Všetko o dnešnom zatmení slnka ONLINE. Priamy prenos z tohto divadla na oblohe sa začal o 9:38 hod a skončil o 11:58 hod. Kto zatmenie nestihol, ocení časozberný ZÁZNAM Z LIVE pozorovania TABLET.TV.
Autor Teraz.sk/TASR
,aktualizované Bratislava 20. marca (Teraz.sk) - Pozorovanie výnimočného úkazu, akým je zatmenie slnka, je vzrušujúci zážitok.
Časozberný záznam z dnešného live pozorovania zatmenia Slnka v Bratislave
Zdroj: TABLET.TV
TV REPORTÁŽ: Ako prebiehalo zatmenie
Zdroj: TABLET.TV
Ďakujeme, že ste sledovali zatmenie Slnka spolu s nami. Redakcia Teraz.sk.
15:53
Mestská veža v Trnave bola dnes k dispozícii na sledovanie čiastočného zatmenia. Medzi tými, ktorí to využili, bola aj 87-ročná babička Ľudmila z obce Cífer, ktorá vlastne po prvý raz v živote absolvovala aj výstup na túto trnavskú pamiatku.
14:41
Deň po zatmení, v sobotu 21. marca, bude po západe Slnka dobre pozorovateľný tenký kosáčik Mesiaca, ktorý bude len 32 hodín po nove. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Slovenský zväz astronómov.
14:10
Žiaci ZŠ Havaj tiež pozorovali zatmenie Slnka.
13:41
Posledné úplné zatmenie Slnka bolo pozorovateľné v novembri 2012 v Austrálii. Najbližšie bude viditeľné v Indonézii v marci 2016.
13:13
Čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave zachytené kameramanom TASR.
13:11
Pozorovanie zatmenia na SOŠ drevárska Zvolen.
13:07
Takto prebiehalo sledovanie zatmenia Slnka v nitrianskej hvezdárni.
12:52
Takto pozorovali zatmenie Slnka v Bratislave.
12:42
Čiastočné zatmenie Slnka bolo viditeľné v celej Európe, v častiach Ázie a Afriky a na východnom pobreží Kanady. Vo veľkých častiach európskeho kontinentu však radosť nadšencom skazilo oblačné počasie. Naopak na Slovensku boli podmienky ideálne.
12:40
Ľudia v špicberskej metropole Longyearbyen vítali potleskom i jasotom tento prírodný úkaz, pri ktorom sa ostrovy na približne tri minúty ponorili do tmy. Vo výhľade na korónu, najvrchnejšiu časť slnečnej atmosféry viditeľnú len počas úplného zatmenia, tam nič nebránilo. Úplné zatmenie Slnka trvalo o 15 sekúnd menej na Faerských ostrovoch, kde však oblohu zakrývali mraky a pršalo. V tamojšej metropole Tórshavn napriek tomu podobne zaznel potlesk.
12:30
Takto mohli sledovať zatmenie Slnka ľudia po celom svete.
12:20
Sledovať zatmenie Slnka mohli aj trenčianski gymnazisti počas vyučovania, priamo na námestí. Odbornú konzultáciu mali priamo s fyzikom a astronómom z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka.
12:01
Takto sledovali dnešné zatmenie Slnka na Slovensku.
11:58
Čiastočné zatmenie Slnka sa v Bratislave skončilo.
11:56
Fotografiu z dnešného predstavenia na oblohe poslal aj Roman z Nitry.
11:53
Zatmenie Slnka dnes sledoval aj prezident SR Andrej Kiska.
11:52
Zatmenie Slnka zachytila aj naša čitateľka Lenka Matinová.
11:49
Zatmenie Slnka v Bratislave sa končí už o desať minút.
11:41
Fotografiu zo zatmenia Slnka v Bratislave poslal aj Michal Gaplovský.
11:37
Takto odfotili zatmenie Slnka na ISS stanici vo vesmíre.
11:35
Najzaujímavejšie sú úplné zatmenia Slnka a tie bývajú úplne krátke, len okolo dvoch minút.
