Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Slovensko

Reakcie slovenských politikov na parlamentné voľby v Česku

Na snímke predseda hnutia ANO Andrej Babiš,
ktoré vyhralo októbrové voľby do českej Poslaneckej snemovne.
Foto:

K víťazstvu hnutia ANO Andreja Babiča sa vyjadrili predsedovia politických strán aj poslanci.

Bratislava 22. októbra (TASR/Teraz.sk ) - Česká republika je Slovensku najbližšia krajina, preto je dôležité, aby mala dobrú a stabilnú vládu. Nebude to však jednoduché. V reakcii na výsledky českých parlamentných volieb to povedala poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová (OĽaNO).

Na snímke Veronika Remišová .
Foto: TASR/Jakub Kotian


Do českého parlamentu sa podľa nej dostalo veľa strán, tri malé strany len tesne prešli cez hranicu zvoliteľnosti. "Pred voľbami sa veľa hovorilo o raste extrémistických strán, som preto rada, že počet poslancov zvolených za extrémistické strany v skutočnosti klesol, akurát sa časť hlasov presunula od extrémnej ľavice k extrémnej pravici," skonštatovala. Obe ideológie podľa nej v minulosti ukázali, že ľuďom prinášajú veľa zla, je preto rada, že sa vo voľbách výraznejšie nepresadili.

Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár
Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian


"Pre nás, ako členskú krajinu EPP, je dôležité, že naše partnerské strany KDU-ČSL a TOP09 sa prebojovali do parlamentu po neľahkom zápase s populistami a antisystémovými zoskupeniami. Bude ich čakať veľa práce pri obhajovaní ďalšieho proeurópskeho smerovania Česka. K tejto práci im želám veľa úspechov," napísal na sociálnej sieti predseda Mosta-Híd Béla Bugár.



Líder SaS a europoslanec Richard Sulík gratuluje Andrejovi Babišovi k volebnému výsledku. "Na akékoľvek ďalšie úvahy je ešte priskoro, kým nebude zložená vláda," podotkol na margo výsledkov volieb v Českej republike. Podľa poslanca NR SR a tímlídra SaS pre zahraničnú politiku Martina Klusa to podľa výsledkov a predvolebnej nálady zrejme nebude jednoduchý proces. "Prajeme si, aby Česká republika zostala naším pevným a predvídateľným partnerom v EÚ aj V4," uviedol Klus.

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík
Foto: TASR - Oliver Ondráš


Poslanec NR SR za SaS a predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál tvrdí, že parlamentná väčšina pre ANO, SPD a KSČM je zlou správou o stave demokracie v Česku. OKS považuje výsledky českých volieb za ďalšie potvrdenie krízy demokratickej politiky v krajinách strednej Európy. Nárast hlasov pre nesystémové strany je podľa strany hrozbou pre liberálnu demokraciu. OKS gratuluje partnerskej Občianskej demokratickej strane (ODS) k zlepšeniu volebných výsledkov v porovnaní s predchádzajúcimi parlamentnými voľbami.
Ondrej Dostál
Foto: TASR/Martin Baumann


Víťazom volieb do Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky sa v sobotu (21.10.) stalo hnutie ANO so ziskom 29,64 percenta odovzdaných hlasov. Do 200-člennej dolnej komory parlamentu zasadne celkovo deväť politických subjektov - ANO, ODS (11,32 percenta), Piráti (10,79 percenta), SPD (10,64 percenta), KSČM (7,76 percenta), ČSSD (7,27 percenta), KDU-ČSL (5,80 percenta), TOP 09 (5,31 percenta) a STAN (5,18 percenta). Volebná účasť dosiahla 60,84 percenta.

O poslanecké miesta v Snemovni sa uchádzalo 31 politických strán a hnutí, pričom pred bránou päťpercentnej zvoliteľnosti zostalo 22 subjektov vrátane Slobodných (1,56 percenta) a Zelených (1,46 percenta).

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.