Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia Slovensko

VIDEO: Dubovcová:Štát nezabezpečuje prístup k pitnej vode pre všetkých

Na snímke verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Foto: TASR/Pavel Neubauer

V šiestich rómskych osadách nie je zabezpečená dodávka pitnej vody z vodovodu, v niektorých používajú vodu zo studne bez rozboru, konkretizoval jedno zo zistení prieskumov Tomáš Čitbaj.

Bratislava 16. novembra (TASR) – Štát doteraz nevytvoril riešenia, aby prostredníctvom samospráv splnil svoj záväzok zabezpečiť prístup k pitnej, bezpečnej a cenovo dostupnej vode pre všetkých. Na dnešnom brífingu v Bratislave to uviedli zástupcovia Kancelárie verejného ochrancu práv.

Vychádzali pritom z prieskumu o prístupe k pitnej vode a zabezpečení protipožiarnych opatrení v rómskych osadách, ktorý úrad ombudsmanky Jany Dubovcovej zrealizoval v priebehu letných mesiacov v 20 mestách a obciach na Slovensku, najmä na východe krajiny. Informácie získavali prostredníctvom rozhovorov s predstaviteľmi samospráv, terénnymi a sociálnymi pracovníkmi i obyvateľmi obce.

"V šiestich rómskych osadách nie je zabezpečená dodávka pitnej vody z vodovodu, v niektorých z takýchto osád používajú vodu zo studne, ktorá nie je podrobená rozboru," konkretizoval jedno zo zistení prieskumov zástupca vedúceho odboru ochrany základných práv a slobôd Kancelárie verejného ochrancu práv Tomáš Čitbaj. "Prístup k pitnej vode nemajú zabezpečený ani mnohí obyvatelia osád, v ktorých môžu využívať vodovod, a to z dôvodu, že prípojka a voda nie je pre nich cenovo dostupná," dodal.



Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová uviedla, že štát v súčasnosti nerealizuje v tejto oblasti nielen svoje záväzky, ale ani medzinárodné dohovory. "Ak by štát pokračoval súčasným tempom, svoj záväzok vytvoriť podmienky, aby mal každý prístup k pitnej, bezpečnej a cenovo dostupnej vode, by splnil najskôr v roku 2035," vyhlásila. Poukázala tiež na to, že neexistuje jeden konkrétny štátny orgán, ktorý by túto problematiku komplexne riešil.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/Milan Kapusta


Ombudsmanka preto v rámci navrhovaných opatrení spomína potrebu ustanoviť zákon o pitnej vode, ktorý by určil subjekty povinné zabezpečiť prístup každého k pitnej vode. "Takisto navrhujeme pozmeniť zákon o hmotnej núdzi tak, aby medzi základné životné podmienky zaradil aj prístup k pitnej vode," uviedla. Zákon o hmotnej núdzi by mal tiež určiť aj minimálny objem vody, ktorý osoba v hmotnej núdzi potrebuje, a tiež to, že štát dodávku tohto minimálneho množstva vody uhradí.



I v prípade realizácie protipožiarnych opatrení v rómskych osadách verejná ochrankyňa práv poukazuje na základe vykonaného prieskumu na to, že zabezpečenie týchto opatrení je nedostatočné. "Na miestach, kde nie je vodovod, chýbajú hydranty, v niektorých obciach takisto nie je zabezpečená prístupová komunikácia protipožiarnej techniky," konkretizovala ombudsmanka. Spomenula aj často sa objavujúci právny dualizmus. "Aj keď starosta vie o nedostatočných protipožiarnych opatreniach v osadách, nevymáha ich dodržiavanie tak ako mimo nej, rovnako v tomto prípade nie sú aktívne ani štátne orgány," uviedla ombudsmanka.



Dubovcová preto navrhuje zákonnú úpravu, ktorá by obciam vytvorila podmienky na to, aby mohli zrealizovať preventívne protipožiarne opatrenia - vodovodné hydranty, obecné studne i povinnosť vybudovať a trvalo udržovať prístupové komunikácie pre požiarnu techniku.

V utorok bude prevažne zamračené počasie

Teploty sa budú pohybovať okolo 11 až 16 stupňov C.

- Hokejisti Toronta zvíťazili v úvodnom semifinále Východnej konferencie NHL nad obhajcom Stanleyho poháry z Floridy 5:4. Výrazný podiel na triumfe Maple Leafs mal švédsky útočník William Nylander, ktorý zaznamenal dva góly a asistenciu.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zhodli sa na tom, že Rusko musí najskôr súhlasiť s 30-dňovým prímerím, aby bolo možné viesť zmysluplné rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine.

- Srbskí študenti, ktorí už pol roka vedú protikorupčné protesty, v pondelok oznámili, že požadujú okamžité uskutočnenie predčasných parlamentných volieb. Ide podľa nich o jediné riešenie aktuálnej politickej krízy.

- Všetkých 133 kardinálov s volebným právom sa v pondelok, dva dni pred začiatkom konkláve, nachádzajú v Ríme alebo Vatikáne. Kardináli v stredu 7. mája v Sixtínskej kaplnke začnú hlasovať o nástupcovi zosnulého pápeža Františka.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).

- Americký prezident Donald Trump po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako sa neďaleko mesta San Diego v americkom štáte Kalifornia prevrátila menšia loď.

- Európa dnes čelí výzve nielen zachovať si svoju pozíciu v oblasti výskumu, ale predovšetkým získať nové líderstvo v zavádzaní technológií do praxe. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas startupovej taliansko-slovenskej konferencie LIFTT v Turíne.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že dá 1000 dolárov a zaplatí cestu nelegálnym migrantom, ktorí sa „sami deportujú“ späť do svojej domovskej krajiny.

- Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

- Finančná správa (FS) SR na svojom portáli sprístupnila pre platiteľov transakčnej dane „oznámenie o dani z finančných transakcií“.

- Osobitné rokovanie vlády SR o problémoch automobilového priemyslu na Slovensku by sa mohlo uskutočniť začiatkom júla tohto roku. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) k rokovaniu so zástupcami automobilového sektora.

- Český premiér Petr Fiala prijal na Úrade vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas oficiálnej návštevy v Českej republike.

- Návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Materiál by chcel na rokovanie vlády predložiť ešte tento rok.

- Holandsko si v pondelok pripomenulo 80. výročie oslobodenia spojeneckými vojskami spod okupácie nacistickým Nemeckom.

- Predstavitelia bloku kresťanských strán CDU/CSU a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v pondelok v Berlíne podpísali koaličnú dohodu.