11:33
"Vyrobil som v práci "tool" na pozorovanie zatmenia. Výsledok slabý, ale uspokojivý. Škoda, že sa diskety už nepoužívajú," napísal nám do redakcie čitateľ Paľo.
11:30
Nebo nad Faerskými ostrovmi sa zatiahlo. Mesiac takmer úplne zakryl slnečný kotúč.
11:18
Takto dnes vyzeralo zatmenie Slnka v britskom Northumberlandu.
11:12
Takto zachytil zatmenie Slnka náš čitateľ Ján Villím v Košiciach.
11:10
Maximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne, zachytená fotoreportérom TASR.
11:07
Z bratislavskej Petržalky nám poslala fotografiu Martina Malíková. Fotené cez astronomickú čiernu fóliu o 10:38 hod .
11:02
Fotografiu zatmenia Slnka poslali aj z Fiľakova z gymnázia. Fotené s telefónom S4 cez 5 slnečných okuliarov.
10:57
Mesiac začal vychádzať zo slnečného kotúča.
10:55
Takto pozorovali čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave na Patrónke.
10:43
Takto pozorujú zatmenie Slnka na mestskej veži v Trnave.
10:41
Ľudia čakajú na úplné zatmenie Slnka v Torshavne na Faerských ostrovoch 20. marca 2015.
10:39
Astronomické fólie sú bezpečné na dlhodobé pozorovanie. Nakrátko sa dajú použiť aj CD-čka, diskety, ale nie je to vhodné na pozorovanie viac minút.
10:34
"Tiene budú iné, nepravidelné," komentoval pre Tablet.TV viditeľné zmeny v dôsledku zatmenia Slnka astronóm J. Kubica. Najlepšie sa tento jav bude dať pozorovať v čase vrcholenia zatmenia.
10:28
Dnešné zatmenie sa začalo prechodom tieňa Mesiaca cez severný Atlantik. Ako čiastočné zatmenie je viditeľné z celej Európy.
10:24
"Slnko je tak jasné, že kým sa nezakryje 98 percent, tak stále je deň. U nás bude zatmené len na 68 percent," povedal v Tabllet.TV astronóm Juraj Kubica.
10:20
10:17
Zatmenie Slnka odfotil v bratislavskom Novom Meste náš čitateľ Michal Psota.
10:07
Maximálna fáza zakrytia slnečného disku bude asi 68%. Úplné zatmenie bude možné pozorovať z Atlantického oceánu a z jediných dvoch ostrovov - Faerských a Špicbergov (Svalbard).
9:57
Pošlite nám vaše fotografie dnešného zatmenia Slnka. POZOR! Fotiť treba cez tmavú fóliu, aby ste si nepoškodili fotoaparát. Fotografie posielajte na adresu teraz@tasr.sk.
9:50
Pozrite, ako vyzeralo zatmenie Slnka v Austrálii v roku 2012.
9:41
Mesiac začal prekrývať Slnko, v našom LIVE vysielaní to už môžete sledovať.
9:38
Vesmírne divadlo sa začína.
9:30
Čiastočné zatmenie Slnka bude dnes možné pozorovať astronomickým ďalekohľadom z nádvoria Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Astronomický úkaz sa začne v Košiciach o 9.41 h, vrchol dosiahne o 10.53 h a skončí sa o 12.01 h. "Dúfajme, že v tento deň nebude nad naším mestom zamračená obloha. Pre ochranu očí pri pozorovanízatmenia Slnka je potrebné chrániť si zrak tmavými okuliarmi alebo k tomu prispôsobenými sklami, napríklad zo zváračských okuliarov," uviedlo múzeum.
9:27
Takto sledovali zatmenie Slnka v roku 2009 v Ázii.
9:20
Kameramani a redaktori Tablet.TV sa intenzívne pripravujú na LIVE prenos zatmenia Slnka. Na kamere musí byť dobre pripevnená fólia.
9:08
Väčšina školopovinných detí a stredoškolákov vo Francúzsku zostane v čase, keď bude možné pozorovať čiastočné zatmenie slnka, vo vnútri budov. Vzhľadom na to, že pri sledovaní zatmenia voľným okom hrozí závažné a nezvratné poškodenie zraku, ministerstvo školstva školám odporučilo, aby školáci počas prestávok zostali v triedach.
