Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

V4 a Izrael založia spoločnú pracovnú skupinu pre boj proti terorizmu

Zľava český premiér Bohuslav Sobotka, izraleský premiér Benjamin Netanjahu, poľská premiérka Beata Szydlová, premiér SR Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán pózujú počas druhého summitu predsedov vlád v rámci aktuálneho maďarského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) s Izraelom v Budapešti 19. júla 2017. Foto: TASR/DUNA/MTI - Balázs Mohai

Ďalšou spoločnou pracovnou skupinou, na ktorej zriadení sa účastníci summitu dohodli, bude skupina pre spoluprácu v oblasti technológií.

Budapešť/Bratislava 19. júla (TASR) - Na návrh izraelského premiéra Benjamina Netanjahua založí Izrael spolu s krajinami Vyšehradskej štvorky (V4) pracovnú skupinu pre boj proti terorizmu. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán to oznámil dnes po stretnutí premiérov V4 s Netanjahuom v Budapešti.

Ďalšou spoločnou pracovnou skupinou, na ktorej zriadení sa účastníci summitu dohodli, bude skupina pre spoluprácu v oblasti technológií. Predseda izraelskej vlády pozval premiérov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska na budúci rok na návštevu Izraela.



Podľa slov Netanjahua je spolupráca s Izraelom v boji proti terorizmu a v oblasti inovácií záujmom Európy i krajín vyšehradského zoskupenia. "Je načase prehodnotiť vzťahy medzi Izraelom a Európskou úniou," konštatoval izraelský premiér.

Orbán dodal, že v tejto spolupráci by kritiku mali nahradiť pragmatické vzťahy.

"Dnešné stretnutie V4 a premiéra Izraela je dobrým príkladom pre celú EÚ. Som veľmi rád, že V4 dnes spoločne vyhlásila, že má záujem na konaní (zasadnutia) asociačnej rady medzi Izraelom a EÚ čo najrýchlejšie. Som veľmi rád, že sme príkladom krajín, ktoré majú záujem nielen možno niekoho poučovať, ale predovšetkým počúvať," povedal na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico, ktorý ocenil Netanjahuove informácie o situácii na Blízkom východe, ale i jeho slová o perspektíve vzťahov medzi Izraelom a EÚ.

Premiéri Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska - Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán, Beata Szydlová a Robert Fico rokovali dnes v Budapešti okrem iného aj o otázke rozdielnej kvality potravín a tovaru. Slovenského ministerského predsedu poverili, aby na budúci týždeň rokoval o tejto problematike v Bruseli s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom.

"To, čo sa deje v oblasti dvojitej kvality potravín, začína byť medzinárodný škandál. Ľudia to veľmi oprávnene v našich krajinách vnímajú ako urážku," zdôraznil Fico. Podľa jeho slov nejde ani tak o samotnú kvalitu, ktorá je na prvom mieste z hľadiska bezpečnosti potravín, ale o pocit ľudí, že sú občanmi druhej kategórie.

"Budem veľmi razantne žiadať v mene V4 predsedu EK, aby Komisia pristúpila urýchlene k zmenám príslušnej legislatívy, pretože toto sú neférové praktiky, ktoré nás poškodzujú a ktoré predovšetkým vyvolávajú veľkú mieru nedôvery a nevôle medzi našimi občanmi," uzavrel predseda slovenskej vlády.

Sobotka v tejto súvislosti podčiarkol, že V4 chce dosiahnuť zmenu regulácie na európskej úrovni. Ku vzťahom medzi EÚ a Izraelom poznamenal, že ich posilnenie a rozvoj vzájomnej spolupráce je obojstranným záujmom. "Treba odstrániť existujúce prekážky," dodal český premiér.

Podľa predsedníčky poľskej vlády sa V4 bude musieť v spoločných rokovaniach venovať popri otázke dvojakej kvality potravín aj otázke práce v zahraničí.

Szydlová pripomenula, že premiéri krajín V4 sformulovali spoločný list talianskemu premiérovi Paolovi Gentilonimu v súvislosti s migračnou krízou v stredomorskej oblasti. Vyjadrili v ňom presvedčenie, že treba odstrániť dôvody migrácie, a súčasne sa zaviazali, že prispejú k európskym a talianskym snahám zastavenia migrácie smerujúcej z Líbye a iných krajín severnej Afriky do Európy, najmä do Talianska. Podľa krajín vyšehradského zoskupenia treba identifikovať skutočných žiadateľov o azyl ešte pred ich vstupom na územie EÚ a vonkajšie hranice Únie treba prísne chrániť.

