Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Univerzitná nemocnica Bratislava má byť na Rázsochách a v Ružinove

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Financovať ju má štát, pri výstavbe a prevádzke sa má spolupracovať so súkromníkom. Celkové náklady sa odhadujú na vyše 343 miliónov eur.

Bratislava 5. apríla (TASR) – Potrebu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) má vyriešiť výstavba nemocnice na Rázsochách a rekonštrukcia, prípadne dostavba tej v Ružinove. Financovať to má štát, pri výstavbe a prevádzke sa má spolupracovať so súkromníkom. Celkové náklady sa odhadujú na vyše 343 miliónov eur. Návrh koncepcie novej nemocnice z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR dnes vzala na vedomie vláda. Tá však rezortu pred jeho predložením na dnešné rokovanie vyčítala viaceré nedokonalosti. Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií zase niektoré analýzy označil za nedopracované.

Najväčšiu aj najzadlženejšiu slovenskú nemocnicu tvorí v súčasnosti päť zariadení na Kramároch, v Starom Meste, Ružinove, Petržalke a Podunajských Biskupiciach. Po novom to majú byť len Rázsochy a Ružinov. "Návrh nového riešenia je založený na dvoch nemocniciach univerzitného typu v lokalite Ružinov a Rázsochy a partneroch UNB – Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, Nemocnica Staré Mesto, Nemocnica sv. Michala, Nemocnica Milosrdní bratia, ktoré budú dopĺňať praktickú výučbu na vybraných pracoviskách," približuje sa v materiáli.

Činnosť nemocnice na Kramároch sa má postupne utlmiť. Nemocnica Staré Mesto zase prejde transformáciou na špecializované centrum pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrického pacienta. V geriatrickej nemocnici v Podunajských Biskupiciach sa ponechajú geriatrické lôžka. Nemocnica Petržalka by mala fungovať takmer rovnako ako doteraz.

Ministerstvo si pred PPP projektom, ktorý sa mal pri výstavbe využiť naposledy, vybralo tzv. integrovaný model riadenia, ktorého základom je štátna kontrola. Nad novou univerzitnou nemocnicou tak bude mať naďalej kontrolu štát, ktorý bude projekt aj financovať. Následnú prevádzku má zabezpečiť manažér poskytovania zdravotnej starostlivosti. Dohľad nad projektom bude robiť ministerstvo zdravotníctva.

"Tento model predstavuje integráciu medzi benefitmi PPP a tzv. tradičnou realizáciou projektu formou zadania štátnej zákazky a následnej prevádzky štátom. Na základe ekonomických analýz sa ukazuje ako najefektívnejšia zo všetkých dostupných alternatív," konštatuje ministerstvo.

"Nejde o alternatívny plán k zrušenej výstavbe novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave formou PPP, ale iba o všeobecný zámer," napísal v pripomienke pred dnešným rokovaním Úrad vlády (ÚV) SR. Výstavbe sa podľa ÚV SR návrh koncepcie venoval málo, ten navyše nebol ani presne zadefinovaný. Veľký priestor v materiáli, naopak, dostalo možné organizačné usporiadanie novej UNB. Podľa ÚV SR to nezodpovedalo uzneseniu vlády, na základe ktorého sa materiál predložil.

Rezort text napokon upravil, návrh realizácie výstavby novej UNB presne zadefinoval. Detailnejšie rozpracovaný materiál týkajúci sa výstavby a rozpočtu UNB má minister Drucker opäť preložiť na rokovanie vlády SR do 31. 12. 2018.

Úrad vlády pripomienkoval aj "nedostatočne rozpracované procesy, termíny a riziká súvisiace s verejným obstarávaním (VO)". Procesu VO nebola podľa neho dostatočne venovaná pozornosť. "Ten môže stavbu v prípade nepripravenosti úplne zastaviť," varoval ÚV SR. Návrh koncepcie odobrený vládou už však počíta s úzkou spoluprácou Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), má zabezpečiť, aby sa predišlo prieťahom vo verejných obstarávaniach.

Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií vyčítal koncepcii pred dnešným rokovaním vlády viaceré nedopracované analýzy. Rezortu zdravotníctva odporučil, nech ich doplní.

MZ SR najprv nepočítalo pri analýze dopytu s novou nemocnicou Penty na Boroch, upozornilo napríklad Ministerstvo financií (MF) SR. Chýbala mu tiež analýza možnosti predaja Kramárov, MF SR kritizoval i nevyčíslené príjmy z ich predaja, hoci sa tieto peniaze majú použiť na financovanie novej nemocnice.

Lokalitu Rázsochy vybral zase šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker multikriteriálnou analýzou bez finančného posúdenia, kritizoval ďalej rezort financií. Rozhodnúť o vhodnosti lokality z hľadiska urbanizmu, dopravnej či právnej situácie podľa Útvaru hodnoty za peniaze nestačí. Ministerstvo zdravotníctva najprv takisto argumentačne nepodložilo, ako zvolilo kombináciu využitia existujúcich nemocníc a rekonštrukciu a dostavby nemocnice v Ružinove.

Vládnym analytikom tiež chýbal argument, prečo sa má geriatria z nemocnice v Podunajských Biskupiciach presunúť do nemocnice Staré Mesto. Spomínané zariadenie je v zlom stave, treba zvážiť jej predaj a ponechanie geriatrie v Podunajských Biskupiciach, uvádza ministerstvo financií.

Stavba novej nemocnice v Bratislave je témou už vyše 30 rokov. Pôvodne mala stáť v lokalite Rázsochy, výstavbu v roku 2003 zastavila vláda Mikuláša Dzurindu. Na stavbe sa dovtedy preinvestovalo 33,2 milióna eur. Otázku dostavby Rázsoch otvoril prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Počas druhej Ficovej vlády sa rozbehol PPP projekt na výstavbu na Patrónke, k podpisu zmluvy však nedošlo. Jeho tretia vláda sa zaviazala, že novú nemocnicu v Bratislave sprevádzkuje.