8:42
Slovenská asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) verí, že obyvatelia SR si dnešné zatmenie Slnka užijú bez následkov. Uviedol to pre TASR zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon. "Ak aj napriek minimálnemu riziku výpadku dodávky elektriny majú ľudia záujem pomôcť pri riadení prenosovej sústavy, tak nech si masovo v čase zatmenia Slnka nerobia kávu na rýchlovarných kanviciach, nech nezvyšujú spotrebu," zdôraznil.
8:24
"Ak si človek nechce trvalo poškodiť zrak, nech sa určite nespolieha na klasické slnečné okuliare ani diskety či cédečká," informoval očný lekár Peter Žiak. Na ochranu je podľa neho vhodná špeciálna fólia, ktorá je dostupná v každej hvezdárni. Žiak odporúča aj filtre s pokovovaným povrchom alebo veľmi tmavé zváračské okuliare. Prírodný úkaz by mal pozorovateľ sledovať len pár sekúnd, pozorovanie zatmenia cez ďalekohľad neodporúča vôbec.
8:06
Pozrite si fotogalériu najkrajších zatmení slnka v Afrike:
7:48
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom dnes ponúkne verejnosti možnosť sledovať úkaz osobne v jeho priestoroch.
7:36
Pozorovaniu zatmenia Slnka praje aj počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá slnečno na celom území Slovenska.
7:23
Zatmenie Slnka sa bude dať pozorovať v Trnave aj z mestskej veže. Z výšky 29 metrov budú môcť dnes záujemcovia od 10. do 12. hodiny sledovať, ako bude Slnko na 60 percent zakryté Mesiacom. Ochodza na mestskej veži divákom umožní získať pocit byť bližšie k tomuto ojedinelému prírodnému úkazu.
7:04
Zatmenie bude pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, bude postupne prechádzať Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle. Najdlhšie potrvá úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryje Slnko na dve minúty a 47 sekúnd a v tomto mieste bude mať pás totality šírku 463 km.
Takto by malo prebiehať zatmenie Slnka.
Zdroj: Imeteo.sk/youtube
Mnohí z vás však určite neodolajú aj vlastnému pozorovaniu. Tabuľku miest a časov, kde sa dá zatmenie sledovať, prikladáme nižšie.
Priamy pohľad do slnka však môže trvalo poškodiť sietnicu oka, preto treba pri pozorovaní využívať tmavé filtre. To isté platí aj pre fotoaparáty, ktorým môže ostré svetlo poškodiť čip.
„Nedodržanie základných pravidiel pozorovania Slnka čo len na zlomok sekundy môže spôsobiť trvalé poškodenie alebo úplnú stratu zraku. To platí aj počas čiastočného zatmenia. Aj jedno percento z celkovej plochy slnečného disku má dostatočnú intenzitu, aby za nepriaznivých okolností napáchalo na ľudskom zraku nenapraviteľnú škodu. Je preto dôležité dodržiavať viacero pravidiel, napr. sa nikdy nedívať nechráneným zrakom priamo do Slnka, ani dívať sa doň cez fotoaparát alebo kameru,“ povedal pre TASR Július Koza z Astronomického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici.
Pri dodržaní bezpečnostných pravidiel sa však fotiť oplatí, zatmenie je úkaz, aký sa objavuje len raz za dlhé roky. Ak budete mať urobené zaujímavé snímky zatmenia, prípadne krajiny, ľudí, či predmetov v jeho zmenenom svetle, môžete ich uverejniť na našom portáli. Posielajte ich spolu s krátkym komentárom na adresu teraz@tasr.sk.
„Zatmenie u nás potrvá približne dve hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60 percentám jeho plochy,“ doplnil Koza. Čiastočné zatmenie bude možné verejne sledovať na viacerých miestach medzi 9.30 a 12.05 h, pričom v Bratislave bude maximálne zatmenie o 10.47 h, v Banskej Bystrici o tri minúty neskôr, v Poprade o 10.50 h a v Košiciach o 10.53 h.
