Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Slovensko

Vláda nesúhlasí s odvolaním J. Richtera, ministri za SNS sa zdržali

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa vlády obvinenia na adresu ministra práce nie sú podopreté relevantnými argumentmi, na mnohých miestach sú uvádzané zavádzajúce a nepravdivé skutočnosti a konštatovania.


Bratislava 6. septembra (TASR) - Návrh opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) je neodôvodnený. Obvinenia na jeho adresu nie sú podopreté relevantnými argumentmi, na mnohých miestach sú uvádzané zavádzajúce a nepravdivé skutočnosti a konštatovania, ktoré sú v rozpore s preukázateľnými údajmi. V dnes schválenom stanovisku to konštatuje vláda. S návrhom opozície preto nesúhlasí a považuje ho za účelový.

"Vláda SR považuje navyše mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR za zbytočnú a nezmyselnú, keďže v rovnakej veci NR SR rozhodovala v apríli 2017 a hlasovaním odmietla návrh opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny," pripomína kabinet vo svojom stanovisku. To však nepodporili členovia kabinetu za SNS. Pred zasadnutím vlády to uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS), ktorá je zároveň poverená vedením ministerstva školstva.

"Dohodli sme sa, že sa zdržíme hlasovania," vysvetlila Matečná s tým, že nešlo o pokyn predsedu SNS Andreja Danka. Matečná zároveň nepotvrdila, že sa podobne zachovajú aj poslanci strany v parlamente. "Neviem, aký je postoj poslaneckého klubu, keďže nie som v poslaneckom klube SNS," dodala.

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) nie je dôvod, aby Richter nemal ich dôveru. "Ja to vnímam tak, že v tejto veci sa pred nejakým časom vyjadroval už aj parlament a vyslovil mu dôveru, takže nemám pocit, že sa objavili nejaké skutočnosti," doplnil. K postoju ministrov za SNS sa Žiga nechcel vyjadrovať. "Nebudem to komentovať," povedal.

"Podstata je, aby minister nebol odvolaný hlasmi koaličných poslancov. Tam sa, povedal by som, lámu ľady ohľadom koalície," uviedol na margo postoja SNS k Richterovi minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD). "Myslím si, že aj v minulosti to bolo, keď sa koaličné strany v nejakých prípadoch zdržali takéhoto hlasovania, alebo sa ho nezúčastnili," podotkol.

O návrhu na odvolanie ministra práce bude parlament rokovať vo štvrtok (7.9.) popoludní. Dôvodom je kauza resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, pri ktorej Richter podľa opozície zlyhal. Výhrady voči jeho pôsobeniu má aj koaličná SNS.

Jedným z dôvodov odvolania má byť aj "netransparentné a korupčné správanie". Podľa vládneho kabinetu však ministerstvo práce v prípade Čistý deň postupovalo maximálne transparentne. Opakovane poskytlo maximálnu súčinnosť Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny aj Výboru NR SR pre sociálne veci pri výkone poslaneckých prieskumov a minister o postupe rezortu informoval aj verejnosť.

"Za absolútne nepreukázané považuje vláda SR obvinenie ministra Richtera z korupčného správania, keďže ani v prípade RS Čistý deň, ani v žiadnych iných prípadoch počas celého svojho pôsobenia minister práce, sociálnych vecí a rodiny nebol podozrivý z uplatňovania korupčných spôsobov," zdôrazňuje kabinet s tým, že odôvodnenie návrhu na odvolanie neuvádza žiadne fakty o korupčnom správaní Richtera.

Zároveň pripomína, že ministerstvo práce preukázateľne postupovalo v zmysle verejného prísľubu ministra a venovalo zariadeniu Čistý deň nadštandardnú pozornosť. Na základe nových skutočností, vyplývajúcich z vlastnej kontrolnej činnosti aj nových zistení orgánov činných trestnom konaní sa nakoniec rozhodlo zrušiť akreditáciu tomuto zariadeniu. "Ministerstvo pritom konalo bezodkladne a urýchlene zareagovalo na nové skutočnosti, ktoré majú zásadný charakter podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele," konštatuje vláda.

Pôsobenie Richtera na poste ministra práce podľa kabinetu charakterizuje sústavné vylepšovanie systému sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Vláda tiež pripomína jeho výsledky ako výrazný pokles počtu ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi, či nezamestnanosti na historicky najnižšiu úroveň. "Takýto prístup svedčí o vysokej kompetentnosti ministra pri vedení rezortu," dodáva kabinet vo svojom stanovisku.

Vláda zasadne v Handlovej, prerokuje aj zmeny v pláne obnovy

Podpredseda vlády má kolegov oboznámiť aj o pokroku v implementácii plánu obnovy v gescii Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Výskumnej a inovačnej autority.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.

- Seniorku v okrese Levice pripravili podvodníci o celoživotné úspory. Podľa doposiaľ zistených informácií 82-ročnú ženu telefonicky kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník polície, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že nadržiava militantnému hnutiu Hamas, keď kritizuje blokovanie prísunu pomoci do Pásma Gazy zo strany Izraela.

- Hasiči z Bytče a Žiliny zasahujú v stredu popoludní pri požiari lesa v katastri obce Štiavnik v okrese Bytča. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.