Premiér SR pozval Netanjahua na návštevu Slovenska



Slovenský premiér Robert Fico pozval predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua na návštevu Slovenska. Chce s ním rokovať o otázkach spolupráce v oblasti inovácií, automobilového priemyslu, modernizácie ozbrojených síl, ale aj o potláčaní fašizmu. Fico o tom informoval slovenské verejnoprávne médiá v Budapešti po polhodinovom rokovaní s izraelským premiérom.

Dvojstranná schôdzka sa uskutočnila po rokovaní premiérov krajín Vyšehradskej štvorky, na ktorú pozvali aj predsedu izraelskej vlády.

Zľava izraleský premiér Benjamin Netanjahu, maďarský premiér Viktor Orbán, a premiér SR Robert Fico počas tlačovej konferencie v rámci druhého summitu predsedov vlád v rámci aktuálneho maďarského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) s Izraelom v Budapešti 19. júla 2017. Netanjahu je na štvordňovej oficiálnej návšteve Maďarska.
Foto: TASR/DUNA/MTI - Balázs Mohai


Podľa Ficových slov Netanjahu pozvanie na Slovensko prijal a povedal, že tak urobí v možnom najbližšom termíne. "Ja som mu ponúkol dátum 9. septembra, kedy si pripomíname na Slovensku pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Tento dátum ho veľmi zaujal, a ak mu vyjde, budem veľmi rád, ale verím, že na jeseň budeme mať túto významnú návštevu v našej krajine," dodal.

Slovenský premiér vidí tri oblasti, o ktorých by sa mohlo rokovať počas Netanjahuovej návštevy v SR. "Izrael nám ponúka, že by sme mohli poslať zo Slovenska ľudí, ktorí sa zaujímajú o inovácie - startupy, pretože v tomto je Izrael absolútna svetová jednotka. Na tento účel vznikla aj dohoda medzi V4 a Izraelom, a možno v čo najkratšom čase bude potrebné poslať skupinu dobrých ľudí," vykreslil Fico prvú oblasť.

Izrael by podľa jeho slov prijal matematikov, ľudí, ktorí robia vo sfére IT. "Toto je oblasť, ktorá ich mimoriadne zaujíma, kde by vedeli poskytnúť našim ľuďom všetky potrebné informácie ako sa orientovať tak v problematike inovácií, ako aj v oblasti startupov," povedal Fico.

Druhá téma je spolupráca v oblasti automobilového priemyslu. Slovensko je v tejto oblasti do určitej miery veľmoc, a aj Izrael rozbieha podporu firiem, ktoré robia technologické inovácie pre výrobu áut.

"Poznáme strategický plán Nemecka pustiť sa do elektromobilov, Slovensko a Česká republika by mala byť súčasťou tohto plánu, čiže nám to úplne zapadá do štruktúry budúceho podnikania v tejto oblasti," zdôvodnil.

Treťou oblasťou pre rokovania s Netanjahuom by mohla byť modernizácia armády. "Treba priznať a povedať, že Slovensko bude musieť ešte viac posilniť svoje vojenské spôsobilosti. No a sú niektoré veci, ktoré budeme musieť vymeniť, a myslím si, že každý na svete vie, že pokiaľ ide o niektoré vojenské technológie, je (Izrael) absolútne špičková krajina, budeme preto s nimi hovoriť o spolupráci tam, kde to bude možné," podčiarkol premiér.

Fico dnes s Netanjahuom hovoril aj o tom, že Slovensko potrebuje konsenzus v otázke svojej budúcnosti v EÚ, ako aj v tom, ako zastaviť tých, ktorí chcú revitalizovať fašistický slovenský štát a fašizmus ako taký.

"Tu som požiadal premiéra z Izraela, že či by sme neurobili nejaký pokus nájsť moderné spôsoby komunikácie s verejnosťou, pokiaľ ide o holokaust. Čo sa vlastne stalo v tej dobe. Ako je dnes možné, že vo vypálených obciach na Slovensku, ako je Ostrý Grúň alebo Kľak, získavajú hlasy ľudia, ktorí sú blízko k fašizmu, ako sa to vlastne mohlo stať? Toto je téma, kde si myslím, že môžeme veľa urobiť, pretože je potrebné, aby najmä mladí ľudia vedeli, že čo sa udialo v 40. rokoch na území Slovenska, v čom je nebezpečné otvárať vôbec témy fašizmu a podpory slovenského štátu, a myslím si, že aj toto môže byť téma na zaujímavý rozhovor s izraelským premiérom," uzavrel predseda vlády SR.