Predtým sme zatmenie Slnka mohli na Slovensku pozorovať 4. januára 2011, podľa astronómov má byť po piatku 20. marca ďalšie zatmenie Slnka o sedem a pol roka.
Chcete vedieť, kedy a kde sa bude dať zatmenie pozorovať?
Zdroj: www.szaa.org
FOTOGALÉRIA: Zatmenie Slnka na Slovensku v roku 2011
Časozberný záznam z dnešného live pozorovania zatmenia Slnka v Bratislave
Zdroj: TABLET.TV
TV REPORTÁŽ: Ako prebiehalo zatmenie
Zdroj: TABLET.TV
Čitatelia Teraz.sk posielajú do redakcie množstvo fotografií dnešného čiastočného zatmenia Slnka. Pozrite i ich v tejto správe: FOTOGRAFIE OD ČITATEĽOV: Takto pozorovali zatmenie Slnka na Slovensku
Ďakujeme, že ste sledovali zatmenie Slnka spolu s nami. Redakcia Teraz.sk.
15:53
Mestská veža v Trnave bola dnes k dispozícii na sledovanie čiastočného zatmenia. Medzi tými, ktorí to využili, bola aj 87-ročná babička Ľudmila z obce Cífer, ktorá vlastne po prvý raz v živote absolvovala aj výstup na túto trnavskú pamiatku.
14:41
Deň po zatmení, v sobotu 21. marca, bude po západe Slnka dobre pozorovateľný tenký kosáčik Mesiaca, ktorý bude len 32 hodín po nove. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Slovenský zväz astronómov.
14:10
Žiaci ZŠ Havaj tiež pozorovali zatmenie Slnka.
13:41
Posledné úplné zatmenie Slnka bolo pozorovateľné v novembri 2012 v Austrálii. Najbližšie bude viditeľné v Indonézii v marci 2016.
13:13
Čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave zachytené kameramanom TASR.
13:11
Pozorovanie zatmenia na SOŠ drevárska Zvolen.
13:07
Takto prebiehalo sledovanie zatmenia Slnka v nitrianskej hvezdárni.
12:52
Takto pozorovali zatmenie Slnka v Bratislave.
12:42
Čiastočné zatmenie Slnka bolo viditeľné v celej Európe, v častiach Ázie a Afriky a na východnom pobreží Kanady. Vo veľkých častiach európskeho kontinentu však radosť nadšencom skazilo oblačné počasie. Naopak na Slovensku boli podmienky ideálne.
12:40
Ľudia v špicberskej metropole Longyearbyen vítali potleskom i jasotom tento prírodný úkaz, pri ktorom sa ostrovy na približne tri minúty ponorili do tmy. Vo výhľade na korónu, najvrchnejšiu časť slnečnej atmosféry viditeľnú len počas úplného zatmenia, tam nič nebránilo. Úplné zatmenie Slnka trvalo o 15 sekúnd menej na Faerských ostrovoch, kde však oblohu zakrývali mraky a pršalo. V tamojšej metropole Tórshavn napriek tomu podobne zaznel potlesk.
12:30
Takto mohli sledovať zatmenie Slnka ľudia po celom svete.
12:20
Sledovať zatmenie Slnka mohli aj trenčianski gymnazisti počas vyučovania, priamo na námestí. Odbornú konzultáciu mali priamo s fyzikom a astronómom z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka.
12:01
Takto sledovali dnešné zatmenie Slnka na Slovensku.
11:58
Čiastočné zatmenie Slnka sa v Bratislave skončilo.
11:56
Fotografiu z dnešného predstavenia na oblohe poslal aj Roman z Nitry.
11:53
Zatmenie Slnka dnes sledoval aj prezident SR Andrej Kiska.
11:52
Zatmenie Slnka zachytila aj naša čitateľka Lenka Matinová.
11:49
Zatmenie Slnka v Bratislave sa končí už o desať minút.
11:41
Fotografiu zo zatmenia Slnka v Bratislave poslal aj Michal Gaplovský.
11:37
Takto odfotili zatmenie Slnka na ISS stanici vo vesmíre.
Solar eclipse at the International Space Station. #eclipse #eclipse2015 via @itvnews pic.twitter.com/LESSIj5rco
— Globe Pics (@Globe_Pics) 20. Březen 2015
11:35
Najzaujímavejšie sú úplné zatmenia Slnka a tie bývajú úplne krátke, len okolo dvoch minút.
11:33
"Vyrobil som v práci "tool" na pozorovanie zatmenia. Výsledok slabý, ale uspokojivý. Škoda, že sa diskety už nepoužívajú," napísal nám do redakcie čitateľ Paľo.
11:30
Nebo nad Faerskými ostrovmi sa zatiahlo. Mesiac takmer úplne zakryl slnečný kotúč.
11:18
Takto dnes vyzeralo zatmenie Slnka v britskom Northumberlandu.
11:12
Takto zachytil zatmenie Slnka náš čitateľ Ján Villím v Košiciach.
11:10
Maximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne, zachytená fotoreportérom TASR.
11:07
Z bratislavskej Petržalky nám poslala fotografiu Martina Malíková. Fotené cez astronomickú čiernu fóliu o 10:38 hod .
11:02
Fotografiu zatmenia Slnka poslali aj z Fiľakova z gymnázia. Fotené s telefónom S4 cez 5 slnečných okuliarov.
10:57
Mesiac začal vychádzať zo slnečného kotúča.
10:55
Takto pozorovali čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave na Patrónke.
10:43
Takto pozorujú zatmenie Slnka na mestskej veži v Trnave.
10:41
Ľudia čakajú na úplné zatmenie Slnka v Torshavne na Faerských ostrovoch 20. marca 2015.
10:39
Astronomické fólie sú bezpečné na dlhodobé pozorovanie. Nakrátko sa dajú použiť aj CD-čka, diskety, ale nie je to vhodné na pozorovanie viac minút.
10:34
"Tiene budú iné, nepravidelné," komentoval pre Tablet.TV viditeľné zmeny v dôsledku zatmenia Slnka astronóm J. Kubica. Najlepšie sa tento jav bude dať pozorovať v čase vrcholenia zatmenia.
10:28
Dnešné zatmenie sa začalo prechodom tieňa Mesiaca cez severný Atlantik. Ako čiastočné zatmenie je viditeľné z celej Európy.
10:24
"Slnko je tak jasné, že kým sa nezakryje 98 percent, tak stále je deň. U nás bude zatmené len na 68 percent," povedal v Tabllet.TV astronóm Juraj Kubica.
10:20
Naživo môžete sledovať zatmenie Slnka aj v zahraničí v tejto správe: ŽIVÉ PRENOSY ZATMENIA zo zahraničia: Pozrite si ich spolu s nami.
10:17
Zatmenie Slnka odfotil v bratislavskom Novom Meste náš čitateľ Michal Psota.
10:07
Maximálna fáza zakrytia slnečného disku bude asi 68%. Úplné zatmenie bude možné pozorovať z Atlantického oceánu a z jediných dvoch ostrovov - Faerských a Špicbergov (Svalbard).
TROCHU HISTÓRIE: Zo Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. 7. 1842 a najbližšie bude až 7. 10. 2135
9:57
Pošlite nám vaše fotografie dnešného zatmenia Slnka. POZOR! Fotiť treba cez tmavú fóliu, aby ste si nepoškodili fotoaparát. Fotografie posielajte na adresu teraz@tasr.sk.
9:50
Pozrite, ako vyzeralo zatmenie Slnka v Austrálii v roku 2012.
9:41
Mesiac začal prekrývať Slnko, v našom LIVE vysielaní to už môžete sledovať.
9:38
Vesmírne divadlo sa začína.
TROCHU HISTÓRIE: Pri úplnom zatmení Slnka 29. mája 1919 bola potvrdená Einsteinova všeobecná teória relativity.
9:30
Čiastočné zatmenie Slnka bude dnes možné pozorovať astronomickým ďalekohľadom z nádvoria Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Astronomický úkaz sa začne v Košiciach o 9.41 h, vrchol dosiahne o 10.53 h a skončí sa o 12.01 h. "Dúfajme, že v tento deň nebude nad naším mestom zamračená obloha. Pre ochranu očí pri pozorovanízatmenia Slnka je potrebné chrániť si zrak tmavými okuliarmi alebo k tomu prispôsobenými sklami, napríklad zo zváračských okuliarov," uviedlo múzeum.
9:27
Takto sledovali zatmenie Slnka v roku 2009 v Ázii.
9:20
Kameramani a redaktori Tablet.TV sa intenzívne pripravujú na LIVE prenos zatmenia Slnka. Na kamere musí byť dobre pripevnená fólia.
9:08
Väčšina školopovinných detí a stredoškolákov vo Francúzsku zostane v čase, keď bude možné pozorovať čiastočné zatmenie slnka, vo vnútri budov. Vzhľadom na to, že pri sledovaní zatmenia voľným okom hrozí závažné a nezvratné poškodenie zraku, ministerstvo školstva školám odporučilo, aby školáci počas prestávok zostali v triedach.
TROCHU HISTÓRIE: 15. januára 2010 - Svet pozoroval unikátny prírodný jav: doposiaľ najdlhšie trvajúce prstencové zatmenie Slnka v treťom tisícročí.
8:42
Slovenská asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) verí, že obyvatelia SR si dnešné zatmenie Slnka užijú bez následkov. Uviedol to pre TASR zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon. "Ak aj napriek minimálnemu riziku výpadku dodávky elektriny majú ľudia záujem pomôcť pri riadení prenosovej sústavy, tak nech si masovo v čase zatmenia Slnka nerobia kávu na rýchlovarných kanviciach, nech nezvyšujú spotrebu," zdôraznil.
8:24
"Ak si človek nechce trvalo poškodiť zrak, nech sa určite nespolieha na klasické slnečné okuliare ani diskety či cédečká," informoval očný lekár Peter Žiak. Na ochranu je podľa neho vhodná špeciálna fólia, ktorá je dostupná v každej hvezdárni. Žiak odporúča aj filtre s pokovovaným povrchom alebo veľmi tmavé zváračské okuliare. Prírodný úkaz by mal pozorovateľ sledovať len pár sekúnd, pozorovanie zatmenia cez ďalekohľad neodporúča vôbec.
8:06
Pozrite si fotogalériu najkrajších zatmení slnka v Afrike:
7:48
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom dnes ponúkne verejnosti možnosť sledovať úkaz osobne v jeho priestoroch.
TROCHU HISTÓRIE: Najstaršie zaznamenané zatmenie je z Číny 29. 5. 2650 pred n. l.
7:36
Pozorovaniu zatmenia Slnka praje aj počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá slnečno na celom území Slovenska.
7:23
Zatmenie Slnka sa bude dať pozorovať v Trnave aj z mestskej veže. Z výšky 29 metrov budú môcť dnes záujemcovia od 10. do 12. hodiny sledovať, ako bude Slnko na 60 percent zakryté Mesiacom. Ochodza na mestskej veži divákom umožní získať pocit byť bližšie k tomuto ojedinelému prírodnému úkazu.
7:04
Zatmenie bude pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, bude postupne prechádzať Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle. Najdlhšie potrvá úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryje Slnko na dve minúty a 47 sekúnd a v tomto mieste bude mať pás totality šírku 463 km.
Takto by malo prebiehať zatmenie Slnka.
Zdroj: Imeteo.sk/youtube
Mnohí z vás však určite neodolajú aj vlastnému pozorovaniu. Tabuľku miest a časov, kde sa dá zatmenie sledovať, prikladáme nižšie.
Priamy pohľad do slnka však môže trvalo poškodiť sietnicu oka, preto treba pri pozorovaní využívať tmavé filtre. To isté platí aj pre fotoaparáty, ktorým môže ostré svetlo poškodiť čip.
„Nedodržanie základných pravidiel pozorovania Slnka čo len na zlomok sekundy môže spôsobiť trvalé poškodenie alebo úplnú stratu zraku. To platí aj počas čiastočného zatmenia. Aj jedno percento z celkovej plochy slnečného disku má dostatočnú intenzitu, aby za nepriaznivých okolností napáchalo na ľudskom zraku nenapraviteľnú škodu. Je preto dôležité dodržiavať viacero pravidiel, napr. sa nikdy nedívať nechráneným zrakom priamo do Slnka, ani dívať sa doň cez fotoaparát alebo kameru,“ povedal pre TASR Július Koza z Astronomického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici.
Pri dodržaní bezpečnostných pravidiel sa však fotiť oplatí, zatmenie je úkaz, aký sa objavuje len raz za dlhé roky. Ak budete mať urobené zaujímavé snímky zatmenia, prípadne krajiny, ľudí, či predmetov v jeho zmenenom svetle, môžete ich uverejniť na našom portáli. Posielajte ich spolu s krátkym komentárom na adresu teraz@tasr.sk.
Prečítajte si aj: Faerské ostrovy obsadili tisíce milovníkov zatmenia Slnka
„Zatmenie u nás potrvá približne dve hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60 percentám jeho plochy,“ doplnil Koza. Čiastočné zatmenie bude možné verejne sledovať na viacerých miestach medzi 9.30 a 12.05 h, pričom v Bratislave bude maximálne zatmenie o 10.47 h, v Banskej Bystrici o tri minúty neskôr, v Poprade o 10.50 h a v Košiciach o 10.53 h.
Predtým sme zatmenie Slnka mohli na Slovensku pozorovať 4. januára 2011, podľa astronómov má byť po piatku 20. marca ďalšie zatmenie Slnka o sedem a pol roka.
Chcete vedieť, kedy a kde sa bude dať zatmenie pozorovať?
Zatmenie Slnka 20. marca 2015 vo vybraných mestách SR
Začiatok zatmenia | Stred zatmenia | Koniec zatmenia | |
Banská Bystrica | 9:41:05 | 10:50:14 | 12:01:26 |
Banská Štiavnica | 9:40:20 | 10:49:28 | 12:00:43 |
Bratislava | 9:37:41 | 10:46:45 | 11:58:15 |
Brezno | 9:41:52 | 10:51:02 | 12:02:09 |
Čadca | 9:41:18 | 10:50:29 | 12:01:43 |
Detva | 9:41:15 | 10:50:24 | 12:01:34 |
Dolný Kubín | 9:41:50 | 10:51:01 | 12:02:10 |
Dunajská Streda | 9:37:56 | 10:47:00 | 11:58:27 |
Galanta | 9:38:30 | 10:47:35 | 11:59:00 |
Hurbanovo | 9:38:43 | 10:47:48 | 11:59:09 |
Kežmarok | 9:43:14 | 10:52:25 | 12:03:23 |
Komárno | 9:38:28 | 10:47:32 | 11:58:54 |
Košice | 9:44:02 | 10:53:10 | 12:03:59 |
Levice | 9:39:42 | 10:48:49 | 12:00:06 |
Liptovský Mikuláš | 9:42:04 | 10:51:15 | 12:02:22 |
Martin | 9:41:08 | 10:50:18 | 12:01:31 |
Michalovce | 9:45:02 | 10:54:08 | 12:04:49 |
Nitra | 9:39:07 | 10:48:14 | 11:59:36 |
Pezinok | 9:37:56 | 10:47:01 | 11:58:29 |
Poprad | 9:42:57 | 10:52:07 | 12:03:07 |
Prešov | 9:44:19 | 10:53:28 | 12:04:17 |
Rožňava | 9:42:53 | 10:52:02 | 12:03:00 |
Ružomberok | 9:41:34 | 10:50:45 | 12:01:55 |
Senec | 9:38:05 | 10:47:10 | 11:58:37 |
Spišská Nová Ves | 9:43:19 | 10:52:29 | 12:03:26 |
Štúrovo | 9:39:21 | 10:48:25 | 11:59:42 |
Trenčín | 9:39:39 | 10:48:48 | 12:00:09 |
Trnava | 9:38:30 | 10:47:36 | 11:59:02 |
Zvolen | 9:40:54 | 10:50:03 | 12:01:15 |
Žilina | 9:40:58 | 10:50:08 | 12:01:23 |
Zdroj: www.szaa.org
FOTOGALÉRIA: Zatmenie Slnka na Slovensku v roku 2011