Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

POZOR: V nedeľu prejdeme na letný čas, zmena ovplyvní aj vlaky

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Stredoeurópsky letný čas bude trvať od 27. marca do 29. októbra 2016.

Bratislava 26. marca (TASR) - Od nedele 27. marca 2016 začne na území Slovenska opäť platiť stredoeurópsky letný čas (SELČ). Ručičky hodiniek si bude treba posunúť o druhej hodine stredoeurópskeho času (SEČ) na tretiu hodinu letného času (SELČ). Znamená to, že ľudia si pospia o hodinu kratšie. Stredoeurópsky letný čas bude trvať od 27. marca do 29. októbra 2016. V nedeľu 30. októbra 2016 sa Slovensko opäť vráti k stredoeurópskemu času.

O zavedení letného času na území SR rozhodla vláda svojím nariadením z 1. februára 2012 podľa § 1 zákona č. 54/1946 Zb. na roky 2012 až 2016. Týmto nariadením prebralo Slovensko právne záväzné akty Európskej únie.

Myšlienka zmeniť čas tak, aby sa ušetrilo denné svetlo (daylight-saving time), sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina (1706-1790). Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet roku 1907 v eseji The Waste of Daylight (doslovný preklad: Mrhanie denným svetlom).

V súčasnosti sa letný čas platný v stredoeurópskom priestore odkláňa od koordinovaného svetového času (UTC), nazývaného aj greenwichský stredný čas (GMT - Greenwich Mean Time), o dve hodiny, v období od októbra do marca sa táto oblasť vracia k svojmu pôvodnému stredoeurópskemu času, odklonenému od UTC o hodinu dopredu.

Na území súčasnej Slovenskej republiky (SR) sa letný a tzv. zimný čas zaviedol prvýkrát v priebehu 1. svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa SELČ uplatňoval každý rok. Až do roku 1995 trval SELČ šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá SELČ sedem mesiacov.

Zmenu času využíva väčšina členských štátov Európskej únie i niektoré štáty USA. So zmenou času mali skúsenosti napríklad aj obyvatelia Ruskej federácie i ďalších štátov sveta. Pôvodnou myšlienkou pri zavádzaní letného času bolo ušetriť elektrickú energiu a lepšie využiť prirodzené denné svetlo. Kritici posúvania hodinových ručičiek už niekoľko rokov tvrdia, že úspora energie je minimálna, letný čas mnohým ľuďom narúša biorytmus a podpisuje sa pod zdravotné problémy.

Zmena času pôsobí na ľudí individuálne. Odporcovia posunu hodinových ručičiek konštatujú, že striedanie letného a stredoeurópskeho času vyvoláva u niektorých ľudí psychické poruchy, depresie a únavu. Zmenu biorytmu cítia údajne aj domáce zvieratá. Podľa psychológov možno tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých dní vhodne zvoleným relaxom a odpočinkom.

Zmena na letný čas zastihne na trase päť vlakov ZSSK

Zmena stredoeurópskeho času (SEČ) na letný čas v nedeľu 27. marca nadránom ovplyvní na slovenskom území jazdu piatich diaľkových vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Uvedené spoje zastihne zmena času na časti ich trasy, vlaky pôjdu zmeškané. Zmena času sa realizuje v noci zo soboty 26. marca na nedeľu 27. marca 2016, kedy sa hodiny posunú z 2.00 h SEČ na 3.00 h letného času. Uvedené vlaky tak prídu do konečnej stanice o hodinu „neskôr“.

Dotknuté nočné vlaky na slovenskom území:

R 1614 Zemplín
Humenné 21.37 h - Košice 23.34 h - Žilina 3.01 h - Bratislavy hl. st. 6.05 h - Bratislavy N. M. 6.56 h

Vlak v úseku trasy od Humenného po Liptovský Mikuláš ide podľa cestovného poriadku. Na úseku od Ružomberka do Bratislavy hlavnej stanice pôjde zmeškaný o 60 minút (dotkne sa odchodov zo staníc: Ružomberok, Kraľovany, Vrútky, Žilina, Púchov, Trenčianska Teplá, Trenčín, Nové Mesto n. Váhom, Piešťany, Leopoldov, Trnava, Bratislava-Vinohrady, príchod Bratislava hl. stanica). Zo stanice BA hl. stanica do stanice Bratislava-Nové Mesto pôjde spoj zmeškaný o 30 minút.

