Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Slovensko

Vyšetrovanie policajného násilia zlyháva, tvrdí v správe mimovládka

Ilustračné foto Foto: TASR

Mimovládka sa popri svojich skúsenostiach pri kritike opiera aj o informácie dostupné v správe o trestnej činnosti príslušníkov polície za roku 2014, ktorú inšpekcia vydala.

Košice 3. júla (TASR) - Mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva (Poradňa) vydala kritickú správu, v ktorej popisuje nedostatky vo vyšetrovaní prípadov policajného násilia na Slovensku. Kritizuje v nej činnosť Úradu inšpekčnej služby Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorý pri vyšetrovaní prípadov tohto druhu podľa nej dlhodobo zlyháva. Svoje tvrdenia opiera aj o vlastné skúsenosti v tejto oblasti.



Poradňa v ostatných rokoch zabezpečovala alebo stále zabezpečuje bezplatnú právnu pomoc vo viacerých prípadoch namietaného násilia zo strany príslušníkov polície. Právnu pomoc poskytuje aj v medializovanom prípade šikanovania rómskych chlapcov z košického Lunika IX na policajnej stanici z roku 2009. Advokátka spolupracujúca s Poradňou zastupuje aj niektorých poškodených z prípadu policajnej razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013. Na základe svojich skúseností Poradňa tvrdí, že vyšetrovanie policajného násilia zo strany inšpekcie rezortu vnútra nemá dostatočnú kvalitu a trpí vážnymi nedostatkami. Tie zhrnula v kritickej správe, v ktorej zároveň uvádza aj niektoré opatrenia, potrebné na zlepšenie prístupu k spravodlivosti v tejto oblasti.

"Pri pohľade na prípady policajného násilia, v ktorých sme v ostatných rokoch podávali podnet alebo zabezpečovali poskytnutie právnej pomoci konkrétnym osobám, sme sa, žiaľ, opakovane stretli s vážnymi nedostatkami, čo sa týka kvality vyšetrovania, vedeného zo strany inšpekcie. Na vyšetrovanie prípadov policajného násilia sa pritom vzťahujú prísne požiadavky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv o ľudských právach, tie však má inšpekcia podľa našich skúseností tendenciu ignorovať," hovorí Štefan Ivanco, programový koordinátor Poradne.

Mimovládka sa popri svojich skúsenostiach pri kritike opiera aj o informácie dostupné v správe o trestnej činnosti príslušníkov polície za roku 2014, ktorú inšpekcia vydala. Za alarmujúcu považuje skutočnosť, že inšpekcia podľa vlastnej štatistiky za minulý rok odmietla bez začatia trestného stíhania takmer 90 percent prijatých podnetov policajného násilia, ktoré vyhodnotila ako nedôvodné. "Uvedené vysoké percento odmietnutých podaní bez začatia trestného stíhania vyvoláva dojem, že inšpekcia skutočne tieto prípady dôsledne neprešetruje. Požiadavky pre vyšetrovanie prípadov policajného násilia, vyplývajúce z medzinárodného práva, sa pritom vzťahujú na celé vyšetrovanie od podania podnetu a nedovoľujú žiadnu laxnosť," hovorí Vanda Durbáková, advokátka spolupracujúca s Poradňou.

Poradňa sa okrem iného sťažuje aj na nečinnosť inšpekcie pri vyšetrovaní možného rasového motívu. V ostatných rokoch Poradňa vo svojich podnetoch poukazovala na možné policajné násilie vo vzťahu k Rómom a Rómkam, žijúcim v obciach na východnom Slovensku. "Inšpekcia možnému rasovému motívu násilného konania zo strany príslušníkov polície spravidla nevenuje dostatočnú pozornosť a nevyšetruje ho dôsledne. Požiadavky na vyšetrovanie rasového motívu sú pritom v týchto prípadoch prísne. Ako opakovane pripomenul vo svojich rozhodnutiach štrasburský súd, akýkoľvek náznak toho, že by rasová neznášanlivosť mohla zohrať v prípade policajného násilia svoju úlohu, musí viesť k dôslednému vyšetreniu rasového motívu," vysvetľuje Durbáková.

Vo svojej správe Poradňa poukazuje ďalej na chýbajúcu nezávislosť inšpekcie, ktorá v súčasnosti funguje v inštitucionálnom rámci ministerstva vnútra. Odkazuje pritom na rozhodnutia Európskeho súdu v Štrasburgu, podľa ktorých inštitúcia vyšetrujúca policajné násilie, musí byť plne nestranná a nezávislá od osôb z radov polície, voči ktorým je vyšetrovanie vedené.

Mimovládka navrhuje, aby bola vyšetrovacia činnosť inšpekcie podrobená rozsiahlejšej právnej analýze, ktorá podrobne identifikuje symptomatické nedostatky vo vyšetrovaní násilnej trestnej činnosti policajtov. Takúto analytickú činnosť by mohla inštitucionálne zabezpečiť zriadená ad hoc odborná skupina.

"Súčasný inštitucionálny rámec vyšetrovania možnej násilnej trestnej činnosti príslušníkov polície je s ohľadom na medzinárodné právne záväzky v aktuálnej podobe neudržateľný a musí sa zmeniť. Nová inštitúcia by mala byť plne nezávislá a podľa vzoru nezávislej inšpekcie Anglicka a Walesu by v jej najvyšších riadiacich pozíciách nemali pôsobiť ľudia, ktorí v minulosti pracovali v policajnom zbore. Jej činnosť by mala byť transparentná a cielene smerovať k posilneniu dôvery občanov a občianok vo vyšetrovanie trestnej činnosti príslušníkov polície," dodal Ivanco.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.