Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Slovensko

V Bratislave sa stretli šéfovia diplomacií, témou bol aj vízový režim

Slovensko hostilo ďalšie z významných medzinárodných podujatí v rámci svojho predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák privítal ministrov zahraničných vecí 12 krajín EÚ a Východného partnerstva, ako aj vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú politiku s komisárom EÚ pre susedstvo a rozširovanie. Ministerská schôdzka V4 + Východné partnerstvo sa uskutočnila v hoteli Bôrik a zúčastnili sa na nej aj švédsky, lotyšský a rumunský minister zahraničných vecí. Ministri diskutovali o nadchádzajúcom summite v Rige, o možnostiach rozvoja spolupráce s krajinami Východného partnerstva v období po summite, ako aj o aktuálnych zahraničnopolitických otázkach. Na snímke zľava minister zahraničných vecí Arménska Edward Nalbandian, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Lotyšska Edgars Rinkevics, minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek a minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó počas tlačovej konferencie 15. mája 2015 Foto: TASR/Martin Baumann

Summit Východného partnerstva v lotyšskej Rige by mal priniesť konkrétnejšie výsledky a cestovnú mapu k mobilite, liberalizácii vízového režimu a udeľovaniu víz krajinám Východného partnerstva.

Bratislava 15. mája (TASR) - Summit Východného partnerstva v lotyšskej Rige by mal priniesť konkrétnejšie výsledky a cestovnú mapu k mobilite, liberalizácii vízového režimu a udeľovaniu víz krajinám Východného partnerstva. Uviedol to dnes v Bratislave lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs. Lotyšsko momentálne predsedá Európskej únii.

"Verím, že budeme mať priestor na to, aby sme otvorili nové oblasti spolupráce," dodal s tým, že summit v Rige musí znovu zdôrazniť účel Východného partnerstva a spoluprácu medzi EÚ a Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Podľa neho pôjde o summit, na ktorom sa potvrdí napredovanie vzťahov s týmito krajinami.

V Bratislave sa dnes stretli šéfovia diplomacií Vyšehradskej štvorky, Východného partnerstva, Lotyšska, Rumunska a Švédska. Ministri privítali, že Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina realizujú plány na liberalizáciu vízového režimu. Moldavskí držitelia biometrických pasov už majú bezvízový vstup do EÚ. V Rige by sa malo diskutovať o tom, ako sú na tom v tejto oblasti zvyšné dve krajiny.

Ministri V4 dnes povzbudili Gruzínsko a Ukrajinu, aby zintenzívnili opatrenia pre splnenie kritérií k liberalizácii vízového režimu.



Vyšehradská skupina podľa slovenského ministra Miroslava Lajčáka ako hlavnú úlohu pre členov Východného partnerstva vidí potrebu napredovať na ceste reforiem, budovania demokracie a právneho štátu, v ktorom sú rešpektované ľudské práva.

"Plne si uvedomujeme svoju zodpovednosť za vývoj v našom najbližšom susedstve. Aj preto aktívne podporujeme reformné procesy v krajinách na východ od našich hraníc a aktívne im odovzdávame naše skúsenosti z transformačného obdobia a z reforiem," podčiarkol Lajčák.

Dodal, že V4 plne podporuje Východné partnerstvo. Zdôraznil, že táto strategická susedská politika Európskej únie nie je namierená proti žiadnej inej krajine. "Cieľom spolupráce sú tesnejšie väzby medzi EÚ a krajinami Východného partnerstva," konštatoval.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vyzdvihla silnejšie a hlbšie partnerstvá s každou zo spomenutých šiestich krajín. Podľa nej bude budúcotýždňový summit (21. - 22. 5.) v Rige dobrou príležitosťou pragmaticky, otvorene a konkrétne diskutovať o napredovaní vo vzťahoch s krajinami Východného partnerstva. Vyslovila sa za konkrétnu spoluprácu v prospech občanov v oblastiach mobility, hospodárstva, dopravy či energetiky. "Dávame normálnu tvár našej spolupráci," podčiarkla.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).