Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Odobrila voľnejšie obchodné podmienky medzi EÚ a Latinskou Amerikou

Na snímke minister hospodárstva SR Pavol Pavlis počas 118. rokovania schôdze vlády SR Foto: TASR/Martin Baumann

Vytvára sa tým stabilné prostredie pre podnikanie a investície na základe predvídateľných a vymáhateľných pravidiel obchodu.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Vláda dnes súhlasila s uzavretím dohody, ktorou sa zakladá pridruženie medzi EÚ, jej členskými štátmi a Strednou Amerikou (Kostarika, Salvádor, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama). Dohoda ešte poputuje na rokovanie Národnej rady SR a až po jej odobrení by ju mal ratifikovať prezident.

Sleduje sa ňou najmä posilnenie vzájomných vzťahov zmluvných strán v politickom dialógu, spolupráci a obchode. Jej ustanovenia okrem iného kreujú zónu voľného obchodu, teda odstránenie akýchkoľvek colných aj necolných prekážok, uľahčenie obchodu s tovarom, liberalizáciu obchodu so službami či postupné recipročné otváranie trhov verejného obstarávania.

Vytvára sa tým stabilné prostredie pre podnikanie a investície na základe predvídateľných a vymáhateľných pravidiel obchodu. Dohoda poskytuje transparentný spôsob urovnania prípadných obchodných sporov a obsahuje ďalekosiahle ustanovenia zabezpečujúce ochranu ľudských práv a záväzky týkajúce sa pracovných noriem a ochrany životného prostredia.

EÚ je pre Strednú Ameriku druhým najväčším obchodným partnerom. Stredoamerické krajiny vyvážajú najmä poľnohospodárske produkty (káva, banány, ananás, cukor) a morské plody, ale aj niektoré priemyselné výrobky (mikročipy, zdravotnícke a optické prístroje). EÚ vyváža hlavne farmaceutické výrobky, spracovanú ropu, autá a strojárenské zariadenia.

Obchodné rokovania začala EÚ s Panamou, Guatemalou, Kostarikou, Salvadorom, Hondurasom a Nikaraguou v roku 2007. Dohodu o liberalizácii obchodu a znížení dovozných taríf dosiahli 18. mája 2010.

Slovensko ju s výhradou ratifikácie podpísalo 23. mája 2012. V mene EÚ bola dohoda podpísaná 29. júna 2012. Zatiaľ ju ratifikovalo osem členských krajín EÚ (Estónsko, Česko, Nemecko, Dánsko, Maďarsko, Španielsko, Holandsko a Luxembursko) a všetkých šesť krajín Strednej Ameriky.