utorok opäť zasahovali v strojárenskom podniku v meste Polička v Pardubickom kraji, kde sa vyrába munícia veľkého kalibru. Tentokrát išlo o požiar haly kovovýroby.

- Európska únia bude v prípade potreby pripravená prijať prísne protiopatrenia voči obchodným clám zo strany Spojených štátov, vyhlásila v utorok v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo programovú vyhlášku týkajúcu sa prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok.

- Počet obetí piatkového zemetrasenia v Mjanmarsku podľa údajov zverejnených v utorok ráno stúpol na 2719 osôb. Ďalších 400 je nezvestných a viac ako 4500 sa zranilo. Podľa vodcu mjanmarskej vojenskej junty Min Aung Hlaina by počet úmrtí mohol presiahnuť 3000.

- Svetoznámy taliansky tenorista Andrea Bocelli prichádza do Bratislavy s veľkolepým koncertom. Nezabudnuteľný večer plný hudby a emócií sa uskutoční už 6. septembra v Tipos aréne.

- Koncertnú sieň Slovenskej filharmónie (SF) rozozvučí hudba z filmov. Koncerty filmovej hudby zaznejú v interpretácii orchestra SF vo štvrtok, piatok a v sobotu 3., 4. a 5. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú v utorok piaty rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o návrhoch z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Ide napríklad o novelu zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov či patentového zákona.

- V areáli Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci bolo v pondelok (31. 3.) nájdené telo muža bez známok života. Prípadom sa zaoberá polícia.

- Ďalšie dve lietadlá F-16 by na Slovensko mali priletieť v najbližších dňoch. Pre TASR to potvrdil hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič.

- Odchádzajúca ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok začala rozlúčkovú návštevu Ukrajiny. Po príchode do Kyjeva vyzvala Spojené štáty, aby pri rokovaniach o prímerí nepodľahli „taktike zdržiavania“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok nerokovali o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Pri otváraní schôdze neboli ani na druhý pokus uznášaniaschopní.

- Ceny ropy zaznamenali v utorok rast, pričom cena Brentu sa posunula k hranici 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch stále čiastočne ovplyvňuje neistota ďalšieho vývoja dodávok ropy po hrozbách amerického prezidenta Donalda Trumpa v voči Rusku a Iránu.

- Slovenskí hokejisti Šimon Nemec, Tomáš Tatar ani Martin Pospíšil sa v nočných zápasoch NHL nezapísali do kanadského bodovania. Do štatistík im pribudli mínusové body, no radosť mali z víťazstiev.

- Ministri zahraničných vecí viacerých európskych krajín potvrdili na svojom pondelňajšom stretnutí v Madride „neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny“, informuje TASR podľa agentúry DPA.

- Futbalisti Manchestru City sa budú musieť bližšie nešpecifikovaný čas zaobísť bez nórskeho kanoniera Erlinga Haalanda. Dôvodom je zranenie členka, ktoré utrpel v nedeľnom štvrťfinálovom dueli FA Cupu, v ktorom prispel gólom k triumfu nad Bournemouthom 2:1.

- Marine Le Penová v pondelok v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.