R 442 Bohemia
Humenné 19.46 h - Košice 22.08 h - Žilina 1.34 h - Praha 7.39 h Vlak v úseku od Čadce do Prahy pôjde zmeškaný o 60 minút (na slovenskom území je dotknutý odchod zo stanice Čadca – meškanie 60 minút).

R 443 Bohemia
Praha 23.09 h - Žilina 5.16 h - Košice 9.01 h - Humenné 10.33 h Vlak po celej trase na slovenskom území pôjde zmeškaný o 60 minút (dotknuté odchody zo staníc Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Vrútky, Kraľovany, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Štrba, Poprad-Tatry, Spišská N. Ves, Margecany, Kysak, Košice).

Na úseku od Košíc do Humenného pôjde zmeškaný do 30 minút (dotknuté odchody zo staníc Košice, Trebišov, Bánovce nad Ondavou, Michalovce, Strážske, príchod do Humenného).

R 445 Slovakia
Praha 22.00 h - Žilina 4.35 h - Košice 7.41 h

Vlak po celej trase na slovenskom území pôjde zmeškaný o 60 minút (dotknuté odchody zo staníc Žilina, Vrútky, Kraľovany, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Štrba, Poprad-Tatry, Spišská N. Ves, Kysak, Košice).

EN 477 Metropol
Berlín 18.14 h - Budapešť 8.37 h

Po celej trase cez slovenské územie pôjde s 60 minútovým meškaním (podľa cestovného poriadku Kúty 4.55 h – Bratislava 5.48 h - Nové Zámky 6.44 h – Štúrovo 7.13 h).

Ďalšie medzinárodné diaľkové vlaky, ktoré sú dotknuté mimo územia SR.

R 444 Slovakia
Košice 20.20 h – Žilina 0.05 h - Praha 6.38 h
Po slovenskom území ide podľa CP, meškanie 60 minút bude mať na úseku od Bohumína do Prahy.

EN 476 Metropol
Budapešť 20.05 h - Berlín 9.11 h

Cez slovenské územie pôjde podľa cestovného poriadku/ Štúrovo 21.24 h - Nové Zámky 21.52 h – Bratislava 23.01 h – Kúty 23.43 h. Meškanie do 60 minút bude mať na úseku od Pardubíc do Prahy/ Berlína.

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Hrob pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) bude môcť verejnosť navštíviť už v nedeľu ráno.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) skončila minulý rok v strate 5,28 milióna eur. V roku 2023 pritom hospodárila s čistým ziskom 20,9 milióna eur.

- Pakistan vo štvrtok vyhlásil, že uzavrie hranice s Indiou a vzdušný priestor pre letecké spoločnosti vlastnené alebo prevádzkované Indiou, a tiež pozastaví obchod.

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje environmentálnu záťaž na skládke Vlčie hory pri Hlohovci za kritickú. Postupne môžu byť podľa jeho slov ohrozené spodné vody, čo predstavuje výrazné riziko pre obyvateľov žijúcich v jej blízkosti.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

- Z kampane 2024 boli doteraz vyplatené poľnohospodárske podpory v hodnote 511 miliónov eur, teda 86,69 % z celkovej obálky 589,5 milióna eur. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

- Tínedžera, ktorý v marci vo francúzskom meste Orléans zaútočil na miestneho rabína, odsúdil v stredu súd pre mladistvých na 16 mesiacov odňatia slobody.

- Ministerstvo vnútra SR plánuje zmeniť zákon o Policajnom zbore. Pribudnúť by do neho mal explicitný zákaz páchať násilie na osobách, ktorým polícia obmedzila osobnú slobodu a povinnosť zamedziť takémuto násiliu.

- Slovenský futbalista Róbert Boženík zostáva naďalej hráčom portugalskej Boavisty Porto. Prestup 25-ročného útočníka do amerického Real Salt Lake stroskotal na zmenených podmienkach zo strany súčasného zamestnávateľa.

- V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier.