Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

GABRIŽOVÁ: Turecko má ďaleko od európskych štandardov demokracie

Zuzana Gabrižová, archívne foto. Foto: TASR - František Iván

Zuzana Gabrižová z Eractivu povedala, že vývoj posledných rokov podľa nej európsku perspektívu pre Turecko nijako nepriblížil, skôr naopak.

Bratislava 15. marca (TASR) – Dohodu v oblasti migrácie, ktorú Európska únia s Tureckom uzavrela, neváha Turecko používať ako páku prakticky vo všetkom, čo s EÚ rieši, či už ide o finančnú pomoc, alebo vízovú otázku. Pre TASR to uviedla Zuzana Gabrižová z Eractivu.

Návrh tureckého ministra pre európske záležitosti Omera Čelika že by sa mala prehodnotiť migračná dohoda medzi EÚ a Tureckom z marca 2016, považuje skôr za vyhrážku. "Skôr ako návrh to znelo ako vyhrážka, ktorá padla v kontexte vyhrotenej situácie vo vzťahoch s Nemeckom a Holandskom. Obe tieto krajiny odmietli, aby tureckí predstavitelia viedli na ich území kampaň v prospech Erdogana súvisiacu s blížiacim sa referendom o posilnení kompetencií tureckého prezidenta," konštatovala.

Spor medzi Holandskom a Tureckom vznikol po tom, ako Holandsko znemožnilo počas uplynulého víkendu dvom členom tureckej vlády usporiadať tam predreferendové zhromaždenia. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prirovnal holandský prístup k tureckým ministrom k "pozostatkom nacizmu" a diplomatická roztržka sa rozhorela naplno.

Vývoj posledných rokov podľa nej európsku perspektívu pre Turecko nijako nepriblížil, skôr naopak. "V súčasnej situácii možno hovoriť o členstve Turecka v EÚ iba v rovine science-fiction. EÚ zatiaľ oficiálne nepristúpila k zmrazeniu prístupových rokovaní, hoci Európsky parlament aj niektoré členské štáty sa k tomu prikláňali v súvislosti s vývojom, ku ktorému v Turecku došlo po neúspešnom pokuse o štátny prevrat," vysvetlila analytička.

Zdôraznila však, že dôležitým faktorom vo vzájomných vzťahoch bude vždy strategická poloha tejto krajiny, jeho ekonomická sila, členstvo v NATO a v súčasnosti aj ako-tak fungujúca spolupráca pri manažovaní jednej z migračných ciest.

"Turecko má aj dnes ďaleko od európskych štandardov demokracie, donedávna ale ešte predstavovalo istý modelový fungujúci príklad sekulárnej demokracie v rámci moslimského sveta. Faktom ale je, že pokiaľ ide o vzťahy s EÚ, kvalita demokracie v Turecku sa skôr stáva druhoradou témou v kontexte pragmatickejších foriem spolupráce," konštatovala Gabrižová.

Podľa nej prevládajúci prístup k Turecku v EÚ stále stojí na téze, že je lepšie kultivovať politické kontakty, než na to aj pod vplyvom istého negatívneho vnútorného vývoja rezignovať. "Veľa bude závisieť od toho, či sa podarí stabilizovať vzťah medzi Tureckom a Nemeckom ako hlavného európskeho partnera pre Ankaru," uzavrela.

K zákonu o tzv. covidových amnestiách má byť v koalícii ešte diskusia

Podmanický poukázal na to, že vláda má aj v programovom vyhlásení to, že napraví krivdy v období pandémie COVID-19.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.